Gyönyörű átmenetet varázsolt eddig számunkra a szeptember. Kertészkedő-kiránduló időből jut még bőven, így sorra vehetjük a kerti teendőinket: milyen feladatok várnak ránk a gyümölcsfák körül, a fűszernövényeknél, hogyan cserélődnek a veteményeskert parcellabérlői és milyen újdonságokat hozhat a díszkertünk?
Teendők a gyümölcsösben
A gyümölcstermő cserjék és fák tányérját tisztítsuk meg a gyomnövényektől és öntözzük őket továbbra is, amennyiben szükséges, ezzel már most segítjük a növények felkészülését a hűvösebb téli hónapokra. Eközben szorgosan szüretelhetjük a téli almát és körtét is.
Az őszi gyümölcsfa-telepítéshez nemcsak a szerszámainkat kell előkészítenünk, hanem az izmainkat és a gerincünket is érdemes „előedzeni” a derekas feladathoz: egy gyümölcsfa részére ugyanis az ültetőgödör kiásása nem kevesebb, mint egy köbméter föld kiemelését jelenti, nem mellékesen említve azt, hogy a telepítéskor a felső rétegnek kell majd a gödör legaljára kerülnie.
Megkezdhetjük a korán érő borszőlő-fajták szüretelését, miután beiktattunk egy próbaszüretet. Erre azért van szükség, mert a bor alkoholtartalma a must cukorfokától függ, ezért csak az érett szőlőt szedjük le, aminek magas a cukortartalma. Amikor a méréseink alapján már nem tapasztaljuk a cukorfok növekedését, akkor a szőlőnk beérett.
A csemegeszőlő betakarítását követően válogassuk át a fürtöket: a laza fürtök hosszabb ideig tárolhatók, mert a szellősebb bogyóállások miatt könnyebben szellőzik és kevesebb az esély a tárolási megbetegedésekre. A tároláshoz biztosítsunk a csemegeszőlőnek 5-6 oC-os hőmérsékletű, kis hőingadozású helyet a pincében vagy a kamrában. A tömöttebb fürtöket frissiben fogyasszuk, úgy az igazi!
Most van itt az ideje a szomorú diószüretnek is, amit néhány éve megkeserít minden diókedvelőnek a nyugati dióburok-fúrólégy. A fa ágait nagyon óvatosan verjük, nehogy leszédüljenek a jövő évi termőrügyek is, és csak a kiválogatott, egészséges dió kerüljön tárolásra!
A gyümölcsfákról és bokrokról korán lehulló leveleket gereblyézzük össze és tegyük a komposzthalomra. A meggyfák rendszeres metszéséről se feledkezzünk meg, így meggátolhatjuk, hogy a hirtelennövő, felkopaszodó ostorok túl sok tápanyagot vonjanak el a növénytől. A cseresznyefák vezérágát is most vágjuk vissza a számunkra megfelelő magasságra! Az őszibarack lombozatát is ritkítsuk, főként a befelé növő, egymás keresztező és elszáradt vagy beteg ágakat! A metszési sebeket minden esetben kezeljük, ne érje nedvesség, így a kórokozók felszaporodásának is elejét vehetjük.
A metszőollót még ne tegyük messzire, mert a köszméte- és ribiszkebokrainknak is szükségük lehet rá: az elöregedett, felkopaszodott ágakat tőből metsszük vissza. A szamócaágyásokat igyekezzünk egész ősszel gyommentesen tartani!
Teendők a veteményeskertben
A másodvetésben elvetett zöldborsót végre leszedhetjük. Amint végeztünk az aratással, szedjük ki a földből a növényt is a gyökerével együtt, és tegyük a komposzthalomra (be is forgatható az ágyás földjébe az egészséges növény, mert így is plusz tápanyagot ad a jövő évi parcellalakónak).
A hónap elején a borsó mellett szedhetjük a bimbóskelt, a karósbabot és a bokorbabot is. A vörös- és fokhagymákat a betárolás előtt szárítsuk meg. A megüresedett ágyásokba vethetünk még egy turnus sóskát, spenótot, tépősalátát, galalmbbegysalátát (madársalátát), petrezselymet és hónapos retket. Ezenkívül most van itt az ideje a fokhagyma duggatásának: 4-5 cm mélyre kerülhetnek a felásott, nem frissen trágyázott földbe a szétszedett fokhagyma-gerezdek.
