A kukorica 0,4, a szójabab pedig 0,3 százalékkal drágult, miközben a kukorica kurzusa enyhén csökkent. Európában a malmi búzát kivéve emelkedtek az árak.
A búza ára 202,04 dollár/tonnára emelkedett, ami 0,4 százalékos plusz után alakult ki. A szójababért a 0,3 százalékos drágulást követően tonnánként 309,42 dollárnyit adtak. A kukorica ára enyhén, csupán 0,04 százalékkal csökkent, így 125,87 dollárt adtak egy tonnáért a nyílt piacon. Kanadában a repce 0,32 százalékkal a 463,2 kanadai dollár/tonnás értékre ment feljebb, ez az érték mindössze 10 dollárcenttel maradt el a napi csúcstól.
A búza és a szójabab árának emelkedését azzal magyarázták a kereskedők, hogy az elmúlt időszakban a koronavírus járvány terjedése kapcsán kialakult eladási hullám után az enyhe korrekció ideje érkezett el.
„Egyik agrárterméknél sem beszélhetünk egyértelmű trendfordulóról, de a közelmúlt veszteségei meglehetősen élesek voltak és a jelenlegi szinteken már a spekulánsok sem ragaszkodnak a pozícióikhoz. Mindeközben az is felmerült, hogy Kína fokozhatja vásárlásait, hiszen az ázsiai országban egyre inkább visszatérnek a koronavírus visszaszorulása után a normális kerékvágásba” – hangsúlyozta Arlan Suderman, az INTL FCStone elemzője.
Kína 30 millió tonnányi agrártermék vásárlására készül, hogy megvédje magát a koronavírus világjárvány miatt a globális ellátási láncokban esetlegesen fellépő zavaroktól. A Thomson Reuters hírügynökség forrásai szerint Peking nemsokára ajánlatot tehet ezzel kapcsolatban az Egyesült Államoknak. A hírek szerint 10 millió tonna szójababot, 20 millió tonna kukoricát és 1 millió tonna gyapotot akar venni Kína a tartalékok feltöltése céljából. Szakértők szerint a jelenlegi árnál jobbat egy ideig nem találnak majd a pekingi vevők, így most valóban érdemes komolyan fontolóra venni a stratégiai készletek feltöltését.
Európában, a párizsi árutőzsdén is vegyes kép alakult ki, bár zömmel a vevők voltak fölényben, de a malmi búza ára érdemben csökkent. A legközelebbi határidőre a lélektani kétszáz eurós szint alá ment a malmi búza kurzusa és nap végére 199,25 euró/tonnás árjegyzés alakult ki a 4 eurós csökkenést követően. Ez egyébként szinte a napon belüli legalacsonyabb szint volt, ugyanis korábban 199,12 eurón kötöttek üzletet a kereskedők ennél lejjebb, összesen 25 358 üzletkötés történt. Egy kontraktus 50 tonnás üzletkötést jelent a malmi búzánál. A takarmánybúza ára 15 eurócenttel a tonnánkénti 157,65 eurós értékre ment fel. A repce 4 euróval 370,25 euróra drágult. A kukorica ára 0,5 euróval a tonnánkénti 166 eurós szintre emelkedett.