Terményárak

Optimistább a hangulat a gabonapiacokon

Agrofórum Online

Chicagóban 0,1 százalékkal drágult a búza, a kukoricáért 1 százalékkal, a szójababért pedig 0,5 százalékkal adtak többet. A repce piacán is pluszt tapasztaltak a kereskedők, a kurzus 0,3 százalékkal került feljebb. Európában is javult a hangulat, de Párizsban csak a repce és a kukorica drágult, a takarmánybúza stagnált, a malmi búza árszintje viszont csökkent.

Az amerikai szójabab és kukorica ára emelkedett pénteken, a szójabab pedig egyhetes csúcsra ért mivel mindkét agrártermék – elsősorban Kínából származó – exportkeresletének felgyorsulása arra késztette a kereskedőket, hogy fedezzék a korábban megkötött az ár esésére spekuláló úgynevezett short pozíciókat. Közben a kukorica és a szójabab árát is visszafogták az Egyesült Államok főbb termőterületéről érkező kedvező időjárási hírek. Az esőzéseknek köszönhetően növekedhet a kínálat, ami alapesetben árcsökkentő hatású.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) a pénteki jelentésében megerősítette, hogy 126 ezer tonna amerikai szójababot értékesített ismeretlen rendeltetési helyekre. Az eladások eredményeként az amerikai szójaértékesítések a héten 1,5 millió tonnát tettek ki, ebből szakértők szerint nagyjából 1 millió tonnára kínai vevők szerződtek.

„Kínában a kukorica beszerzések is növekednek, és tovább emelkedhet az ázsiai ország felől érkező vásárlói kedv a vonzó árak miatt” – mondta Agritel tanácsadócég egyik elemzője.

A csütörtöki eladói fölény után javult a helyzet a párizsi árutőzsdén a hét utolsó kereskedési napján, de így is csak két agrártermák, a repce és kukorica ára emelkedett a négy fontos agrártermék közül. A malmi búzáért kevesebbet, a takarmánybúzáért pedig ugyanannyit adtak a kereskedők. Egy tonna malmi búza 184,75 euróba került, ami 1 eurós csökkenést jelentett az elmúlt napokban látottnál alacsonyabb forgalom mellett. Összesen 18 029 üzletet kötöttek a szeptemberi határidőre, az elmúlt napokban egy kivétellel rendre húszezer feletti kontraktusszámot regisztráltak. A takarmánybúza kurzusa 168,75 euró/tonnán stagnált. A kukorica befektetői örülhettek, 75 eurócentes emelkedést követően 174,5 euró/tonnás árszint alakult ki. A repce 384 eurós tonnánkénti ára pedig 1,5 eurós pluszt jelentett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kedvező időjárás és csökkenő kínai kereslet: esnek az árak

2020. szeptember 30. 11:03

A párizsi árutőzsdén is hasonló trendek irányították a piacokat és egyértelmű vevői fölény alakult ki.

Egyre jobban hiányoznak az esőzések Oroszországban

2020. szeptember 29. 08:17

Oroszországnak nagy esőzésekre lenne szüksége a következő hetekben, mivel gazdálkodói továbbra is száraz talajba vetik a 2021-es őszi búza termését.

Terménypiac: megtörő lendület, korrekció vagy fordulat?

2020. szeptember 28. 11:21

A szeptember 21-ével kezdődő héten mintha kifáradtak volna a piacok és a korábbi lendületes áremelkedést csökkenés váltotta fel.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Fokozódó aggodalmak mellett drágul a kukorica

2020. augusztus 25. 09:33

A búza ára egy hónapos csúcsról fordult vissza, amit elsősorban profitrealizálás indokolhatott a szakértők szerint.

Az ünnepi hangulat közben új helyzet alakult ki

2020. január 4. 10:17

Összességében az látható, hogy az év végi gazdaság-politikai események pozitív hatását erősíthetik a fundamentális tényezők is, melyek közül a legnagyobb bizonytalanság a kukorica árának emelkedésében lehet, bár ma az amerikai elemzők még a kukorica jegyzésénél is a vételt ajánlják.

A szaúd-arábiai szabályozásmódosítás miatt csökken a búza ára

2019. augusztus 10. 04:52

A búza ára 2,1 százalékkal vékánként 498,25 dollárcentre csökkent annak hatására, hogy Szaúd-Arábia könnyít a búzaimport szabályozásán.

Megállt a szójabab ralija az árutőzsdén

2019. december 12. 08:47

Bár az elmúlt napokban sokat drágult a szójabab a Peking és Washington közötti enyhülő hangulatú kommunikációban, de a sertéspiac miatti kínai belföldi változások még nem mérhetőek fel egészen pontosan.