Növényvédelmi előrejelzés

Érdemes odafigyelni a gyapottok-bagolylepke rajzási viszonyaira

Agrofórum Online

Az elmúlt héten folytatódott a kellemesen meleg, nyárias időjárás. Az időnként 30 Celsius fok körüli nappali meleget időnként kisebb-nagyobb záporok, zivatarok zavarták meg, de ez nem befolyásolta a kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítását. A hónap közepére mérséklődött a meleg, éjszaka pedig kifejezetten frissítő volt a hőmérséklet, erős harmatképződéssel.

Az őszi árpa és a káposztarepce aratása gyakorlatilag befejeződött, a búza betakarítása még tart, de jó ütemben haladnak a feladatokkal. A kombájnok és a szalmabálázók nyomában szorosan haladnak a tarlóhántó eszközök, érdemes kihasználni a kedvező talajállapotot, mert így őrizhető meg a nedvesség, így kel ki gyorsan az elhullott mag. A továbbiakban már csak a rendszeres tarlóápolásra kell odafigyelni. A megfelelő talajállapot most lehetőséget teremt a zöldítési kötelezettségek sikeres elvégzésére, illetve a nehezen irtható gyomnövények (fenyércirok, mezei acat, szulák, selyemkóró) hatékony gyérítésére.

Selyemkóró

A kukorica kinevelte címerét és a csőkezdeményét. Az amerikai kukoricabogár már csak imágó alakban figyelhető meg, a kihelyezett csapdák viszonylag nagy tömegben fogják a hímeket és a nőstényeket egyaránt, de a bibeszálak károsításán ez a tömeg még nem feltűnő.

Rajzó amerikai kukoricabogár

A növekvő kukoricamoly hernyók károsítása a levélhüvelyekről áttevődött a szárra, és közelítenek a csőkezdeményekhez. A levélízesüléseknél könnyedén megfigyelhető a kirágási nyílás és az ürülék. A címereken sok a fekete kukorica levéltetű, bőséges a mézharmat kiválasztás, ezért bármilyen rovarölő szeres beavatkozás során figyelemmel kell lenni a mézelő méhek és más hasznos rovarok megkímélésére.

Virágzó kukorica

A teljes virágzásban levő napraforgóban eddig csupán néhány százalékot éri el a szárbetegségek aránya, azt is inkább az alternáriás megbetegedés teszi ki, a többi kórokozó tünete csak mutatóban jelentkezik egyelőre. Veszélyességi küszöbérték alatti a levéltetű, a mezei- és lucernapoloska szívogatása a növényeken. A korábban jelentkező primer szklerotíniás tőfertőzésből a nedvesebb talajviszonyok mellett elindult ugyan a szárak és tányérok megbetegedése, de most még kezdetiek a tünetek. A fertőzés további terjedése főként az időjárási viszonyok alakulásától fog függeni.

Gyapottok-bagolylepke imágó

A feromon- és fénycsapdák fogási anyagában kissé megemelkedett a vetési bagolylepke és a gyapottok-bagolylepke aránya. Az Közép-Dunántúl térségében a kihelyezett varsás csapdák viszont tömegesen fogják a gyapottok-bagolylepkéket. Érdemes helyi szinten is odafigyelni a lepke rajzási viszonyaira, mert a kukoricacsövek fejlődésének közeledtével megnövekszik a bagolylepke kártétel veszélye, de akár a napraforgó vagy más zöldségfélék is veszélybe kerülhetnek. A kártevő hernyói elsősorban a növények generatív részein károsítanak, tehát azt érdemes figyelni a határszemlék során.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Aggasztó a molytetvek szaporodása

2020. július 22. 10:32

Az elmúlt időszak az időjárását a mérsékelt meleg jellemezte, a nappali hőmérséklet csak ritkán emelkedett 30 Celsius fok fölé, az éjszakák pedig kifejezetten hűvösek voltak. Csapadék ugyan esett, sőt egyes körzetekben felhőszakadás is előfordult, de igen szeszélyes eloszlásban hullott le az eső. Az országos, áztató eső továbbra is várat magára.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Fuzáriózis, kukoricamoly, alternária - nem könnyű most a szántóföldeken

2020. június 23. 14:47

Az elmúlt napokban tovább folytatódott a viharokkal, felhőszakadással tarkított nyári időjárás. A helyenként bőséges csapadék több helyen jéggel érkezett, és okozott kisebb-nagyobb károkat. A nagyobb felhőszakadások centrumában a korábbi aszályt belvíz váltotta fel, ahol a növényzet befulladását idézte elő. Az aratás előtt álló kalászos gabonák sok helyen összekuszálódva fekszenek a felázott talajon. Az ilyen fekvő gabonán a kórokozók, elsősorban a kalászfuzáriózis fertőzésveszélye fokozott mértékben jelentkezik.

Kellemetlen meglepetés: rajzik a tarka szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly

2019. április 25. 06:17

A tartós szárazság és az átlagosnál melegebb idő hatására a növények előrébb tartanak fejlődésükben, de a kártevők is hamarabb és intenzívebben rajzanak.