Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

Agrofórum Online

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az idős és kevésbé védett gyümölcsösökben sokszor okoz gondot a vértetű (Eriosoma lanigerum). Az almafák fás részein, ágakon és a törzsen lévő sebeken jelenlétükre utal a fehér, vattaszerű bevonat megjelenése, mely alatt gömbölyű fekete tetvek laknak. A kártételük által duzzanatok, daganatok, rákos sebek keletkeznek. Gyengül a fa kondíciója, az ágrészek torzulnak, súlyos esetben akár a fa részleges vagy teljes pusztulásához is vezethet kártételük. A fiatal fák gyökerén ugyanilyen károsodás áll fent. Évente sok nemzedéke van, a kifejlett szárnyatlan nőstények és lárvák telelnek át a fák gyökerein és gyökérnyaki részén. Ezek az alakok teszik lehetővé az áttelelést, amennyiben a föld feletti részeken lévő egyedek fennmaradása a téli alacsony hőmérséklet hatására nem lehetséges. Az áttelelt nőstények nagyszámú utódokat hoznak létre, február elején, ha megfelelő az időjárás már elindulhatnak a vesszőkre. A telelő alakok csupaszok, míg a növekedésnek indult populáció friss, viaszos váladékkal borított.

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk. Elszaporodásuknak a sűrű lombozat és a jó nitrogén ellátás is különösen kedvez. A tősarjakat, erősen károsodott részeket gondosan el kell távolítani, meg kell semmisíteni! A tél végi lemosó permetezéssel csak a föld felett áttelelő egyedek pusztíthatóak. A telelőhelyüket elhagyó, viaszos váladékkal még nem borított testű egyedek ellen a pirimikarb hatóanyag sikeresen alkalmazható, mely a hasznos rovarokat (vértetű-fürkészdarázs) is kíméli. A vegetáció ideje alatt a vegyszeres védekezés a már kialakult kolóniák ellen irányul, telepeik egyedszáma a nyár elején a legmagasabb.

A faj életmódjából adódóan jelentősen eltér az egyes almaalanyok fogékonysága is, így már a facsemete megvásárlása során is készülhetünk az ellenük való védekezésre. Az M9 és M26 a nagyon fogékonyak közé tartozik, míg az MM alanyok többsége kevésbé fogékony vagy toleráns pl. MM. 106.

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Már támad a vértetű is

2019. július 26. 07:36

G. Krisztina kérdése: A csatolt képeket nem nálam fotóztam, de rá két hétre a saját almafámon is megtaláltam, kevésbé súlyos formában. Fehér, nedves pamacsok, szabad szemmel nem látni, mi van bennük?

Szép almaszüret elé néz Kína

2019. május 24. 15:04

A virágzás alatt az időjárás egyes területeken ugyan kiszámíthatatlan volt, erős viharokkal, de ezek csak helyi esetek voltak, ezért valószínű, hogy nem befolyásolják a várható termés teljes mennyiségét.

Az alma 2018. évi növényvédelmi érdekességei

2018. október 29. 07:37

A vegetáció kezdetén – március 19. és 24. között – az ültetvényeknek el kellett viselni egy komolyabb lehűlést, melynek közvetlen hatása az almástermésűeket kevésbé érintette.