Növénytermesztés
Fizetett tartalom

FIGYELEM, FIGYELEM!

Agrofórum Online

10 éve vagyunk a piacon! Munkatársaink sokat tettek azért, hogy mostanra, amikor újabb nagy lépésre szánta el magát anyavállalatunk, mindenki számára ismertek legyenek a Caussade genetikát hordozó kalászosok. Minőségi vetőmag előállítást, eredményességet hirdető, több francia cég összeolvadásával új cégcsoport jött létre LIDEA néven.

A cégcsoport értékeinek szerves része lesz a jövőben a CAUSSADE genetika is. Ismert, hogy a cég fúziókat a zavartalan működés érdekében hosszas háttér tevékenység előzi meg, amely azonban nem lehet gátja a folyamatos mezőgazdasági munkának. Esetünkben sincs ez másként. A következő termesztési időszak a magyar gazdák számára változatlan formában zajlik majd a LIDEA struktúra háttérben történő formálódása közepette. És mivel a mezőgazdaságban nincs pillanatnyi megállás sem, így a következő év megalapozása termelési szinten a repcevetésekkel már megkezdődött.

Folytatjuk a munkát a hazai és minőségi kalászos vetőmag előállításból származó tételek értékesítésével és ezzel párhuzamosan a jövőt jelentő szaporítóanyag kihelyezésekkel. A kalászos terméseket idén tavasszal szkeptikusan előre jelző hangokra rácáfoltak búzáink a helyenként jócskán 8 t/ha feletti eredményeikkel. A CAUSSADE szálkás és tar búzák az egyedülállóan impozáns TRISMART tritikálé a bevált JUP és új párja a MELIA őszi árpa az utóbbi hetekben megélénkült kalászos piac és a termelői igények kiszolgálására, ellenőrzött minőségben, fémzárolt, csávázott Big-Bag zsákokba a raktárakban már elérhetőek a magyar gazdák számára.

A betakarítási eredményeket visszaigazoló lendületes kereslet mutatkozik többek között a szálkás kalászú extra bőtermő SOFRU búzára, mely több éve példája annak, hogy a nagy termés és a minőség elérhető egy azon fajtával. A SOFRUtalaj, éghajlat és technológiai rugalmassága termelői szabadságot biztosít a hozamot szem előtt tartó és a nagyobb input ráfordítással minőségibb gabonatermesztéssel foglalkozók számára is.

Miközben az elmúlt években a nagy 8-9 -10 t/ha teljesítő képességű SOFRU, a Fusarium toleráns SOLVEIG, a rusztikus megjelenésű, stabil termőképességű SOBBEL iránt folyamatosan nőtt a kereslet, párhuzamosan jelen volt/van a piacon a malmi minőségre nemesített SORRIAL CS és az idei évtől már nagyobb tételben rendelkezésre álló bőtermő, de emellett B1-B2 malmi minőségre is alkalmas, magas HL súlyú, erősen viaszos levélzetű és kitűnő szárazságtűrésű legújabb Caussade búza generáció tagjai is. Így figyelemreméltó a rozsda betegségekkel szintén erősen toleráns, de emellett a levéltetvek által terjedő mosaic Virussal szemben rezisztens FLAVOR CS is. A magas terméspotenciállal bíró FLAVOR CS korai kalászolású szálkás búza, mely rugalmas vetésidővel vadas és vadmentes területekre egyaránt ajánlott.

A tar kalászú, Cercosporella toleráns SOPHIE CS magas fehérje és sikér tartalma, intenzív termesztés esetén már 200-220 kg/ha vetőmagmennyiséggel realizálható. Egyre nagyobb gondot okoz az országszerte a vadak nagy száma és az azzal járó állomány taposás, rágások okozta kár. A nem csak a vadjárta területekre ajánlott szálkás, kiválóan bokrosodó SOMTUOSO és MONTCRISTO CS fajták neve megjegyzésre azért is érdemes, mert utóbbi búzáink magas szintű Septoria, Fusarium, lisztharmat toleranciával biztosítják a minőségi és gazdaságos hozamszintet. Míg a MONTECRISTO és a SOPHIE CS érésideje, kalászhányása korai, addig a szinte minden szinten erőteljesen betegségtoleráns SOMTUOSO a középérésű csoport tagja.

