Növényvédelmi előrejelzés

Felerősödhet a csőfuzáriózis a kukoricán

Agrofórum Online

Szeptember első dekádjában országszerte nyárias időjárás uralkodott. Az időjárási frontok elkerülték a térséget, a nappali hőmérséklet 25-30 Celsius fokot mutatott, éjszakánként viszont rendszeresen felfrissült a levegő, emiatt bőséges volt a harmatképződés. A rövidtávú előrejelzés továbbra is nyugodt, száraz időt jelez, ami kedvez az őszi betakarítási, talaj előkészítési és vetési munkálatoknak.

Teljes erővel folyik a napraforgó aratása és az azt követő szárzúzási, talaj előkészítési és tápanyag visszapótlási munkálatok. Az augusztus utolsó harmadától jobbára száraz és meleg időjárás kedvezett a napraforgó érési folyamatainak, de nem tudta eltüntetni a kelés óta létező táblán belüli növények közötti növekedésbeli különbségeket.

A deszikkálással megoldódott ugyan az érésben mutatkozó kiegyenlítetlenség, de a termés minőségi mutatóiban látszani fog a különbség. A növényegészségügyi állapot általában az augusztus eleji bőséges csapadék ellenére kedvezően alakult, a szárbetegségek közül idén az alternáriás fertőzés dominált, azt pedig a diaportés megbetegedés követte. A korábbi évekhez képest most kisebb fertőzést okozott a makrofominás pusztulás, valamint időben megállt a szklerotíniás- és botrítiszes tányérfertőzés.

A kukoricában felgyorsult az érés, a korai fajták teljes érésben, míg a későbbiek viaszérésben vannak. A nyári igen erősnek mondható gyapottok bagolylepke rajzás miatt az ország főbb kukorica termesztő körzeteiben szinte minden csövet károsítottak a hernyók. A magas populációt a helyben fejlődő és délről bevándorló egyedek utódai együttesen tették ilyen erőssé.

 

Az utolsó esők után hirtelen megjelent a károsított csöveken a csőfuzáriózis tünete. Most a fertőzés a szárazabb időjárás miatt stagnál, de csapadék esetén ismét meglódulhat a fertőzés üteme. Az érés felgyorsulása ellenére még mindig rakja petéit az amerikai kukoricabogár, a zöld leveleken pedig ismét erősödőben van a levéltetű és a takácsatka fertőzés.

A déli szójatermesztő körzetekben, a másodvetésű területeken nagy tömegben károsítanak a gyapottok- és a gamma bagolylepke hernyók. A hernyók a bevándorló populációból származnak, és a védekezési tapasztalatok alapján rezisztensnek mutatkoznak az acetamiprid hatóanyag iránt.

Nagy erőkkel folyik az őszi káposztarepce vetése. A vetőágy készítés minősége most jónak mutatkozik, remélhetőleg gyors és kiegyenlített lesz a növények kelése. A még mindig virító repce árvakeléseken nagyon sok a keresztesvirágú- és más földibolha, valamint a repcedarázs, így a vetések rendszeres ellenőrzése most különösen fontos feladat lesz minden repcét termesztő gazdálkodó számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Még mindig tart a bolhafélék kártétele az őszi káposztarepcében

2020. szeptember 29. 10:02

A hűvösebbre váltó időjárás nem gátolta az őszi káposztarepce fiatalkori kártevőinek a további terjedését és a károsítás erősödését.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

Levéltetű, darázs és bolha is károsít az alig kikelt repcében

2020. szeptember 22. 10:20

Az elmúlt héten tovább folytatódott a csendes, nyárvégét idéző időjárás. A nappali hőmérséklet időnként elérte a 28-30 Celsius fokot, éjszakánként viszont akár 10 fok alá is csökkent a hőmérséklet, a mély fekvésű területeken megközelítette a 0 fokot. Eső az országban sehol sem esett, így semmi sem akadályozta az őszi betakarítási munkákat, viszont a csapadék hiánya gátolja az őszi káposztarepce egyöntetű kelését és fejlődését.

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

2020. augusztus 5. 08:46

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Arankát is irtani kell

2019. július 10. 11:07

Az aratási munkálatokat jó ütemben lehet végezni, kivéve az olyan területeket, ahol nyári záporok, zivatarok, helyenként pedig felhőszakadás szakította félbe a betakarítást.

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.

Támad a monília, a tafrina - veszélyben a gyümölcsösök

2019. május 28. 08:30

A korábbi hetek csapadékos időjárása kedvezően hatott a kertészeti növénykultúrák állapotára, bár a fejlődésben szerzett korábbi lépéselőny a hűvösebb idő miatt elveszett. A mostani fenológiai állapot a sokéves átlagot idézi. Növényegészségügyi szempontból fokozott figyelmet érdemelnek a kártevők és a betegségek egyaránt.