COVID-Agrár

Felfüggesztheti gabonaexportját Oroszország

Agrofórum Online

A világ legnagyobb búzaexportőre, Oroszország július elsejéig felfüggeszti a gabonafélék kivitelét, ha a megadott dátum előtt kimerítik az április-júniusra szánt 7 millió tonnás exportkvótát a kereskedők – hangsúlyozta Okszana Lut, orosz mezőgazdasági miniszterhelyettes.

A kvóta várhatóan május közepén merül ki, és az ország nem tervezi ennek a mennyiségnek a növelését – idézte Okszana Lutot a Thomson Reuters hírügynökség. A politikus hozzátette, hogy ha Oroszország gabonakivitelét felfüggesztik, akkor még bizonyos vállalatokkal kapcsolatban sem tesznek kivételt.

„Nagyon sok a bizonytalanság a globális búzaellátással kapcsolatban, miután Oroszország közölte, hogy leállíthatja a szállítmányokat, hiszen ez növeli a gabonaárakat a kínálat szűkülése miatt” – mondta a Thomson Reutersnak egy melbourne-i székhelyű gabonakereskedő. Az Egyesült Államok búzatermelői az elmúlt napokban már örültek is annak, hogy a Fekete-tengeri kínálat szűkülése miatt nagyobb lehetőségekhez juthatnak az észak-afrikai, főleg az egyiptomi piacon. Oroszország mellett Ukrajna és Románia is szigorításokat vezetett be a koronavírus terjedése miatt. Egyiptom, múlt héten majdnem üzletet is kötött amerikai eladókkal, de a túlzottan magas szállítási költségek miatt nem írták alá a szerződést.

Egyre több ország vezet be kiviteli korlátozásokat a helyben előállított agrártermékekkel kapcsolatban. A koronavírus járvány miatt számos ország vezetői aggódnak és a belföldi ellátás hosszú távú biztosítása érdekében fogják vissza, vagy tiltják be teljesen az exportot. Szakértők szerint ez nem indokolt, ugyanis globálisan biztosított a kínálat az agrártermékekkel kapcsolatban és a raktárakban is sok termény vár a felhasználásra.

A búza mellett a szójababot és a kukoricát is sújtotta a koronavírus. A karanténintézkedések miatt világszerte csökkent a közlekedés, így például azokban az országokban mérséklődött a szójaolaj iránti igény, ahol a gázolajhoz adalékként adott biodízelt ebből állítják elő. A kukorica piacán pedig kisebb etanol-igény jelent komoly eladói nyomást. Emellett egyre nagyobb az a félelem, hogy kevesebb élelmiszerre és takarmányra lesz igény, mivel az új típusú koronavírus az egész világon éttermek és húsüzemek bezárásához vezetett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A KITE Zrt. kiemelt óvintézkedések alkalmazása mellett működik

2020. szeptember 29. 04:36

A KITE Zrt. a jelen járványügyi helyzetben is folyamatosan működik tovább.

A belga burgonyaipar a koronavírus következményeivel küzd

2020. szeptember 28. 15:47

A sült krumpli országában, Belgiumban a koronaválság rányomta bélyegét az egyik kiemelten fontos élelmiszeripari szegmensre, a burgonyaiparra.

A COVID-19 hatása az európai traktorpiacra

2020. szeptember 23. 08:04

A mezőgazdasági traktor eladás a tavalyi évhez viszonyítva 12,08%-kal csökkent az első félévben.

A KITE is szigorít a koronavírus-járvány miatt

2020. szeptember 4. 17:01

A KITE Zrt. Operatív Törzse az elmúlt napok fokozottan emelkedő koronavírusos megbetegedéseinek esetszámai, valamint egy központi kollégájuk közvetlen érintettsége miatt újabb korlátozó intézkedések bevezetéséről határozott.

A sertéspestis miatt Oroszország ideiglenesen kitiltotta a magyar sertéshúst

2018. május 8. 10:49

Az ASP egy nagyon ellenálló vírus, váladékokban és élelmiszerhulladékban hónapokig fertőzőképes lehet.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.

Súlyos veszteségeket okoznak az Oroszország elleni szankciók

2019. február 21. 07:03

Az ágazatok közül a legsúlyosabb veszteséget, 3,99 milliárd dollárt a kohászat szenvedte el, amelyet az agrárszektor követ 1,1 milliárd dollárral.

Egy éves csúcs után korrigált a búza és a szójabab

2020. január 1. 05:36

A szójabab árjegyzése 0,1, a búzáé pedig 0,3 százalékkal csökkent, a kukorica kurzusa ezzel szemben 0,1 százalékkal emelkedett.