Növényvédelmi előrejelzés

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

Agrofórum Online

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Az almástermésű ültetvényekben az almafa lisztharmat és a varasodás eddig sem alacsony fertőzési szintjének további terjedése várható. A dús lombozatban a nedvességborítás időtartamának megnövekedése elősegíti a varasodás terjedését levélről levélre, illetve a fertőzött levelekről a termésre. Ezt a jelenlegi járványveszélyes helyzetben csak intenzív varasodás és lisztharmat elleni védelemmel lehet elhárítani. A viszonylag kevesebb várható termés miatt a gyümölcsök mérete már most nagyobb az ilyenkor megszokottnál, ami megnöveli a termésfoltosodás veszélyét. A növényvédelmi kezelésekkel együtt vagy önálló kezelésként folytassuk a kalcium levéltrágyák adagolását, egészen a szüret kezdetéig.

Alma keserűfoltossága

Az almamoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatos, bár csökkenő mértékű rajzása miatt, nem hagyhatóak el a rovarölő szeres beavatkozások sem, amire ráerősít az almafa vértetű folyamatos terjeszkedése. A kártevő számára igen kedvező a jelenlegi párás-meleg időjárás, így zavartalanul fertőzi a friss hajtásokat is, míg az ellene való hatékony védelmet nehezíti a célzott védekezés nehézkessége. Különösen ott veszélyes a helyzet, ahol sok a gyökérsarj és a vízhajtás a fákon, melyek kedvezőbb nitrogén ellátottsága elősegíti a kártevő szaporodását. Sodrómolyokból és levélaknázó molyokból most kevesebbet lehet megfigyelni, viszont a takácsatkák folyamatos szaporodását a hajtásvégeken jelzi a pókhálósszövedék megjelenése.

A lehullott gyümölcsökön és a fákon egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs, ezt most elsősorban az almafákon, körtén és az érőfélben levő szilváknál lehet megfigyelni. A kórokozó sebfertőző gomba, tehát a különböző rovarrágások, szélverés elősegítik a termések befertőződését, a mumifikálódási folyamatok beindulását. Amennyiben lehetséges, az ilye terméseket távolítsuk el és semmisítsük meg.

A bőségesebb csapadék hatására jelentősen megnőtt a csonthéjas fákon a sztigminás- és a blumeriellás fertőzés mértéke. Az idő előtti lombhullás megelőzése érdekében folytatni kell a lombvédelmet.

Ugyancsak erős a fertőzési nyomás a dió baktériumos és gnomóniás betegsége részéről, egyre több a fertőzött termés a fákon, amit nem kímél a nyugati dióburok légy rajzása sem. A csapdázott legyek száma nem csökken, folyamatos a peterakás és a lárvák kelése. Védekezés nélkül hamarosan megkezdődik a fertőzött dió hullása a fákról, de az almamoly hernyói sem kímélik a termést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

Katasztrofális mértékű idén a nyugati dió buroklégy kártétele

2019. október 2. 10:29

A legfrissebb információk szerint rendszeres, a kártevő rajzási dinamikájához igazított, többszöri védekezéssel jelentősen csökkenthető az idén katasztrofális mértékű nyugati dió buroklégy kártétel.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.