Chicagóban a búza árjegyzése 1,4 százalékkal, a kukoricáé 0,9 százalékkal, a szójababé pedig 0,5 százalékkal emelkedett. A repce árjegyzése 0,4 százalékkal mérséklődött. Európánban ma is jó hangulatban telt a kereskedés, mind a négy fontos agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett.
Folytatódott a búza ralija, a szerdai 4,3 százalékos lendületes drágulás után még 1,4 százalékot szedett magára a kurzus, amely négy napja folyamatosan menetel felfelé. Ezzel két hónapos csúcsra ért a kurzus. Ezúttal a legfontosabb exportáló országok, például Argentína, Franciaország és Oroszország legfrissebb termésbecslései okoztak olyan hangulatot a befektetők körében, hogy a globális kínálat szűkülésétől való félelem miatt emelkedett az ár.
„Nagyon sok olyan, a búza termelésében kulcsfontosságú ország van most, amelynél a korábban várttól elmaradó terméssel lehet csak számolni. Ez meghozza a vevőket a piacra” – szögezte le Jim Gerlach, az A/C Trading amerikai brókercég elnöke.
A kukorica és a szójabab határidős jegyzése szintén emelkedett, mivel az időjárás-előrejelzések szerint a hónapban hátralévő részében az Egyesült Államok középnyugati fő termőterületein a várnál magasabb hőmérséklet és szárazság várható.
Párizsban a vevők uralták a piacot, a fontos termékek árjegyzése kivétel nélkül emelkedett a következő határidőre. A malmi búzáért 75 eurócenttel adtak többet tonnánként, így a kurzus 187,75 euróig emelkedett. A napok óta élénk forgalom csütörtökön is megfigyelhető volt, összesen 26 416 kontraktust kötöttek, ami a szokásos mennyiség nagyjából duplájának felel meg. A kukorica befektetői is örülhettek, a 2 eurós emelkedés 175,75 euró/tonnás árszintet eredményezett. A repce 385,25 euró/tonnás árszintje 25 eurócentes enyhe drágulást követően alakult ki. A takarmánybúza is drágult, a 15 eurócentes emelkedés után 169,456 euró/tonnás árszinten hagyta el a parkettet a termék. A malmi búza, a kukorica és a repce nem csak a következő határidőre, hanem azt követő két kiemelten figyelt határidőre is drágult. Mindez nem mondható el a takarmánybúzáról, amely ugyan novemberre az előbb említett 15 eurócentet szedte magára, de januárra már csak stagnált, márciusra pedig 15 eurócenttel csökkent a kurzus.