Gépészet

Miért invesztál a világ legnagyobb sörgyártója a mezőgazdasági technikába?

Agrofórum Online

A kérdésre Katie Hoard, az Anheuser-Busch InBev igazgatójának (Agricultural Innovation & Sustainability), a Sentera céggel kötött partneri szerződésről adott sajtótájékoztatója adja meg a választ.

Az AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója komolyan veszi a minőségi alapanyag-felhasználást, ezért 13 ország sörárpa termesztőivel tart szoros kapcsolatot, a fenntartható termesztéstechnológia segítése érdekében. Az AB inBev társaságnál kialakítottak egy teamet, amely segítséget nyújt a termelőknek. A társaság ezen kívül részt vesz árpanemesítési kísérletekben is.

Az AB InBev globális jelenléte

Ez az a terület, ahol a Sentera képbe jöhet, amikor a légi felvételek adatainak gyors feldolgozásával támogatja az AB InBev’s SmartBarley platform agrárspecialistáit és termesztőit. Valós idejű meteorológiai adatok, műhold, drón, mobil telefon képfelvételek és területi információk szolgáltatásával segítik az AB InBev agronómusait a problémák gyors felismerésében, alternatívák kidolgozásában, amelyekkel lehetővé teszik a termelők táblaszintű inputanyag gazdálkodását, csökkentve a túladagolás mértékét.

Sentera FieldAgent program

A Sentera együttműködés az AB InBev kísérleti eredményeinek adatgyűjtésében való közreműködéssel kezdődött. Eric Taipale (Sentera CEO) szerint csupán egyórás drónrepüléssel adatok ezreit tudták begyűjteni, amely segített pontosítani a kísérleteket. Ezt követően a Sentera egyéb analitikai termékeit (műholdas időjárás modellezés; betegség és rovarkártevők terjedésének elemzése) is bevonták az együttműködésbe.

Sentera drón és szenzor

A SmartBarley platform másik sarokpontja a közreműködő termelők erősítése. A társaság célkitűzése, hogy a leszerződött farmerek 100%-a hálózati együttműködés keretében jusson tudáshoz és pénzügyi segítséghez. Mindez része az AB InBev 2025-ös fenntarthatósági direktíváinak, amelynek eredményeként az együttműködő farmerek növekvő produktivitással, kisebb input ráfordítással lesznek képesek optimalizálni termelésüket.

Mr.Taipale szerint a cél egy egyszerű SmartBarley brand létrehozása az együttműködő termelők számára. Igen érdekes feladat és komoly kihívás a sokféle farmer megfelelő kiszolgálása. Az észak-dakotai farmerek között találhatók olyanok, akik 2000-4000 hektár területen gazdálkodnak és rendelkeznek minden felszereltséggel ahhoz, hogy a szükséges adatokat összegyűjtsék. A spektrum másik végén az ugandai termelők találhatók, akik esetleg mobil telefon felvételeket képesek fogadni, de a gyenge hálózat miatt még ez is bizonytalan.

Az sörárpatermesztés remélhetőleg csupán az első lépés a partneri együttműködésben. Az AB InBev ugyanis öt kontinens, 13 országában mintegy 30.000 farmerrel dolgozik együtt a sörgyártáshoz szükséges egyéb alapanyagok (kukorica, rizs, komló, cirok, manióka) biztosítása érdekében.

A Sentera kapcsolat nem az első startup együttműködés az AB InBev társaságnál. A 2019 januárjában történt bejelentés szerint partneri kapcsolatra léptek a Benson Hill Biosystems genetikai startup-val abból a célból, hogy új sörárpa fajtákat fejlesszenek ki a CropOs technológia felhasználásával. Szintén partneri kapcsolatot hoztak létre az Indigo céggel a fenntartható rizstermesztés érdekében, amelynek keretében 77,5 ezer m3 különleges, sörgyártásra alkalmas Indigo rizshez jutnak.

A drónok jelentősége

A drónok mezőgazdasági alkalmazásához korábban nagy reményeket fűztek, de az ígéretek közül nem minden vált valóra. Az elképzelések szerint a drónrajok automatikusan monitorozzák a területet, és ha bizonyos kártevőket észlelnek, akkor permetezéssel védekeznek. A valóság azonban nem ilyen egyszerű, számos cég dolgozik azon, hogy ne csak színes fotókat, hanem alkalmazható megoldást tudjanak ajánlani a termelők számára. Mások számára viszont túl nagy volt a kihívás, ezért más területeken történő alkalmazás lehetőségét keresték.

A Sentera az előző csoporthoz tartozik és komoly előrehaladásról tud beszámolni.

