Növényvédelmi előrejelzés

Erős a kártevő fertőzöttség, veszélyben a repcevetés

Agrofórum Online

Az elmúlt napokban az augusztusnak megfelelő időjárás uralkodott országszerte. A kellemes nappali hőmérsékletet csak elszórtan zavarta meg egy-egy zápor zivatar. Az éjszakák a hónapnak megfelelően felfrissülést hoztak.

A hónap elején és közepén lehullott csapadék hatására országszerte igen jelentős a tarlók gyomosodása. A fenyércirokkal fertőzött területeken lábközépig érő állományokkal is lehet találkozni, de nagyon fertőzöttek a kalászos- és repcetarlók parlagfű fertőzöttsége, esetenként a növények virágszára is megjelent már. Az ilyen mértékű növedékkel nehezen birkóznak meg a talajművelő eszközök. A másik probléma, hogy az árvakelésen egyre-másra jelennek meg a különböző kórokozók és kártevők. A fejlettebb repce és mustár árvakelést ellepték a repcedarázs álhernyói és tömegesen hámozzák a leveleket a keresztesvirágú növények bolhái. Sok a tripsz minden növényen. A nyári, csapadékosabb periódus kedvezett a pattanóbogarak tojásrakásának és a drótférgek kelésének. Mindez figyelmeztető jel, hogy az őszi vetésű növények fejlődése ezen az őszön sem lesz zavartalan.

A napraforgó aratás előtti deszikkálása napirenden van, a kaszatok nedvességtartalma már lehetővé teszi a növényszárítást. A tavaszi heterogén kelés miatt esetenként most is fennáll a fejlődésbeli differencia, ami azt jelenti, hogy a később kelt napraforgó egyedek termésének nedvességtartalma magasabb a szárításra optimálisnál, így itt a beltartalmi mutatók rontani fogják a táblaátlagot. A jelenlegi növényegészségi állapot kedvezőnek mondható, a korábban kialakult szár- és tányérfertőzések nem terjednek, csupán néhány állományban jelent gondot a vihar miatti megdőlés.

A kukorica érése is felgyorsult, a hibridekre jellemző tenyészidő hossznak megfelelően. Az amerikai kukoricabogarak zöme eltűnt a kukoricáról. Igen sok viszont a megrágott csővégű növény, ami jelzi, hogy továbbra is sok a gyapottok bagolylepke imágó és hernyó egyaránt. A lepkék vegyes állományúak, de a zöme itthoni populációból származik. Az esők után felütötte fejét a megrágott csöveken a fuzáriumos fertőzés. A jelenlegi, szárazabb idő megállította ugyan a betegség terjedését, de már kisebb mennyiségű csapadék is elegendő ahhoz, hogy újabb fertőzési hullám induljon el.

A napokban elkezdődött az őszi káposztarepce vetése. Most kedvezően alakulnak a talajviszonyok a vetéshez és a gyors keléshez. Az árvakelések igen erős kártevő fertőzöttsége, különösen bolhából és repcedarázsból, intő jel, hogy szinte napi rendszerességgel figyelni kell a növényállományt, nehogy kárt tegyenek benne a kártevők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Lisztharmat, tűzelhalás, varasodás - Ezek ellen is védekezni kell a napokban

2018. július 5. 20:01

Szőlőben a fürtök záródása miatt fontos a mostani védekezés, főként a lisztharmat ellen, de a fiatal hajtásokon újabb peronoszpórás olajfoltok jelentek meg.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.

Ahol csapadék volt, ott fokozódott a kalászfuzáriózis veszélye

2020. június 9. 08:42

A viharokból és csapadékból kimaradt tájegységekben továbbra is az aszály az úr. Ami a júniusi átlaghőmérsékletet illeti, még nem érkezett meg a nyár, éjszakánként lehűl a levegő, de erős harmatképződés csak ott van, ahol az utóbbi napokban csapadék is volt.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.