Növényvédelem
Fizetett tartalom

Amistar SUN – Hogy a rekord napraforgótermés idén se maradjon el

Syngenta Kft.

Magyarország napraforgótermesztésben évről-évre világviszonylatban kiemelkedő terméseredményeket ér el. Köszönhető ez egyrészt a rendelkezésre álló gazdag genetikai háttérnek, másrészt a gazdálkodóknak is, akik az elmúlt évben is bizonyították, hogy professzionálisan termesztik ezen kultúrnövényünket. 2019-ben a napraforgó országos termésátlaga 3.01 t/ha volt, ami történelmi csúcs (forrás: www.aki.gov.hu).

Ahhoz, hogy az idei napraforgótermesztés is újabb rekordokat döntsön meg, a Syngenta Kft. csúcsgenetikájú napraforgóhibridekkel, gyomirtó, gombaölő és rovarölő szerekkel áll a termelők rendelkezésére. A gombaölő szereink közül az Amistar SUN termékünket ajánljuk a termelők részére.

A kórokozók által okozott betegségek közül szükséges megemlíteni az alternáriás levél- és szárfoltosságot (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens), és a fómás vagy fekete szárfoltosságot (Phoma macdonaldií). Ezek közös jellemzője, hogy a fertőzés átterjedhet a növény bélszövetére is, az idő előrehaladtával szártörés és így jelentős terméscsökkenés következik be. A diaportés levél- és szárfoltosság (Diaporthe helianthi) az elmúlt években nem okozott számottevő terméskiesést, köszönhető ez egyrészt a folyamatosan megjelenő, modern nemesítésű hibrideknek, valamint a tudatos fungicides védekezési technológiáknak. Megemlítendő még a fehérpenészes (Sclerotinia sclerotiorum) és szürkepenészes szár- és tányérrothadás (Botrytis cinerea), ezek szintén nagyobb termésveszteséget képesek okozni, elsősorban esős, csapadékos nyarakon.

Szükség van egy olyan termékre, amely mind a növénykórtani, mind az abiotikus faktorokkal szemben hatékony védelmet biztosít. Ezt nyújtja Önöknek az Amistar SUN termékünk, amely két felszívódó hatóanyagot tartalmaz (200 g/l azoxistrobin + 125 g/l difenokonazol) gyári kombinációban. Jelentős élettani, juvenilizáló és termésnövelő hatással rendelkezik. A cég 2019-es fejlesztési kísérleteiben a kétszeri Amistar SUN kezelés plusz 700 kg/ha terméshozamot eredményezett a kezeletlen kontrollhoz képest (1. ábra).

1. ábra: Amistar SUN és versenytársak hatása a terméshozamra (forrás: Syngenta fejlesztői kísérlet 2019, n=2, kezelés ideje: 6-8 pár leveles BBCH 17 és csillagbimbós állapot vége-virágzás előtt BBCH 59)

Szisztémikus, transzlaminárisan és a xilemben is mozog, magas vízoldékonysága által a növény minden részébe eljut. Hatásspektrumába tartozik a napraforgó alternáriás betegsége, fómás szárfoltosság, napraforgórozsda és jó hatással rendelkezik preventív módon kijuttatva fehérpenészes szár- és tányérrothadás (Sclerotinia sclerotiorum) ellen is.

A 2019-es termesztési évben jelentősebb mértékben lépett fel az alternáriás levél- és szárfoltosság, azonban az Amistar SUN a cég fejlesztési kísérleteiben ismét bizonyította kiváló hatékonyságát ezen kórokozó ellen (2. ábra).

2. ábra: Amistar SUN hatékonysága alternáriás levél- és szárfoltosság ellen 25 nappal a kezelés után (Syngenta fejlesztői kísérlet 2019, n=2, kezelés ideje: 6-8 pár leveles állapot)

Javasolt növényvédelmi technológia:

Az Amistar SUN kijuttatását, ahogy az a technológiai ábrán is látható (3. ábra) a kultúrnövény 6-8 levélpáros állapotától virágzás kezdetéig javasolt elvégezni 0.8 – 1.0 l/ha-os dózisban, 250-400 l/ha vízzel. Fertőzésveszélyes időszakban lehetőség szerint törekedni kell a preventív védekezésre. Ügyeljünk a jó permetlé-fedettségre, ezért fúvókaválasztásnál célszerű a kettős réses típusok mellett dönteni.

2020-ban légi úton is felhasználható szükséghelyzeti engedély alapján!

3. ábra: Syngenta növényvédelmi technológiai megoldások napraforgóban

Összefoglalásként elmondható, hogy az Amistar SUN hatékony megoldást és védelmet nyújt a napraforgó legfőbb betegségeivel szemben, a termék az intenzív termesztéstechnológia szerves részét képezi, használatát követően egészséges, megfelelő mennyiségű és minőségű termés takarítható be, ezáltal egyértelműen megtérülő befektetés. Idén se feledkezzenek meg róla!

Boros Szilárd
fejlesztőmérnök, fungicidek/PGRs
Syngenta Kft.

Fluence® az FMC bejegyzett védjegye.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Az AGRYA nemzetközi növényvédelmi konferenciát hirdet fiatal gazdáknak

2018. október 24. 06:55

A növényvédő szer szabályozás átalakulása, a hatóanyag kivonások komoly feladat elé állítják a gazdálkodókat.

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

Növényvédelem, precíziós gazdálkodás és mindez együtt

2020. január 30. 10:05

2020. január 27. és 31-e között került megrendezésre a KITE Zrt. növényvédelmi képzése a jól megszokott helyszínen, Hévízen. Az idén 34 éves rendezvény mellett ismét megszervezték a Precíziós gazdálkodási konferenciát, immáron negyedik alkalommal. Az idei eseményen több, mint 150 résztvevő volt, és 50 témában közel 60 előadó tolmácsolásában hallgathatta az aktuális információkat.