DJI M200 drón és 6X Multispectral szenzor

Mr.Taipale pragmatikusan gondolkozik, szerinte a drónok erősebbek lesznek, hosszabb ideig tudnak repülni és emberi felügyelet nélkül lesznek képesek dolgozni, aminek eredményeként csökkenthetők a költségek és növelhető a begyűjtött adatok mennyisége. Ennek érdekében fejlesztenek szenzorokat és a gépi tanulás technológiáját, amely az adatgyűjtés alapja és ezen keresztül segítik a termelőket az optimális üzemeltetés megvalósításában.

Sentera Double 4K Lock & Go szenzor

Rob Leclerc az AgFunder alapítója és vezetője szerint egy komplett felismerő és analizáló drónplatform kiépítése különösen nehéz feladat. Ez volt az oka az elmúlt évek sikertelenségének és ez vezetett oda, hogy több befektető elhagyta a szektort. Úgy látjuk, hogy a Sentera cég igen nagy kihívás elé néz a közeljövőben, ha be akarja bizonyítani, hogy a jövő mezőgazdaságában fontos és meghatározó szereplő legyen.

Ezgi Barcenas AB InBev fenntarthatóságért felelős elnökhelyettese szerint a Sentera céggel való partneri kapcsolat felgyorsítja a cég 2025-re kitűzött céljainak megvalósítását, vagyis annak lehetőségét, hogy a leszerződött farmerek 100%-a hálózati együttműködés keretében jusson tudás és pénzügyi támogatáshoz. Az innováció és a technológiai fejlődés meghatározó szerepet játszik a cég ellátási láncának hosszútávú fenntartásában. A Sentera cég kulcsfontosságú partner e célok megvalósításában.

Forrás:

https://agfundernews.com/why-the-worlds-largest-beer-company-is-investing-in-agtech.html; https://www.bloomberg.com/press-releases/2019-12-10/sentera-and-ab-inbev-partner-for-sustainability-and-grower-empowerment

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jacto: önjáró permetező-, önjáró műtrágyaszóró-, önjáró vetőgép

2020. szeptember 27. 04:36

A Máquinas Agrícolas Jacto S/A családi vállalat magas műszaki színvonalú mezőgazdasági gépeket gyárt és innovatív szolgáltatásokat ajánl a precíziós mezőgazdaság számára.

Cséplés a 100 éves gőzgéppel - Veteránok Bábolnán

2020. szeptember 21. 09:50

Akkoriban a kor legtöbb gőzgépét csak jó minőségű feketeszénnel lehetett üzemeltetni, a magyar fejlesztők azonban célul tűzték ki, hogy a tulajdonosok fával, kukoricaszárral, kukoricacsutkával, az erdőn, a táblán megtalálható melléktermékekkel, hulladékokkal is felfűthessék.

Gépészet Videó

Szintet lépett a Fendt Xaver robotprojekt

2020. szeptember 17. 05:37

A Fendt Xaver program célja elsősorban az, hogy a szakemberek olyan intelligens rendszerekkel kísérletezhessenek, amelyeket később a nagyobb gépekben is alkalmazhatnak majd.

„Újra színre lépnek a gépek!” - 33. Bábolnai Gazdanapok

2020. szeptember 12. 04:36

Az AGROmashEXPO/AgrárgépShow program januárban nagy sikert aratott, az országos hatású szántóföldi bemutatók közül pedig, a COVID-19 következtében csupán a bábolnai kiállítás valósult meg.

Bábolnai Gazdanapok 2019 - kiállítói tájékoztató

2019. augusztus 12. 08:46

2019. szeptember 5-én újra megnyitja kapuit a 32. BÁBOLNAI GAZDANAPOK! Fontos részletekről számolunk be az eseménnyel kapcsolatban.

Újgenerációs madárijesztők – madárriasztó drónok a szőlőültetvényekben

2019. április 23. 14:22

A szőlőt dézsmáló madarak távoltartására alkalmazott madárijesztőktől hosszú út vezetett a legújabb technika felhasználásáig. A drónokat 4-5 tagú flottákban használják, olyanok is kaphatók, amelyek ragadozómadár-hangot adnak ki.

Ugató drónok veszik át a juhászkutyák munkáját

2019. március 17. 10:34

Az ember nélküli légi járművek fejlesztése annyira felgyorsult az utóbbi években, hogy egyes új-zélandi állattenyésztők már őket alkalmazzák juhászkutyák helyett.

Az Európai Parlament jóváhagyta a drónok biztonságos reptetését célzó szabálytervezetet

2018. június 12. 13:50

A drónt üzemeltetőknek ismerniük kell a rájuk vonatkozó szabályzást és ügyelniük kell arra, hogy eszközük repülés közben ne sodorjon veszélybe más személyt.