Chicagóban a búza 1,3 százalékkal, a kukorica 2,5 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 0,7 százalékkal drágult tegnap. Európában is zöldbe borultak a mutatók, azaz mind a négy fontos agrártermék drágult, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza befektetői is örülhettek.
Chicagóban 2,3 százalékos plusszal jó hat hetes csúcsra ért a szójabab kurzusa, majd később már óvatosabbak voltak a vevők és 1,7 százalékra húzódott vissza az emelkedés. A kiugró drágulást azzal indokolták a kereskedők, hogy az Egyesült Államok termésviszonyai a vártnál rosszabbak lehetnek majd, illetve a növekvő kínai exportkereslet is a kurzus emelkedéséhez járult hozzá.
A kukorica értékének emelkedését az okozta a szakértők szerint, hogy az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) adatai szerint az amerikai termés 64 százaléka kapott jó, vagy kiváló minősítést az augusztus 23-án véget ért héten, ez 5 százalékponttal alacsonyabb az előző heti értékhez képest.
„A minősítés romlása meghaladta a várakozásokat, és valószínűbb, hogy egy száraz, perzselő hét következik ezek után a főbb kukoricatermő vidékeken” – közölte Matt Zeller, a StoneX piaci információs vállalat igazgatója egy elemzésben.
A párizsi árutőzsdén is egyértelműen a vevők uralták a piacot, a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is emelkedett. Egy tonna malmi búzáért 75 eurócenttel adtak többet a szeptemberi határidőre. Így 186,5 euró/tonnás árszint alakult ki a 8425 üzletkötést követően. Ez a forgalom elmaradt az átlagostól, a befektetők már napok óta a decemberi határidőre koncentrálnak, amelyben 21 798 kontraktus jött létre. Erre a határidőre 1,75 euróval 184,25 euróig emelkedett a tonnánkénti jegyzésár. A repce ára 1,5 euróval a 381,25 euró/tonnás szintig drágult. A kukorica 167,5 euró/tonnás jegyzésára 1,25 eurós pluszt követően alakult ki. A takarmánybúza kurzusa 1,35 euróval emelkedett és ez az agrártermék végül 167,5 euró/tonnán hagyta el a parkettet.