Mi fertőzi meg a muskátlikat?

Agrofórum Online

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A xantomonászos betegség (Xanthomonas campestris pv. pelargonii) a muskátli elterjedt, nagyon gyakori betegsége, mely levélfoltosságot és szárrothadást is okozhat. A kezdetben kialakult foltok kör alakúak és vizenyősek, melyek idővel 3-5 mm nagyságúvá válnak, közepük megbarnul vagy barnás-fekete lesz, szegélyük pedig sárga marad. A foltok fokozatosan összefolynak, majd a levél hamarosan elszárad. Esetenként a folt az érközökben található, és a levelek érközi sárgulása, majd nekrózisa következik be. A baktérium főként nagyobb mennyiségű csapadék és nyári meleg hatására a virágzati szárat is fertőzheti. A száron ebben az esetben vizenyős, egyre növekvő, sötétbarna, majd fekete, foltszerű elhalások láthatók. Az elhalás a teljes szárrészre is kiterjedhet, ezáltal a szár nedvesen, nyálkásan elrothad, majd ráncosan összetöpped, megfeketedik és elszárad.

A kórokozó a beteg növényeken és a talajon elfekvő növénymaradványokon tud fennmaradni. A növények között a baktérium felfröccsenő öntözővízzel is terjedhet, valamint átvihető a fertőzött vágóeszközökkel is. A fertőzésnek kedvez a magas páratartalom, a sok csapadék és a magas hőmérséklet. A baktérium optimális hőigénye 24–27 °C, kedvező viszonyok esetében a tünetek már 2-4 nap alatt megjelenhetnek.

A védekezés a megelőzésen alapszik. Szaporításra csak baktériummentes anyanövények használhatóak. A növényeket a dugványozás során kézzel törjük, ha kést használunk a rendszeres fertőtlenítés elengedhetetlen! Öntözővizet lehetőleg a talajra kell juttatni, a növények levelét ajánlatos szárazon tartani.  A tüneteket mutató leveleket távolítsuk el a növényekről. A bakteriális fertőzés megelőzése érdekében réztartalmú szerekkel permetezhetünk. Az edényben nevelt növényeket erősen csapadékos időszakban lehetőség szerint tegyük olyan helyre, ahol az eső nem éri. A növények alatti tálcát ilyen időjáráskor érdemes eltávolítani, így a felesleges víz akadálytalanul tud elfolyni.

Mi teszi tönkre a kövirózsát?

2020. június 11. 09:15

Kövirózsáim levelein apró, kiemelkedő „ragyák” nőttek. Sűrűn vannak rajta, a levelei elpusztulnak. Nem látok rajta semmi mozgó alakot. Mi teszi tönkre a kövirózsáimat, soha semmi baja nem volt még?

Miért csavarodnak össze a rózsa levelei?

2020. június 11. 09:05

Futórózsáim levelei hosszirányban összecsavarodtak. Az összesodrott leveleken nem láttam sem szín elváltozást sem foltokat. Mi okozhatja ezt az elváltozást és mivel lehet védekezni ellene?

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.

Árnyéktűrő és árnyékkedvelő évelő és egynyári dísznövények

2019. február 9. 04:36

Hogyan tehetjük kertünk árnyékos szegleteit is pompás színkavalkáddá? Milyen évelő és egynyári dísznövényeknek felelnek meg a félárnyékos helyek, vagy a teljes árnyékba borult zugok?


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420