A takarmánygabona csoportba tartozó árpa és tritikálé szortimentet is évek óta a hazai termesztési igényekhez igazítja a CAUSSADE. A JUP ősziárpa már a klasszikusok közé tartozik. Választékbővítésként bevezetésre került a különösen erős betegségtoleranciával bíró és a standardok értékeit meghaladó fehérjetartalmú MELIA őszi árpa. Hazai és németországi fajtaösszehasonlításban a a MELIA 103%-os terméstöbbletet produkált, kiváló beltartalmi mutatójú szemtermés és stabil, jól hasznosítható szalmatömeg mellett.

A másik nagy kalászos takarmánycsoportba tartozó TRISMART tritikálénk megjelenésében, beltartalmi értékeit, hozamszintjét és állománystabilitását, szárszilárdságát tekintve is a hazai kínálat élvonalába tartozik. Ezt az ebben a szegmensben előállított hazai vetőmagmennyisége is visszaigazolja.

Tehát egy szónak is száz a vége! Akár a nagy hozamot, akár a minőségi bő termést célozzuk meg szálkás vagy tar búzával, takarékos, betakarítási energiaráfordítást igénylő alacsony, vagy rusztikus szalmaszárú kalászossal- FIGYELEM! – a CAUSSADE kalászosaival minden termelői elképzelés megvalósulhat!

Fehér Gyöngyi
fejlesztési felelős

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Alapozza meg a jó búzatermést már most ősszel!

2020. szeptember 30. 09:31

Ha ősz, akkor búzavetés, és ezzel együtt őszi alaptrágyázás. Legfontosabb kultúrnövényünk termésmennyiségét számos tényező befolyásolja. Ezek között is a tápanyag-ellátottság szerepe a legnagyobb, mintegy 30%-ban ezen múlik, milyen termést aratunk a következő nyáron.

Kalászosok trágyázása, de mikor hasznosul a „hasznos”?

2020. szeptember 25. 07:59

Termesztett növényeink táplálását szolgálja termőtalajaink tápanyagtőkéje, mely áll a talajképződés folyamán akkumulálódó természetes tápanyag tőkéből és a gazda által alkalmazott, azt kiegészítő és gazdagító trágyaanyagok hatóanyagaiból. Ezen talajban lévő tápanyagok (tőke formák) körfolyamatai határozzák meg a hozzáadott tápanyagok sorsát és hasznosulását (is).

Egy szerethető KWS Kashmir kukoricaállomány a Nyírségben

2020. szeptember 24. 19:04

Az 500 hektáron szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó Agro-Szolg Szövetkezetnél 2018 óta pedig KWS repce és kukorica is kerül a talajba.

Először igazolták, hogy génszerkesztéssel módosított haszonnövény is azonosítható PCR alapú módszerekkel

2020. szeptember 18. 13:45

A GMO-mentes élelmiszerekért dolgozó civil szervezetek csoportja és egy élelmiszerkereskedelmi vállalat jelentette be a világon az első olyan molekuláris (qPCR) módszer kifejlesztését és közzétételét, amely alkalmas génszerkesztéssel létrehozott haszonnövény kimutatására.

Jól halad a betakarítás

2018. július 31. 06:30

A kalászosok teljes termőterületének 73,8 százalékáról, 1 millió hektárról közel 5 millió tonna gabonát takarítottak be.

Nőtt a kukorica vetésterülete Tolna megyében

2019. május 21. 07:17

Tolna megye búza- és kukoricatermése évek óta kiemelkedő; 2018-ban 45 690 hektáron termesztett őszi búzából hektáronként 6,15 tonnát, kukoricából 64 ezer hektárról 9,3 tonnát takarítottak be átlagosan.

Szakmázzunk a BAYER-rel! – Színre lépett az új fungicid generáció: Ascra Xpro

2020. március 25. 12:03

Változik a magyarországi és a Kárpát-medencei kalászos gabona termesztése: alacsonyabb szinten állandósult a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is. Annak érdekében, hogy a megváltozott piaci környezetben is megőrizzük versenyképességünket, felül kell bírálni a termesztéstechnológiánk elemeit, és ahol szükséges, újítanunk kell.

SAATEN-UNION-hibridkalászosok 2020-ban: hantosi állománymustra (VIDEÓ!)

2020. augusztus 1. 10:33

Nem árulunk zsákbamacskát: egyenként, gyakorlati körülmények között mutatjuk be a hantosi területen növő HySEED-hibridkalászosainkat, amelyek fejlődését Ön is közvetlenül szemügyre veheti.