Mitől hervadnak el a paradicsompalánták?

Agrofórum Online

Sz. István kérdése: A napokban kiültetett paradicsom palánták levelei kifehéredtek, lekókadtak, elszáradtak, rendre az összesnek. Ültetési hiba? Még gyenge palánták? Fél maréknyi marhatrágyát szórtam a palánták köré nem közvetlenül a szárához erre tettem még egy kis földet majd ezután locsoltam jól be. Okozhatta ez a gondot? Válaszát előre is köszönöm!  

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségtermesztésben gyakran előforduló probléma az ammóniaperzselés kisebb, vagy nagyobb fokú növénykárosítása. Az Ön esetében valószínűleg nem ez okozta a növények sárgulását. Az éretlen istállótrágya (vagyis az ammónium) hatására ugyanis rendszerint a levelek perzselődése szokott bekövetkezni, melyet a növények általában jelentősebb probléma nélkül ki szoktak heverni. Erősebb perzselés esetén is a levelek leszáradása figyelhető meg, mely miatt a növények fejlődésükben már visszamaradhatnak. Az ilyen perzselt növények látványa rendszerint rosszabb, mint a keletkezett veszteség.

A probléma okát én inkább a palánták külső körülményekhez való szoktatásában, vagyis az edzés elmaradásában keresném. A palántanevelésből kikerülő növények a hirtelen megváltozó fényösszetétel hatására, főként a felső levelei, foltokban vagy az egész felületükön megéghetnek, de néha a tenyészőcsúcs megégése is tapasztalható. A levelek ezáltal néhány óra alatt ezüstös színűvé válnak vagy kifehérednek. A megváltozott fényösszetétel, amikor a palánták az üveg vagy fólia takarása alól hirtelen kikerülnek, a napsugárzás teljes spektruma éri őket, melyhez azonnal kellene hozzászokniuk. A palántáinkat kiültetés előtt 8-10 nappal ezért mindenképpen fel kell készíteni a külső körülményekhez.

Nem csak az otthon nevelt, hanem vásárolt palánták esetében is érdemes rákérdezni megtörtént-e ez a folyamat. Edzésre megfelelő hely lehet otthon az erkély, veranda is, a lényeg az, hogy világos, de félárnyékos helyet találjuk számukra. Meleg napokon először pár órára vigyük ki a palántákat félárnyékos, szélvédett helyre és minden nap emeljük a kint tartózkodás idejét. A palántákat csak rövid ideig tegyük ki teljes napsütésnek, túl erős napsütés esetén árnyékoló szövet/ háló is használható takarás céljára. Az edzett palánták gyorsabban és hatékonyabban alkalmazkodnak a megváltozott külső környezeti feltételekhez, valamint az átültetési sokkot is hamarabb átvészelik és gyorsabban fejlődésnek is indulnak.

Miért lassú a palánta eredése?

2019. április 9. 09:20

Utóbbi években, a zöldségtermesztésben jelentősen visszaszorult a helyrevetés, egyre több olyan növényt is palántáznak, amelyet korábban magvetéssel szaporítottak.

Pótvilágítás és állítható magasságú fejfűtés működik Magyarország egyik legmodernebb palántanevelő üvegházában

2019. május 6. 04:45

Az új létesítményeket termálvízzel fűtik, a palántanevelő épület pedig hat különböző hőmérsékletű egységre bontható, így akár több különböző hőigényű növény egy időben történő nevelése is megoldható.

Zöldség Videó

Egy virágkötészet napi tevékenységei I. rész

2019. szeptember 13. 08:04

Miután beérkeznek az üzletbe a palánták, cserepes növények vagy vágott virágok, első fontos feladat a számukra megfelelő környezet kialakítása.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.