Az Egyesült Államokban 1,2 százalékkal drágult a búza, 1,7 százalékkal emelkedett a kukorica árjegyzése 0,4 százalékot szedett magára a szójabab. A repce ára viszont 0,1 százalékkal mérséklődött. Európában is hasonló volt a helyzet, a négy fontos termék közül csak a repce kurzusa csökkent, de a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágább lett.
„A piaci folyamatokat most nagyban az befolyásolja, hogy Kína mennyi agárterméket vásárol az Egyesült Államoktól és milyen lesz a 2020-as termés” – hangoztatta Dan Smith, a Top Third Ag Marketing árutőzsde elemzője.
A magánexportőrök 453 ezer tonna szójababra kötöttek friss szerződést kínai ügyfelekkel, emellett 211 300 tonna eladása történt ismeretlen rendeltetési helyekre. Ezek mögött is állhatnak kínai vásárlók – közölte az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA). Az exportőrök 207 880 tonna kukoricát is eladtak ismeretlen rendeltetési helyre.
Az Egyesült Államok fő, középnyugati termőterületein az esőzések jót tettek a kukorica és a szójabab földeknek. A javuló terméskilátások ellenére mindkét agrártermék ára emelkedett a kínai vásárlásokról érkező hírek hatására. Közben azonban diplomáciai feszültség éleződik a két ország között, így nem biztosítottak a hosszú távú ázsiai vásárlások. A búza a nap elején folytatta tegnapi korrekcióját, amely a múlt heti három hónapos csúcsot követi, azonban később megfordult a trend és pluszt hozott a búza kereskedése.
Párizsban maradt az inkább pozitív hangulat, a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza drágult a következő határidőre, míg a repce kurzusa csökkent. A malmi búza ára 75 eurócenttel 183,75 euró/tonnáig emelkedett, ami 25 eurócenttel maradt el a napi maximumtól. Átlagos forgalom mellett alakult ki ez a záróárfolyam, összesen 14 920 kontraktust kötöttek. A kukorica ára 1,75 euróval a 173,75 tonnánkénti szintig emelkedett. A takarmánybúza 167,55 euró/tonnás záró ára 55 eurócentes pluszt követően alakult ki. A repce vesztett értékéből, a 379,75 euró/tonnás árszint 2,56 eurós csökkenést jelentett.