Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

Borealis L.A.T

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

A káposztarepce a búzához hasonlóan a közepesen kötött, semleges pH-értékű talajokat kedveli leginkább. Erős karógyökerének köszönhetően sok termőhelyen termeszthető, még a szárazabb és lazább talajokon is. Az optimális hozamhoz a káposztarepce  500-600 mm csapadékot és kb. 2600 °C hőösszeget igényel. Jó elővetemény, fontos növény a vetésforgóban.

A hosszú vegetációs időszak és a hatalmas zöldtömegképződés miatt a káposztarepce nagy mennyiségű tápanyagot vesz fel, amelyet a talaj készleteinek és a kiadott műtrágyáknak együttesen kell biztosítaniuk. A növekedéshez szükséges, felvett tápanyagok mennyisége lényegesen magasabb, mint a terméssel a területről elszállított tápanyagmennyiség (egy átlagos, 3 t/ha-os termésszint eléréséhez is 140-170 kg nitrogént, 75-90 kg foszfort, és 140-160 kg káliumot vesz fel a talajból). A magas hozamokhoz a talajból származó nitrogén általában nem elegendő az ősz folyamán, az őszi alaptrágyázás meghatározó a termésképző szervek kialakulásához. A megfelelő mennyiségű kálium őszi kijuttatása javítja a fagy és stressztűrést, a vízoldható foszfor pedig segíti a gyökérképződést, támogatja a növény energiaháztartását, a nitrogén pedig, mint köztudott, a vegetatív növekedés alapja.

Míg a foszfor és a kálium teljes mennyiségét ősszel, az alaptrágyázáskor kiadhatjuk, addig a teljes nitrogén mennyiségének a harmadát, de legfeljebb 40-60 kg/ha hatóanyagot célszerű ősszel kijuttatni. A túl nagy mennyiségű nitrogén a repceállomány túlfejlődését okozhatja, ami növeli a téli kifagyás veszélyét. A biztonságos átteleléshez a repcének 8-10 leveles tőlevélrózsával és 25-30 cm hosszú, 8-10 mm gyökérnyak-átmérőjű gyökérzettel kell rendelkeznie.

A káposztarepce számára a kén az egyik legfontosabb tápanyag. Minden 10 kg nitrogénre 1 kg ként (1 kg S vagy 2,5 kg SO3) is kell számolni. A vegetáció során érdemes legalább 30-40 kg/ha elemi ként (75-100 kg/ha SO3) is visszapótolnunk.

A kén fontos eleme a zsírsavak szintézisének, így jelentősen befolyásolja az olajtartalmat, valamint elengedhetetlen a klorofill képződéséhez is. Ez utóbbi miatt a kénhiány már ősszel is jelentkezhet, ezért fontos, hogy ősszel is juttassunk ki megfelelő mennyiségű ként az alapműtrágyákkal. A szükséges kén fennmaradó mennyiségét tavasszal, kénes nitrogén műtrágyával tudjuk kiadni.

A káposztarepce igényli a meszet is: körülbelül 5-8-szor annyi kalciumot igényel, mint a gabonák. Ez akár 90-120 kg/ha CaO is lehet a talajok Ca-ellátottsága függvényében. Különösen enyhén savanyú talajokon lehet szükséges a mész időnkénti pótlása, elsősorban akkor, ha az altalaj is mészhiányos. A kalcium sokféle szerepet tölt be a növény életében: a sejtfalak megerősítése következtében növeli a növények ellenálló képességét a nehézfémsókkal szemben, részt vesz a szénhidrát anyagcsere szabályozásában, valamint nélkülözhetetlen a gyökerek egészséges és normális növekedéséhez.

Az NPK-műtrágyák általában tartalmaznak meszet és ként is, így az őszi alaptrágyázással a fő makroelemek mellett még két további tápanyagot juttatunk a talajba. Például 350 kg/ha COMPLEX 15/15/15+7SO3+Zn műtrágyával már az alaptrágyázás során 10,5 kg elemi ként (26,2 kg/ha SO3 ) és 20 kg CaO-ot is juttatunk a talajba.  A többi hiányzó kalcium pótlására kiváló lehetőség a mésztartalmú nitrogénműtrágya használata a vegetáció során (NAC 27 N, amely 12,5 % CaO-t tartalmaz).

A pontos kijuttatandó tápanyagmennyiségek meghatározásához a terméssel kivont mennyiségek és a talajok tápanyagvizsgálati eredményei szolgáljanak alapul.

Ha a kezdeti fejlődés során a növény minden tápanyagot megkap, akkor egy megerősödött, meggyökerezett repceállomány megy a télbe, ami megalapozza a következő évi jó termést.

A Borealis L.A.T a következő műtrágyákkal áll a vásárlók rendelkezésére a 2020-as őszi szezonban:

NAC 27 N

VARIO 23 N +30SO3

COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn (5,7% CaO tartalom)

COMPLEX 14/10/20 +10SO3 (4,2% CaO tartalom)

COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn (9% CaO tartalom)

COMPLEX 12/12/17 +2MgO+12SO₃+B+Zn (5% CaO tartalom)

További információkért keresse fel weboldalunkat:

www.borealis-lat.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Mennyi műtrágyát igényelnek a kaszálók?

2020. június 25. 11:47

Egy tipikus franciaperjés kaszáló, amit háromszor kaszálnak egy évben, mintegy 100-130 kg/ha nitrogént igényel. Egy ötszöri vágású, túlnyomórészt angolperjéből álló kaszáló viszont a talajból már akár több, mint 300 kg nitrogént is kivonhat hektáronként. A kijuttatott nitrogén először mindig a többlet szénatermésben jelenik meg. Csak az optimális termés (szénamennyiség) elérése után kezdi el a további kijuttatott nitrogén a fehérjetartalmat is növelni.

„Büszke vagyok a 6 tonnás repcémre” - Kiváló tapasztalatok az UMBERTO KWS repcével! (Nyárád)

2019. július 27. 07:58

„Büszkén mondhatom, hogy egy táblánkon a 6 tonnás termésátlagot is elértük, igaz, hogy az egy kis, 2,5 hektáros terület volt”

Öt napja drágul a szójabab

2020. augusztus 29. 11:20

A párizsi árutőzsdén inkább az eladók domináltak, a repce, a malmi búza és a kukorica kurzusa is csökkent, egyedül a takarmánybúza ára emelkedett.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.

A víz a legfontosabb tápanyag

2020. május 4. 13:43

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.