Növényvédelmi előrejelzés

Tovább erősödött a gyapottok bagolylepke hernyó fertőzöttség

Agrofórum Online

Augusztus első hetében folytatódott a hamisítatlan nyári időjárás. A hónap elején csapadékfront vonult át az ország felett, változékony eloszlásban több-kevesebb csapadékot hozva, helyenként özönvízszerű esővel, jégveréssel. A dekád végén a nappali hőmérséklet 30-32 Celsius fok körül alakult és éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá.

A lehullott csapadék valószínűleg már elég lesz a napraforgó termés zavartalan beéréséhez, ugyanis a növényállomány zöme a citromérés állapotában van, bár vannak növények, melyek a tavaszi egyenetlen kelés miatt még virágoznak. Ahol ilyet tapasztalni, ott szükség lehet az érésgyorsításra, deszikkálásra. Az esők ellenére lényegesen nem változott a területek növény egészségügyi állapota, csupán a szklerotíniával fertőzött tövek aránya emelkedett kissé. Az elmúlt időszakhoz képest most több a kórokozótól megbetegedett szárközepi, illetve tányérközeli napraforgó. A kedvezőbb talajnedvességi viszonyok miatt jelenleg még kevés a területeken a makrofominával fertőzött növényfolt a táblák sülevényes részein. Kártevőből is jóval kevesebb van a veszélyességi küszöbértékhez viszonyítva, néhány mezei- és lucernapoloska szívogat csupán a növények zöld részein. Figyelmeztető jel viszont, hogy több tájegységben sok a rajzó gyapottok bagolylepke és hernyó, ami már tömegesen rágja a kukoricacsövek végeit. A kártétel tömeges felszaporodás esetén időnként áttevődik a napraforgó termésére és a legfelső levelekre.

Napraforgó fehérpenészes tányérrothadása

Napraforgó makrofominás szárkorhadás és törés

A kukorica fejlődésére is kedvezően hatott az optimális nedvesség ellátottság, a szemek szépen híznak. Ugyanakkor az amerikai kukoricabogár imágók még most is tömegesen táplálkoznak a csuhélevelek védelmében a csővégi szemeken, közben pedig folyamatosan rakják petéiket a talajba. Az erősen fertőzött táblákon, ha jövőre is kukoricát vetnek, fel kell készülni a talajok fertőtlenítésére, ellenkező esetben ugyanis komoly károkra kell számítani ezeken a területeken. Gócosan tovább erősödött a gyapottok bagolylepke hernyó fertőzöttség, néhány táblán már most 100 % közeli a megrágott csővégek aránya. Itt a közvetlen károk mellett maximális a fuzáriumos csőfertőzés kialakulásának veszélye, amennyiben az elkövetkező időszakban csapadékos időre kell számítani.

Kukorica gyapottok bagolylepke hernyó

A kedvező időjárási viszonyok hatására a szója területeken, mint ahogy más növénykultúrákban is erőteljesen felszaporodtak a takácsatkák. A fertőzés nyomai könnyen felismerhetők a pókhálószerű szövedékről és a sárguló, kifakuló a növényeken.

Takácsatka fertőzés szóján

Az évelő pillangós területeken, ruderáliákon valamint az útmenti padkákon jelentősen megnőtt az arankafoltok száma. A vegyszeres foltkezelés hiánya érezteti hatását, a kaszálással ugyanis terjednek az arankával fertőzött foltok. Az élősködő aranka veszélyes károsítónak számít, kötelező az irtása.

Arankafolt

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Vegyesen alakultak a múlt heti agrártermék-árak

2020. július 20. 08:03

Nagy zuhanáson van túl a zab és a rizs ára, előbbi 18,3, utóbbi 26,9 százalékkal csökkent az Investing adatai szerint.

Éves csúcs után korrigált a szójabab ára

2019. július 2. 09:59

Az Egyesült Államok és Kína közötti tárgyalásokban felmerült, hogy enyhítenék a korlátozásokat és a vámtarifákat is újragondolnák az érintett felek. Ezt jól fogadták a szektor befektetői.

Jelentős mínuszok után drágul a búza és a szójabab

2020. február 6. 05:36

A búza drágulását többen is a globális készletadatokkal magyarázták. Az egy tonnának megfelelő mennyiség 206,27 dollárra emelkedett.

Nem zárt jó hetet a gabonapiac

2020. május 18. 08:02

Európában múlt héten az eladók domináltak a főbb gabonatermékek piacán, hiszen a négy kiemelten fontos agrártermék közül egyedül a takarmánybúza drágult.