Milyen zöldségeket vethetünk a nyár közepén?

Agrofórum Online

Kedves Szaktanácsadó! Lehetséges a nyár közepén még valamely zöldségfajok vetése? Több hely felszabadult már kertemben, melyet szeretnék megfelelőn hasznosítani.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az Ön által megnevezett nyár közepén történő vetést, másodvetésnek nevezik. Másodvetéskor legfontosabb az, hogy a frissen vetett területet mindenképpen tudjuk öntözni, elősegítve ezzel a magok csírázását, a talaj kiszáradásának megakadályozását. Az elővetemény lekerülése után a talajt készítsük elő következő növényünk számára, távolítsuk el a növények maradványait, ássuk fel a talajt, majd keverjük bele lehetőség szerint műtrágyát és/vagy komposztot.

Akárcsak tavaszi vetéskor egyengessük el a talajt és készítsük el a magágyakat, amennyiben nagy a szárazság, öntözzük be alaposan. Számos zöldségnövény esetében alkalmazott eljárás a másodvetés, azonban ekkor olyan fajtákat válasszunk, melyek rövid tenyészidejűek, és az őszi fagyok alkalmával már szüretelhetőek.

Nyáron, július végétől augusztus elejéig az őszi és téli retekfajták nagy biztonsággal vethetőek. A vetési időszakban akár 1-2 hét eltolással a szakaszos vetés is megvalósítható, így a szüretük sem egy időben történik majd. A téli retekek elterjedt fajtája az Efurti kerek fekete akár tavaszig is eltárolható, míg a Müncheni sörretek csak rövidebb ideig. A bokorbab esetében a másodvetés időszaka június végétől július végéig tart. A sárgahüvelyű fajták közül a Bodor vagy a Sonesta, a zöldhüvelyű fajták közül pedig a Főnix fajtákat célszerű kipróbálni.

A cékla vetésével nem szabad sokat késlekednünk, hiszen még július közepéig van erre lehetőségünk (fajták: Bordó, Néró, Rubin), hogy a fagyokig biztonsággal kifejlődjenek. Az uborkánál a konzervuborka típusok alkalmasak a másodvetésre, melyet az öntözés mellett tápoldattal is szükséges ellátnunk. A kelkáposztafélék őszi felhasználás (október-november) céljából július közepéig ültethetjük. Júliusban még nincsen késő ahhoz sem, hogy salátát tegyünk a kertbe és így a tél beállta előtt friss saláta termését élvezzük.

A másodvetésű növényeket ugyanúgy kell gondozni, mint a tavaszi vetésűeket. Tehát mindig figyeljünk oda a gyommentességre, a talaj lazítására, a rendszeres vízpótlásra, tápoldatozásra és a megfelelő növényvédelemre.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Európai Friss Kalandok: ösztönözni kell a zöldség- és gyümölcsfogyasztást

2019. április 13. 04:37

Az Európai Friss Kalandok elnevezésű hároméves, 2018-2020 közötti edukációs kampány főként a gyermekeket és a gyermekes családokat ösztönzi a friss zöldség és gyümölcs fogyasztására.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Batátát a kertekbe! II. rész

2019. január 17. 05:38

A batátát nagy sor- és tőtávolságra ültetik, a kezdeti felgyomosodása igen jelentős lehet. Bár később, a hatalmas lombtömegének köszönhetően jó gyomelnyomó, a gyomprobléma megoldására érdemes agroszövetet használni. Homokos talajon termelt batátáról tövenként 1,5-2,5 kg termést takarítanak be, ahol az átlag gumóméret 200-600 g.