Hogyan védekezhetünk a bundásbogarak ellen?

Agrofórum Online

Sz. László kérdése: Minden évben megjelennek gyümölcsfáim virágzásakor a bundásbogarak. Vegyszerek nélkül lehet-e védekezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus  

Kedves Érdeklődő!

A méhek pusztulása világszerte fellépő sokkoló jelenség, gyakran pontos okát nem találják a kutatók. Méhek hasznosságához nem fér kétség, a termesztett haszonnövényeink beporzásával biztosítják a gyümölcsök fejlődését, fontos táplálékunkat. A virágzás időszakában bármilyen kémiai anyag kijuttatása a fákra a méhek tevékenységét megzavar(hat)ja, pl. tájékozódó képességüket elvesztik, nem találnak kaptárjaikba. Súlyosabb esetben azok pusztulását, elhullását okozzák.

A növényvédő szerek méhekre gyakorolt kedvezőtlen hatása miatt ajánlott kerülni virágzáskor a permetezést. Ha szükséges, csak méhekre nem jelölés köteles, azokra – jelenlegi tudásunk szerint – nem veszélyes szereket alkalmazzunk esti órákban méhkímélő technológiával. Minden olyan természetes védekezési mód javasolt, ami kémiai anyagoktól mentes.

A bundásbogarak a gyümölcsfák virágait, annak porzóit, bibéit, gyakran a virágok sziromleveleit is meg-, kirágják, de a bimbók rágásával is károsítnak. Rajzásuk április-május hónapra húzódik. Lárvái korhadt növényi részekkel táplálkoznak, komposzt-halomban is élnek. Gyümölcsösben a szabadon álló komposzthalmokat március végéig ajánlott fóliával letakarni, megelőzve a kifejlődött bundásbogarak kirepülését. A bundásbogarak napot kedvelő bogarak, ezért a csapdákat csak napos helyre, a fakorona széléhez és a talajra ajánlott kihelyezni. A csapdákat rendszeresen ürítsük.

  • Elsők között nyílnak a pitypang, gyermekláncfű (Taraxacum officinale) sárga színű virágai, melyeket a bundásbogarak különösen kedvelnek. Gyümölcsös gazdák bevált praktikája, hogy a gyümölcsfák virágzásának végéig a pitypang virágokat meghagyják a táblákon, mivel azokon a bundásbogarak könnyen és hatékonyan összegyűjthetők, számuk gyéríthetők.
  • Kora reggeli (hajnali) órákban, szélcsendes, napsütéses időben a bundásbogarak a fákról lerázhatók. Összegyűjtésüket egyszerűsíti a fakorona alatti talaj letakarása, a bogarak a fóliáról, ponyváról könnyen összeseperhetők. Ez a módszer csak addig működik, amíg a bogarak dermedtek, nehezen mozognak, nem repülnek. Későn kelőknek nem ajánlott!
  • Régóta megfigyelték, hogy a bundásbogarakat a kék és sárga szín Összegyűjtésükre a virágzó gyümölcsfák koronájának széléhez kék vagy sárga színű, vízzel teli tálakat szoktak kihelyezni, azokba számos bundásbogár beleesik, elpusztul. Van olyan megfigyelés, hogy a fehér színű edények is hasonló vonzó hatást fejtenek ki a bundásbogarakra. A színes tálakba víz helyett szoktak illatos gyümölcslevet tölteni vagy a vízbe virágillatú öblítő szert adagolni, az illat erős csalogató hatással rendelkezik. A vizes oldathoz adott mosogató szer megakadályozza, hogy a bogarak kimásszanak a házilag készült színcsapdákból. A felsorolt anyagok csalogató hatása hasonló, házi kertekben is érdemes kipróbálni, ahol a bundásbogarak kártétele számottevő.
  • Kereskedelmi forgalomban kapható a bundásbogárra specifikus CSALOMON VARb3k rovarcsapda, mely színnel és illatanyaggal együtt működő, a bogarak kellő gyérítését biztosító csapdatípus. Tömeges fogásra alkalmas, üzemi gyümölcsösökben is bevált, alkalmazzák.

Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

2019. július 25. 05:36

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?