Ha nem esik kellő mennyiségű csapadék, a karfiolt és a karalábét 2-3 naponta öntözzük meg! A vörös- és fejeskáposztát viszont már ne locsoljuk, nehogy a sok nedvességtől felrepedjen a fejük.
A betakarított lencsét és szárazbabot ajánlott egy hétre a fagyasztóba rakni, hogy meggátoljuk a felszaporodását a zsizsikeknek abban a terményben, amit sikeresen megfertőzött.
A hónap vége felé sorra kerülhet a hónapos retek, a sárgarépa és a karfiol szedésére is, illetve ha vetettünk vagy ültettünk rebarbarát, most szétoszthatjuk az egészséges töveket.
Miután egy ágyásból felszedtünk a terményt, és idén már nem tervezünk oda további növényeket vetni, úgy sekélyen ássuk fel az ágyást.
Teendők a díszkertben
Elérkezett a hagymás dísznövények ideje! Miután nyár közepén kijelöltük az ágyásokat, és kijuttattuk a megfelelő mennyiségű istállótrágyát, a virághagymák földbe helyezésénél fokozottan figyeljünk az ültetési mélységre és a hagymák közti távolságra! A krókuszok kicsiny hagymáit egy csoportba ültetve, a tulipán, a nárcisz és a jácint hagymáit rendezett sorokban, egymástól nagyobb távolságra ajánlott rakosgatni. A tavasszal ültetett, mostanra már elvirágzott kardvirágok hagymagumóit szedjük fel és vigyük fagytól védett helyre.
A tőosztással szaporítható évelő dísznövényeinket most szaporíthatjuk sikeresen, így több egészséges növényt nevelhetünk, emellett megakadályozzuk, hogy a túlságosan elburjánzó növények akadályozzák saját növekedésüket és a majdani virágzást. A hervadt egynyári virágokat távolítsuk el a virágágyásból, miután igény szerint magot szedtünk azokról, amiket sikeresen szaporíthatunk magról.
Bár most még kellemes az idő, de fel kell készülnünk a hűvösebb éjszakákra, amikor a krizantémnak és a dáliáknak szükségük van védelemre: terítsünk szerves talajtakaró anyagot köréjük, és – különösen a nem védett helyre ültetett növényeket – a hónap vége felé a hideg éjszakákon takarjuk be magát a növényt is.
A hónap elején még (át)ültethetjük a fenyőféléket és más örökzöld dísznövényeket.
Teendők a fűszerkertben
Szeptember vége felé levághatjuk a fűszernövények összes hajtását, és kisebb csokrokba összekötve, lefelé felakasztva megszáríthatjuk. Szellős, nem napos helyen egy hét alatt megszáradnak, majd a leveleket leszedve összemorzsoljuk azokat és kis tároló üvegekbe felcímkézve várhatják a konyhai felhasználást.
További teendőink
A kiürült virágcserepeket, edényeket, vetőládákat, alátéteket alaposan tisztítsuk meg: ne maradjon rajtuk növénymaradvány vagy nedves virágföld-foltok. Így lényegesen megkönnyítjük a saját dolgunkat – egyrészt nem jövőre, az ültetés vagy vetés előtt kell a megszáradt szennyeződéseket kínkeserves munkával levakarni, másrészt elkerüljük az ebből adódó esetleges fertőzéseket az új növények gondozásánál.
A szüreti előkészületeket sem árt időben elkezdeni: ha augusztusban nem maradt már rá elegendő idő, akkor most essünk neki a pince kitakarításának, az edények és hordók kimosásának és a gépek rendbehozatalának.
A komposzt a szeptemberi munkálatokkal újra gyarapodhatott, ezért kicsit keverjük át a felgyülemlett alkotóelemeket, hogy segítsük a szerves anyagok bomlását.
Szeptember vége felé sor kerülhet az utolsó fűnyírásra is. A gyep felületét szórjuk be szerves trágyával, szigorúan betartva az adagolási előírásokat.
A kerti teendőkhöz kitartást és jó időt, az őszi élményekhez felszabadult örömöt kívánok mindenkinek!