Mi okozza a fagyal levelén megjelenő foltokat?

Agrofórum Online

K. Mihály kérdése: A fagyal levelén különböző méretű foltok jelentek meg. Mi okozza a megbetegedést? Hogyan védekezhetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A fagyalon nemcsak kártevő állatok (levéltetű, tripsz), hanem gombabetegségek is okozhatnak gondot. Gombabetegségek lehetnek vastagabb ágakon (törzsön), de a leveleken is. A fagyal levelén megjelenő foltokat különböző nemzetségből és fajból származó gombák okozhatják. A foltok alakja, mérete, színe eltérő a gomba fajától függően. Lehet szabálytalan, kör alakú, ovális, a foltok átmérője is ingadozik, az egyedül állók mérete 2-5 mm, de gyakran összeolvadnak. A foltok színe lehet sárga, barna, vagy akár szürke is.

Ezeken a fagyalleveleken a foltokat cerkosspórás levélfoltosság (Cercospora ligustri) betegség okozta. A tüneteit a levél színén és a fonákán is megtaláljuk. A foltokat sötét udvar veszi körül a levél színén (1. kép) és a levél fonákán is (2. kép). A szegély színe vörösesbarna (3. kép). A gomba a fagyálló termőtestekkel telel át a leveleken. A 4. képen láthatjuk, hogy a levél fonákán található foltban termőtestek képződtek, a belőlük kijövő szaporítóképletek (konídiumok) terjesztik a cerkosspórás levélfoltosságot. Megfelelő időjárás esetén szél és víz segítségével tovább fertőzi a leveleket. Különösen nedves időjárásnál terjed gyorsan, a betegség csúfítja a növényt.

1. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél színén

 

2. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünetek a levél fonákán

 

3. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség okozta tünet közelről nézve a levél fonákán

 

4. kép: Cerkosspórás levélfoltosság betegség szaporítóképletei a levél fonákán

Megelőzés és integrált védekezés

Az idősebb részeket radikálisan el kell távolítani. Ősszel a talajon lévő lehullott leveleket össze kell gyűjteni, a növényen lévő fertőzött leveleket el kell távolítani, mind kettőt meg kell semmisíteni. Rendszeres nyírással levegős lombozatot alakítsunk ki. Kerülni kell a tartósan árnyékos helyet. Öntözni kis mennyiséggel, de gyakran kell. Biztosítani kel, hogy az öntözés után a lombozat gyorsan felszáradjon. Szükség esetén réztartalmú gombaölő szerrel kell védekezni.

 

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

Megszólalt a vészcsengő – Európai együttműködés a szárrozsda ellen

2019. április 26. 04:36

A szárrozsda ismételt fellángolása mellett a búza egy másik rozsdabetegsége is fokozódó problémát jelent. A sárgarozsdának ugyanis egy új agresszív rassza tört be a Európába.

Milyen betegséget jeleznek a rozsdabarna foltok a muskátli levelein?

2019. december 3. 06:37

G. Szidónia kérdése: Muskátli növényeim levelein ősszel rozsdabarna színű, apró „párnák” nőttek. Gyorsan felszaporodtak, elterjedtek, és leszáradtak a levelek. Azóta bevittem teleltetni a növényeket. Kigyógyíthatóak a tövek, vagy jövőre újból megjelenik a betegség?

Mi okozhatja fehér közepű, barna szegélyű foltok kialakulását a körtefa levelein?

2020. augusztus 3. 07:36

Zs. Norbert kérdése: Körtefám levelein apró fehér közepű, barna szegélyű foltokat találtam. Mi okozza ezt? Mit lehet tenni ellene?