Növénytermesztés

Helyzetjelentés a szántóföldekről

Agrofórum Online

Magyarország egész területét sújtja a szárazság és ebből kifolyólag a növényeket az aszály. Szántóföldi kultúrák különböző fenológiai állapotnak örvendenek viszont fejlődési ciklusukra nagyon rányomta bélyegét a vízhiány.

Az őszi árpa fejlettsége BBC-H 31-32 vagyis 1-2 szár csomós állapotban, őszi búza BBC-H 30, káposztarepce szintén fejlettségi skála szerint 60-61 – ebben az időszakban lenne a növényünknek legnagyobb szüksége az intenzív és egyenletes víz utánpótlásra és ezzel párhuzamosan a tápanyag felhasználásra.

Sajnos a kialakult helyzet miatt a talajban és a felszínen felgyülemlett tápanyagfelvétel igen csak korlátozott inkább oldatlan formában van jelen akár mikró-makró elemeket nézünk, de mit is tehetnénk, hogy átvészeljük a kritikus időszakot és próbáljunk generatív fejlődésre bírni növényeinket.

Sajnos víz nélkül nincs élet, tápanyagot pótolni, ami elengedhetetlen eleme a sikeres termelésnek természetesen összetett folyamat és elsősorban gyökéren keresztül van rá lehetőségünk, de ebben a kaotikus időszakban levélen keresztül, mint egy infúzió sokat segíthetünk, ha próbáljuk segíteni a tápanyag felvételét. Minden kultúrának más-más az igénye, de valahol mégis összevág a dolog.

Jelenleg nagyon sok lombtrágya áll a gazdák rendelkezésére, viszont egyik a másikkal igencsak erős kölcsönhatásban használható sikeresen, vagyis nem mindig a N, mint elem a felelős a gyatra növekedésért és ennek felvehetőségéért.

Most mindez vízhiánnyal párosulva okozhat fejlődési zavarokat és akár megtermékenyülési problémákat, de még nyílt utat is a kórokozóknak.

Én következő kombinációkat alkalmazva próbálnám menteni ami menthető:

Kalászosokban

UAN 30% oldat: 30 l/ha

Mn:300 gr/ha

Cu:100gr/ha

Zn:160 gr/ha

B:150 gr/ha

Repcében

UAN 30% oldat: 30l/ha

B:150 gr/ha

CaO:200 gr/ha

MgO:150 gr/ha

Remélem, segíthettem: Jancsó Tibor, növényvédelmi szakmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új csúcson az ipari kendertermesztés Németországban

2020. szeptember 30. 08:04

Az ipari kender akár a papír-, akár a textilgyártásban, de építő- és szigetelőanyagként vagy az állattartásban alomként is használható.

Géntechnológia: az EU jóváhagyott egy új szójafajtát

2020. szeptember 30. 06:32

Az EU tagállamai előzetesen nem adtak ki szakvéleményt, ami azt jelenti, hogy nem sikerült minősített többséget elérni.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Kisebb lehet a vártnál a globális kukoricatermés

2020. szeptember 25. 08:17

A kormányközi testület havi frissítésű jelentésében 6 millió tonnával csökkentette kukoricatermésének előrejelzését, amely azonban még mindig rekordmagas, 1,16 milliárd tonnát mutat.

Hibridekre szabott vetés és műtrágyázás

2019. december 23. 10:47

Kísérleteink eredményeit és kollégáink magas szintű szaktudását felhasználva igyekszünk megfelelő információval ellátni minden kedves partnerünket, aki a teljes vetésforgóját a SAATEN-UNION egyedülálló vetőmagkínálatával szeretné megtervezni.

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Kén és nitrogén: együtt okosabb

2020. február 6. 09:02

Amikor tápelemek sajátosságait, növényre (és egymásra) gyakorolt hatásait szeretnénk megismerni és elemezni, javaslom, hogy minden esetben a talajból induljunk el. Optimista énem és a mindennapos gazdálkodói eszmecserék azt mutatják, hosszú távon gondolkodva, egyre többen ismerjük el azt az alapvetést, hogy a talajjal kezdődik minden.

Újgenerációs növénytáplálás

2020. május 6. 14:44

A gabonafélék „fejtrágyázására”, a mennyiség és a minőség javítására.