Mitől sárgul a paprika és a paradicsom levele?

Agrofórum Online

K. Csaba kérdése: Melyik tápanyag hiányától sárgulnak a paprika és a paradicsom levelei a kertben?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levélsárgulásért felelős ok megtalálása érdekében először is a tünetek megjelenésének helyét érdemes tisztázni. Amíg a nitrogén, foszfor, kálium és magnézium hiánytünetei az idősebb alsóbb leveleken mutatkoznak először addig a mikroelemek (mangán, vas, bór, cink, réz, kalcium) hiánya a fiatal leveleken, hajtáséveken jelentkezik leghamarabb. Az, hogy a levélen miként jelenik meg a sárgulás, még jobban segítségünkre lehet a probléma feltárásában. A nitrogénhiány a leveleken egyenletesebb kivilágosodást eredményez, mely a levél széle felől kezdődik.

A káliumhiány a levél csúcsi részéről kezdődik és a levél széle mentén halad a levélnyél irányába, a főerek mentén a szövetek élénk zöldek maradnak még akkor is, amikor a levélen már nagyobb kiterjedésű nekrotikus foltok, sávok képződtek. A magnéziumhiánynál pedig a levélnyél irányából induló élénksárga vagy narancssárga elváltozás figyelhető meg, ahol a főerek egészen a levél száradásáig élénk zöldek maradnak. A mikroelemek hiánya a leveleken pókhálószerű sárgulás formájában mutatkozik meg, a vékony erezet közötti szövetek kisárgulnak, az erek azonban sötétebb zöld színt mutatnak.

A tápanyag hiánytüneteket okozhatja a tápanyagok abszolút hiánya, vagyis az, hogy nincsen elegendő tápanyag a talajban a növények számára. Egyes esetekben azonban a növény valamilyen oknál fogva az adott elemet a talajból nem tudja felvenni, ebben az esetben relatív hiányról beszélünk. Míg abszolút hiány esetében lombtrágyázással a hiánytünetek könnyen orvosolhatóak, addig relatív hiány esetében nehezebb problémával állunk szemben.  A tápanyagok felvételét a kedvezőtlen talajkémhatás, a levegőtlen talaj, a rossz talajszerkezet, valamint a szárazság is gátolhatja. A relatív tápanyaghiányra a legjobb példa a vashiány okozta levélsárgulás.

Talajaink általában elegendő vasat tartalmaznak a növények fejlődéséhez, ennek ellenére gyakran találkozhatunk a vashiány tünetével, ami azzal magyarázható, hogy kevés a könnyen felvehető vas a talajoldatban, ami oka lehet a talaj tömődöttsége, a rosszul elvégzett talajművelés, túlöntözés és rosszul kivitelezett talajtakarás is. Ebben az esetben a hiány megszüntetésének leghatásosabb módja nem a talaj vastrágyázása, hanem a talaj lazítása, levegőztetése.

Paradicsommal kapcsolatos étkezési szokások és két tájfajta értékelése

2019. augusztus 26. 04:37

A 2018-ban végzett kutatásom során két paradicsom tájfajtát, a sárga bogyószínű Ceglédit és a rózsaszínes-piros árnyalatú Faddit vetettem alá növényvédelmi és termesztéstechnológiai vizsgálatnak. A kutatás mellékágát egy fogyasztói kérdőív adta, melynek eredményeit a következőkben ismertetem.

Adócsaló zöldségkereskedőket lepleztek le

2019. május 9. 09:02

A budapesti és Pest megyei személyekből álló bűnszövetség tagjai paradicsomot és paprikát hoztak be külföldről, a továbbértékesítés után fizetendő áfát pedig hamis belföldi számlákkal csökkentették.

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Áremelést szeretnének az amerikai paradicsomtermelők

2020. március 16. 08:17

Ha a termelők kérései teljesülnének, az Amerikai Egyesült Államok lenne az egyetlen fő feldolgozó ország, amely ebben a szezonban áremelésről állapodik meg, míg eddig a többi ország fő feldolgozói a 2019-es az árakon írtak alá szerződéseket.