Mitől foltosodik a kecskerágó?

Agrofórum Online

Kecskerágóm levelein fehér foltok jelentek meg, egyre gyorsabban terjed. Mi okozhatja ezt és mivel védekezhetek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lisztharmatgombák a dísznövényfajokat sem kímélik, és akár súlyos károkat is okozhatnak megjelenésükkel. Az Ön által küldött képeken a kecskerágó lisztharmat (Microsphaera euonymi) által okozott tünetek figyelhetőek meg, amely a kecskerágó különböző fajtáin is gyakorta előforduló jellegzetes kórokozó.

Terjedésének elsősorban a magas páratartalom, a sűrű növényzet, a gyenge légáramlás kedvez. A kecskerágó lisztharmat a leveleken és a hajtásokon jelentkezhet, ahol lisztszerű szürkés bevonatot találunk foltokban. Az esztétikai értékcsökkenés mellett a kórokozó jelenléte levélhullást és a hajtásnövekedés gyengülését is okozza. A fiatal növények esetében hatására pedig akár pusztulás is bekövetkezhet.

Minél hamarabb fedezzük fel a tüneteket, annál eredményesebb lehet védekezésünk. A lisztharmatos hajtásvégeket, leveleket mielőbb érdemes eltávolítani és megsemmisíteni. A növényi részek lemetszése után a permetezés is mindenképpen ajánlott. A kontakt hatóanyagok közül a kén, a felszívódók közül pedig a penkonazol, azoxistrobin hatóanyagú szabadforgalmú készítményekkel védekezhetünk.

A fertőzés mértékétől függően akár 7-10 naponta szükséges lehet a kémiai beavatkozás megismétlése. A permetléhez a jobb eredmény elérése érdekében tapadásfokozó hozzáadása is javasolt a viaszos levelek miatt, mivel ezeken a permetlé könnyen lefolyik. A permetezést a nyári nagy melegben reggel, vagy este végezzük el, amikor a hőmérséklet nem éri el a 25 fokot, ezáltal a növények permetlé általi perzselését előzhetjük meg.

A kecskerágó növényvédelmét a lisztharmat mellett legtöbbször a kecskerágó pajzstetű is megnehezíti, mely jellemzően a növény levelein és hajtásain telepedik meg. A szívogatás hatására a hajtások lankadnak, a levelek sárgulni kezdenek. A pajzstetű fertőzésének további árulkodó jele a levélhullás.

A pajzstetvek korai megjelenésekor is a beteg részek levágása és megsemmisítése a legcélravezetőbb a továbbterjedés megakadályozása érdekében. A kártevő gyérítésében nagy jelentősége van az őszi és a tavaszi olajtartalmú lemosó permetezéseknek. Amennyiben a fertőzés súlyos és komolyabb beavatkozás szükséges, a vegetációs időszak kezdetétől növényvédő szer használata is indokolt lehet (pl. acetamiprid).

Mitől konyult le a naspolya?

2020. május 1. 11:16

Naspolya bokrom hajtásai hirtelen lekonyultak. Más elváltozást nem látok rajta, színe zöld maradt. Milyen betegség okozhatja? Vannak-e még más tavaszi kártevői a naspolyának még virágzás előtt?

Tűzelhalás: most maximális a fertőzési veszély

2018. június 7. 04:34

A gyümölcsösökben szinte minden kultúrában folyamatosan kell védekezni, a szőlőbogyók a legérzékenyebb fenológiai stádiumban vannak.

Most kell a kalászfuzáriózis fertőzést megelőzni a gabonákban

2018. május 1. 16:10

Az átlagosnál melegebb és száraz időjárás hatására a növénytermesztési munkák az elmúlt időszakban igen jól haladtak. Az idő kedvezett a növények fejlődése számára, szinte egy időben kel a napraforgó és a kukorica.

Lehetséges, hogy lisztharmatosak az őszibarackfám levelei?

2020. június 26. 11:04

Fehér bevonat jelent meg az őszibarackfám levelein és egy-egy termésen is. Lehetséges, hogy lisztharmatosak?