Zöldség

A paprikabogyó lila foltossága

Agrofórum Online

A primőrök esetében a tetszetős küllem, mindenekelőtt a szép színeződés az eladhatóság miatt meghatározó szempont. A színanyagok mennyisége, összetétele alapvetően a fajtához kötődő tulajdonság, aminek kifejlődését a környezeti tényezők szabályozásával elősegíthetjük, rossz esetben ronthatjuk vagy megakadályozhatjuk.

A termések színesedését, a színanyag-képződést alapvetően a fajtatulajdonságok mellett a fényviszonyok és a hőmérséklet határozza meg, de ismert, hogy néhány tápelem is befolyásolja, fokozza vagy éppenséggel akadályozza a kialakulásukat. Így ismert, hogy a kálium elősegíti a paradicsom likopin és a paprika karotin (piros színanyag) képződését, hiánya a bogyók zöldtalpasság vagy zöldfoltos betegségét okozza, szemben a nitrogénnel (a nitrogén túladagolásával), amely az érést, így a színképződést lassítja, sok esetben rontja.

A hónapos retek esetében az élénk skarlátvörös színű gumó csak káliumban gazdag talajon képződik. A nitrogén, különösen ammónia formájában, az uborka termésének zöld színét élénkíti.

Télen, fényszegény időszakban, hideg hatására paprikabogyón az antociánképződés (lilulás) figyelhető meg, amely nem feltétlenül csak a káros klimatikus tényezők hatására lép fel, a foszforhiány is kiválthatja. Hangsúlyozni kell, hogy bizonyos fajták (hajtató és szabadföldi, fehér termésű és hegyes zöldek is) különösen hajlamosak az antociánosodásra.

Talajos termesztés esetén, az idősebb termesztő-berendezésekben rendszerint a talaj foszforellátottsága kielégítő, tekintettel arra, hogy ez a tápanyag évek során felgyülemlik, nem mosódik ki a gyökérzónából. Ellenben a palántanevelésben használatos tőzegkeverékek esetében gyakrabban lehet foszforszegény tápkocka vagy cserépfölddel találkozni, ami kiváltója lehet a bogyón a lila színesedésnek.

Vízkultúrás termesztő létesítményekben is előfordul a tünet, amit többnyire a téli hónapokban, fényszegény időben figyelhető meg, de nem kizárt a rossz öntözővíz minősége sem, amiből a tápoldatot készítik.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

A póré: kellemes ízű, sokoldalúan felhasználható, egészséges zöldségkülönlegesség

2020. május 21. 07:39

A póréhagyma (Allium ampeloprasum L. var. porrum) az Alliaceae (hagymafélék) családjába tartozó, kétéves, lapos levelű, hagymatestet nem fejlesztő hagymaféle.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Hónapos retek hajtatása

2020. január 22. 05:36

A hazai hajtatott retek sajátossága - amiben némileg eltér az áruházláncokban kapható importtól - nagyobb, átmérője meghaladja a 4-5 cm-t, és levelekkel együtt, csomózva kerül forgalomba.

Kampány indult a zöldség-gyümölcs pazarlás ellen

2019. július 3. 10:47

Magyarországon évente fejenként csaknem 6 kilogramm zöldséget és gyümölcsöt dobnak ki, ennek egy részét pusztán azért, mert alakjuk vagy esztétikai megjelenésük nem annyira tetszetős.

Idén is népszerűsítik a magyar gyümölcsöket és zöldségeket

2018. február 1. 11:30

2018-ban is terveznek meggy-, dinnye- és almakóstoltatást, illetve a zöldségnövények fogyasztásösztönzése érdekében várhatóan áruházlánci kóstoltatást is lesz.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.