Zöldség

Fagyveszély idején öntözés?

Agrofórum Online

A fűtetlen fóliák esetében egészen április végéig fennáll annak a veszélye, hogy a primőrök fagykárt szenvednek. A fagyvédelem sikere jelentős mértékben a fóliapalást szigetelőképességén múlik. Mivel tudjuk fokozni a fólia, kettős takarás esetén a fóliák szigetelő hatását?

A polietilén fóliáknál kevésbé, a PVC fóliáknál valamivel nagyobb mértékben érvényesül az úgynevezett „üvegház hatás”. A fólia, mint az üveg, átengedi a rövid hullámhosszú napsugarakat, a sugárzást a talaj részben elnyeli, részben hosszabb hullámhosszú sugarak formájában visszaveri. Az üveg ezeket a sugarakat visszatartja, ez által az üvegházban meleg lesz (üvegház hatás), ugyanakkor a fóliák a visszaverődő sugarakat is jelentős mértékbe átengedik – a polietilén jobban, a PVC fólia valamennyit visszatart, de kevesebbet, mint az üveg. Így a fóliák alól a kisugárzás meglehetősen intenzív! Polietilén fóliák esetében előfordulhat, hogy a fólia alatt hidegebb van, mint a szabadban, ugyanis míg kívül szél hatására keveredik a levegő, addig a fólia egy mesterséges fagyzugot képez a növények felett. Ezért fordulhat elő, hogy gyakran ősszel a fólia alatt megfagy, esetleg előbb megfagy a krizantém, mint a szabadban.

Amennyiben a fólia alatt a kritikus, fagyveszélyes este öntözünk, úgy kétféle módon is védekezünk a fagy ellen. Öntözés hatására a fólia belső falán páraréteg alakul ki, intenzívöntözés hatására valamivel vastagabb, ami ugyanúgy viselkedik, mint az üveg, azaz a hosszabb hullámhosszú sugarakat visszatartja, ezáltal a fólia alatti is kialakul az üvegházi effektus.

De az öntözés kedvező hatása más módon is jelentkezik! A vízzel feltöltött talaj, különösen, ha ez nem este – még a déli órákban megtörténik – több meleget képes tárolni, azaz nagyobb a fajhője, ami a hajnali órákban a légtér melegítése formájában érvényesül.

Vagyis fagyveszély esetén a fűtetlen fóliák alatt a talaj erőteljes beöntözésével sikeresen védekezhetünk a nem kívánt lehűlés ellen. Talaj kötöttségétől, a fóliaréteg(ek) vastagságától, a légtér méretétől és az öntözés mértékétől függően 1-5 fok pozitív különbség is elérhető a külső légtérhez képest.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

Kisalagutas fóliatakarás a zöldségtermesztésben

2020. május 28. 07:37

A gyakorlati termesztésben elsősorban a görög- és sárgadinnye, étkezési paprika, cukkini, spárgatök és a csemegekukorica intenzív termesztésénél alkalmazunk kisalagutas takarást.

A póré: kellemes ízű, sokoldalúan felhasználható, egészséges zöldségkülönlegesség

2020. május 21. 07:39

A póréhagyma (Allium ampeloprasum L. var. porrum) az Alliaceae (hagymafélék) családjába tartozó, kétéves, lapos levelű, hagymatestet nem fejlesztő hagymaféle.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Megjelent a Nufarm új termékkatalógusa

2019. december 3. 09:02

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2020, amelyből részletesen tájékozódhat cégünk termékpalettájáról, és az egyes növényvédő szerek pontos használati útmutatóját is megismerheti.

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.

A magyarok eszik az unióban a legkevesebb zöldséget

2019. április 2. 08:04

Kevesebb mint egyharmada a lakosságnak evett legalább egyszer naponta zöldséget (30 százalék), ezzel a lista utolsó helyén állunk.