Növényvédelem
Fizetett tartalom

Így maximalizáljuk a kukorica hozamát: megfelelő lombtrágyázás + növényvédelem

IKR Agrár Kft.

A kukorica termésátlaga erősen évjáratfüggő. Hazánkban csapadékmennyiségtől, a légköri aszállyal sújtott időszak hosszától függően 4,0 és 8,1 tonna/hektár átlageredmények váltakoztak az elmúlt években. Az idei tavasz a szárazsággal, fagyokkal szintén kedvezőtlenül indult. Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, de két kritikus ponton megadhatjuk növényeinknek a kellő lendületet a kimagasló terméshozam megőrzéséhez.

Az első a megfelelő növénytáplálás, amit fontos kiegészíteni a tengerinél sokszor elhanyagolt lombtrágyázással is. Valamint szakszerű növényvédelemmel. Ezzel biztosíthatjuk, hogy növényeink a kritikus korai fejlődési szakaszban gyorsabban megerősödjenek. A kulcsterületeknél az IKR Agrár Kft. megbízható technológiai megoldásait tekintjük át a mostani cikkben, kimondottan a kukorica termesztéséhez.

Lombtrágyázás a kukoricában: ezért ne hagyjuk ki!

Mivel a kukorica esetében sok helyen csak egyetlen korai gyomirtást végeznek el, ezért a növény esetében ritkán kerül sor lombtrágya használatára. Hiszen külön menetben kijuttatva ez további költséggel jár. A tapasztalatok azonban azt mutatják, igenis megéri eltérni a megszokottól. A növény kezdeti fejlődése ugyanis nagyban tükröződik a későbbi termésmennyiségben, így mérhetően megtérül, ha itt a táplálással extra lendületet biztosítunk.

A folyékony lombtrágya ráadásul formájának köszönhetően:

  • Nagyon jó hatásfokkal hasznosul – a kukorica kiterjedt levélzettel bír.
  • Képes tompítani az extrém időjárás negatív hatásait – nem befolyásolja a szárazság, hideg idő a működését.

Lombon keresztüli tápelempótlás a kukoricában: igazoltan megtérül!

Az IKR Agrár két éves, kisparcellás szántóföldi kísérleteiből pontosan látszik: az IKR Harmónia Kukorica csomag folyékony lombtrágyáival, illetve a Fertigreen Kombi további kétszeri kijuttatásával (IKR Agrár technológiák) meggyőzően növelhető a terméseredmény. A fenti megoldásokkal a terméstöbblet 0,2–1,6 tonna/hektár között mozgott, míg a kísérletek során ez 4.201–62.284 Ft többletjövedelmet jelentett hektáronként.

AZ IKR Harmónia Kukorica csomagban 10 ha kezeléséhez elegendő 20 liter Fertigreen Kombit, valamint 20 l Zinkosol Forte-t találunk. A csomag kijuttatását tankkeveréses formában, a növény 5-6 leveles állapotában javasolják a szakértők.

Az IKR Agrár kínálatából ezen a téren a kezdeti fejlődéstől a virágzás végéig biztonságosan bevethető levéltrágyaként a LOVOSPEED folyékony lombtrágyát emelnénk most ki. Nitrogén-túlsúlyos szerként magnéziumot, valamint további mikroelemeket is tartalmaz. Így kedvezően befolyásolja a termés mennyiségi és minőségi mutatóit egyaránt. A LOVOSPEED használatát kombinálhatjuk az Amalgerol Essence-szel is, így komplex tápanyag-növénykondicionáló hatást érhetünk el a táblákon.

Megfelelő növényvédelem: ezért ügyeljünk rá!

A kukorica termésmennyiségének maximalizálásához rendkívül lényeges tehát a kezdeti fejlődés optimalizálása. Ebben kulcsfontosságú a növényvédelem. A gyomirtással ugyanis kiiktatható a versengés az elterjedt gyomnövényekkel (kakaslábfű, muharfajok, köles, fénycirok, tarackbúza, parlagfű, fehér libatop, szőrös disznóparéj és társaik). Míg a rovarok elleni védekezéssel a termésbiztonság növelhető minőségi oldalról.

Az IKR Agrár Kft. ajánlatából a következő szereket mindenképp érdemes kiemelni:

  • Gyomnövények irtása eredményesen

IKR Kukorica Poszt Gold csomag. Rugalmasan időzíthető, széles spektrumú, kombinálható hatóanyagú szereket tartalmaz, amit maximum 6 leveles állapotig juttathatunk ki. A csomag részét képző Nicosh 4 SC és Cash 480 SL termékek kiváló hatásfokú védekezést tesznek lehetővé a magról kelő és évelő, egy- és kétszikű már kikelt gyomnövények ellen egyaránt. Az IKR Kukorica Poszt Gold csomagban megtaláljuk a Succesor T gyomirtó szert is, a talajon keresztüli hatásért. A Silbával pedig a közvetlenül kelés előtti vagy utáni gyomosodást oldhatjuk meg. Az említett termékeken felül az IKR Agrár Kft. kínálatában szerepelnek még totális gyomirtók is, mint a Machete és Nufozát Up, amelyek segítségével vagy a kigyomosodott állományban védekezhetünk még a kultúrnövény kelése előtt vagy a betakarítást megelőzően csökkenthetjük a kukorica nedvességtartalmát.

  • Kártevők gyérítése hatásosan

A Littac Super a növényben nem felszívódó szer, hatását annak elfogyasztását követően, közvetlen érintkezés útján fejti ki. Méhekre teljesen biztonságos hosszú hatású készítményként pedig a Mospilan 20 SG-t ajánljuk. A felszívódó rovarölővel a kukoricabogár imágók ellen védekezhetünk hatékonyan.

További tudnivalókért vegye fel a kapcsolatot az IKR Agrár Kft. területi képviselőivel!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

A mezei pocok egyedsűrűsége gyümölcsösökben is elérheti a kritikus szintet

2019. október 23. 09:35

A mezei pocok egyedsűrűsége néhány térségben nemcsak szántóföldön, hanem gyümölcsösökben is elérte a kritikus szintet, főként, ahol a sorközök füvesítve vannak.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.

Gyökérzöldségfélék termesztésének lehetőségei környezetkímélő módszerrel

2019. január 25. 05:37

Az írásból kiderül, hogy a környezetkímélő termesztési módszer (tápanyag-utánpótlás, növényvédelem) milyen hatással van a sárgarépatermés mennyiségére és minőségére.

Végveszélyben a torma!

2018. december 12. 09:37

A mostani magas árak elképzelhető, hogy új termelőket vonzanak be, akik jó lehetőséget látnak a torma termesztésében, és várható, hogy akár új tőkét is tudnak invesztálni az ágazatba, de akad olyan gazda is, aki most, a csúcson kívánja ezt a munkát abbahagyni. Az ágazat legnagyobb problémája továbbra is a munkaerőhiány,