Növényvédelmi előrejelzés

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

Agrofórum Online

A múlt hét folyamán sorozatban érkeztek a váltakozó időjárási frontok. Az előrejelzések az ország szinte minden megyéjére intenzív esőzéseket, jeget és viharos szelet jósoltak, amiből csak kevés helyen volt áztató mennyiségű eső. A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt. A jégveréssel sújtott térségekben a növényeken keletkezett sebzések gyógyításáról mielőbb gondoskodni kell.

A kalászos gabonák közül az őszi árpa a viaszérés stádiumában, az őszi búza pedig a tejes érés végén jár. Ahol jutott csapadék a növényeknek, ott fokozódott a kalászfuzáriózis fertőzés veszélye, másutt a többi betegséggel együtt ez a betegség sem okoz növényvédelmi kezelésre okot adó problémát. A sárgarozsda erőteljesebben az utóbbi napok esőzései nyomán 10-50 %-os levélfertőzöttséget okoz most, de a hőmérséklet felmelegedése miatt járványos méreteket nem ölt. A kalászokon a kórokozó gombák általában csak tüneti szinten fertőznek, még az eddig erőteljes gabona levéltetű szívogatás is alábbhagyott valamelyest.

Az őszi káposztarepce állományok becői folyamatosan fejlődnek, a kórokozók és a kártevők inkább a növények alsó régióiban fertőznek. A szklerotíniás és fómás szárfertőzés mellett a leveleken levéltetveket és lisztharmatot lehet megfigyelni, de a tünetek terjedése most még lassú.

A déli tájegységekben az amerikai kukoricabogár lárvák keléséhez már összegyűlt az effektív hőösszeg, tehát a korábban is fertőzött táblákon érdemes elvégezni a kukorica gyökérvizsgálatot. A kukoricamoly rajzása a nyugati és északi tájegységek kivételével folyamatos, bár nem erőteljes. A néhány darabos napi fénycsapda fogás azonban emelkedő tendenciát jelez. A szárazság sújtotta területeken a körülmények nem kedveznek a talajlakó kártevők fejlődésének, jelentősebb kártételekről eddig nem érkeztek jelzések.

A napraforgó állományok szklerotíniás fertőzöttsége az utóbbi napokban kissé megugrott, még az aszályos körzetekben is. A levéltetű fertőzés most kissé mérséklődött, de nem szűnt meg, így várható, hogy a bimbósodás idejére ismét számolni kell a kártevővel. A növények alsó levelein megjelentek a tripszek és a takácsatkák. A tünetek még nem hatalmasodtak el, de jelzi, hogy számolni kell további kártételekkel.

A burgonya állományok sorzáródása miatt erőteljesen megnőtt a burgonyavész fertőzés veszélye, ezért most igen fontos a preventív védekezések elvégzése. A másik fontos betegség, az alternáriás levélfoltosság első tünetei már az utóbbi napokban megjelentek. Általában vegyes burgonyabogár fertőzéseket lehet látni, egyszerre van jelen a növényeken bogár, lárva és tojás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Szőlő: látványosan elszaporodott a filoxéra

2018. július 19. 08:18

Gyümölcsöseinkben egymás után érnek a fák termései. Ennek ellenére nem lehet megszakítani a betegségek és a kártevők elleni védelmet.

Töretlenül terjeszkedik az almafa vértetű

2020. június 25. 04:36

Az almafa vértetű a dús lombozat védelmében folyamatosan terjeszkedik a vesszőkön és a hajtásokon. A szívogatás nyomán, a fiatal vesszőkön sejtburjánzás indul el, amit a viaszbevonat most még eltakar.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.