Az első nyolc hónapban a hazai személyautó és kishaszonjármű forgalomba helyezések száma 25 százalékkal csökkent – derült ki a Datahouse adatiból. Összesen 92 048 járművet adtak el a két kategóriában eddig ebben az évben. A két évvel ezelőttihez képest mérsékeltebb, 16 százalékos a mínusz.
Augusztusban 12 561 személyautó és kishaszonjármű kelt el, ez 31 százalékos visszaesés tavaly augusztushoz képest. A zuhanás fokozódását jelenti a júliusi 22 százalékos és a júniusi 23 százalékos csökkenést követően.
Az összevont listán augusztusban Ford, Suzuki, Toyota, Dacia, Volkswagen sorrend alakult ki. A teljes nyolc hónap éllovasait nézve viszont már Ford, Toyota, Suzuki, Volkswagen, Dacia a sorrend.
A tavalyhoz képest 19 százalékkal 3148 darabosra szűkült pick-up-piacon továbbra is a Ford Ranger az első 47 százalékos piaci részesedéssel a január-augusztusi időszak adatai alapján. Őrzi második helyét a 608 darabbal lemaradó Toyota Hilux, a harmadik helyen továbbra is a Mitsubishi L200 áll 6,6 százalékos piaci részesedéssel. Utánuk a Nissan Navara, Mercedes-Benz X-osztály, Volkswagen Amarok, Isuzu D-Max és SsangYong Grand Musso sorrend alakult ki augusztus végére.

A szegmensek besorolása átalakult, a korábbi 13 helyett már 21 kategóriát különböztet meg a Datahouse. A korábbi SUV-kategóriát négyfelé szedték. Az új felosztásban a kisebb méretű SUV-ok a B-SUV-ba tartoznak, ez a második a szegmensek listáján 14 837 darabbal és 16 százalékos piacrésszel. A közepes, az alsó-közép kategóriájú C-SUV a harmadik 11 537 darabbal és 13 százalékkal. A felső-közép kategóriás SUV-okat a D-SUV, a még nagyobbakat az E-SUV kategóriába sorolták. Mi a két népszerű, a B-SUV és a C-SUV szegmenst néztük meg. Előzőben Suzuki Vitara, Dacia Duster és Ford Puma sorrend, míg a másodikban Toyota RAV-4, Skoda Kodiaq, Kia Sportage sorrend alakult ki az élen.


Az éves alapon 20 százalékkal 5419 darabosra fogyott furgon-piacon a Ford Transit vezet továbbra is. A Fiat Ducato második, a Renault Master pedig harmadik.

„A forgalomba helyezés összességében az első nyolc hónapban mintegy 25%-al alatta van a 2019-es évnek, de időarányosan a módosított előrejelzést igazolja vissza. Ezen belül áprilisban és májusban a koronavírus kapcsán foganatosított válságintézkedések és a gyárbezárások miatt 50% feletti visszaesés volt, amelyet, reményeink szerint a második félév valamelyest kompenzálni tud. Ugyanezt reméljük a tisztán elektromos és a plug-in hibrid autóknál is, ahol a tavalyi bázisnál jobb, de az idei előrejelzésnél szerényebb adatokat látunk. Az elektromos autókra biztosított állami támogatás egy nap alatt elfogyott, ennek folytatása tovább lendíthetne a piacon” – hívta fel a figyelmet Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének ügyvezető elnöke.