Növényvédelmi előrejelzés

Napraforgó: nem lesz jelentős mértékű a terméskiesés

Agrofórum Online

Augusztus utolsó hetében egy afrikai eredetű forró légáramlat határozta meg a Kárpát-medence időjárását. A nappali hőmérséklet általában 30 Celsius fok feletti értékeket produkált, és éjszaka sem csökkent 20 fok alá. A hónap utolsó napján és szeptember első napján az országba betörő hidegfront kisöpörte a hőséget, bőséges csapadékot is okozva egyúttal. A lehullott eső elősegíti az őszi káposztarepce talaj előkészítési- és vetési munkáit, viszont gátolja a napraforgó betakarítást megelőző lombszárítást. A nyári betakarítású növények tarlóápolási munkáiban országszerte igen jelentős a lemaradás, gyomosak az árvakelések, sok rajtuk a betegség és a kártevő, valamint kiváló tojásrakó hely a mezőgazdaságilag is fontos bagolylepke fajok számára.

Közvetlenül a vetés kezdete előtt a repce tarlókon változatlanul erős a különböző bolhafajok és a repcedarázs álhernyó fertőzöttség. Mindez veszélyezteti a fővetésű repce állományokat, tehát növényvédelmi szempontból is fontos lenne az árvakelések mielőbbi felszámolása.

A napraforgó állományok jó része már betakarításra vár, elvégezték a területek deszikkálását. A védekezéseknek köszönhetően a betegségek okozta terméskiesés nem lesz jelentős mértékű. A legnagyobb károkat idén elsősorban az alternária, a szklerotínia és a diaporte okozta, míg a makrofominás szárfertőzés ebben az évben kisebb jelentőségű volt.

A kukorica érése már a nyugati tájegységekben is felgyorsult, noha a felsőbb levelek még zöldek, de a csuhélevelek már száradnak. Sülevényes foltokon az alsó levelek leszáradtak. A fény-és feromoncsapdák még fogják a kukoricamoly imágókat, de számuk már csökkenő tendenciát mutatnak. A szárfertőzöttség országszerte jelentős mértékű, erről tanúskodik, hogy a szártörés nagysága már most több százalékot tesz ki, valamint a csőfertőzés mértéke is növekedett az utóbbi időszakban.

A korábbi esőzések után a megrágott csővégeken, vagy pedig a kukoricamoly rágás nyomán, a szárakon is megjelent a fuzáriumos cső- és szárfertőzés. Az utóbbi napok esőzései minden bizonnyal növelni fogják a megbetegedést. Az amerikai kukoricabogár imágók még most is rajzanak és táplálkoznak, a bogarak száma főként a monokultúrás táblákon jelentős. A nyugati tájegységekben ezeken a területeken a kombinált csapdák heti fogása tág határértékkel, de 450-580 db között mozog. A hosszú rajzási periódus, a tojásrakásra kedvező időjárás és talajviszonyok előrevetítik ezeken a táblákon a jövő évi magas lárvafertőzöttséget.

Mindezek mellett a gyapottok bagolylepke rajzás és a lárvák kártétele a kukoricán folyamatos, de más növényeket is érint a különböző fejlettségű hernyók rágása. A károsítás nem kíméli a szabadföldi paradicsom, a fűszer- és étkezési paprika és a zöldbab másodvetéseket sem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Pettyesszárnyú muslica miatt veszélyben a szeder, a málna, a bodza

2020. szeptember 9. 09:37

A naptári ősz első dekádjának időjárása még a nyarat idézi. A nappali hőmérsékletek általában 25 Celsius fok körül mozognak, éjszaka viszont alaposan lehűl a levegő. Az alacsony éjszakai hőmérséklet miatt erős a harmatképződés. Frontok most nem befolyásolják hazánk időjárását, és a rövidtávú előrejelzés is ezt mutatja. A kellemes időjárás elősegíti a növények érési folyamatait, több növény betakarítása nagy erőkkel zajlik.

Egyre több a fertőzött meggy

2019. július 10. 10:55

A hónap második dekádjára kissé visszaesett a nappali és az éjszakai hőmérséklet, ami felüdülést jelent a növények, állatok és az ember számára egyaránt. A korábban jelentkező extrém magas UV-sugárzás hatására nagyon sok növényen tapasztalhatóak napégéstől származó égésnyomok a lombozaton.

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

Eső lassítja a napraforgó érését, a kukoricán megjelent a csőfuzáriózis

2020. augusztus 19. 12:30

Egymás után több alkalommal, de kiszámíthatatlan területi eloszlásban több atlanti eredetű időjárási front érte el az országot, mely helyenként felhőszakadást, szélvihart és jégverést idézett elő. A talajok nedvességtartalma általában kedvező az őszi vetésű növények, elsősorban az őszi káposztarepce vetőágyának előkészítéséhez, viszont lelassította a napraforgó érését, és növelte a szár-és tányérbetegségek terjedésének veszélyét.