Az aratási időszak sajnos, most eltereli a szakemberek figyelmét más fontos problémákról. Éppen ezért szeretnénk felhívni a termelők figyelmét a szinte észrevétlenül erősödő, de nagyon fontos és aktuális növényvédelmi tennivalóra – nevezetesen a kukoricabogár imágók elleni védelem fontosságára.
Szakértők szerint az idei közvetlen károk megakadályozása mellett, a most elvégzett kezelések a leghatékonyabbak a következő évi lárvakártétel csökkentésére. Már rövid-középtávon a hozamstabilizált kukoricatermesztés elengedhetetlen eleme az imágók elleni védelem, vagy pedig a kártevő egyedsűrűsége miatt szükséges lesz egy-egy tájegységben az átállás más kultúrára. (Pl. a grazi medencében a kukoricát egyre több helyen váltja ezen probléma miatt a cirok).
A probléma súlyát jelzi, hogy ezen védekezések mellőzésével a kukorica termesztése az adott évi átvételi ártól függetlenül fog igen gyorsan ellehetetlenülni a leginkább fertőzött területeken. Ez pedig azt jelenti, hogy az erősen kifeszített és redukált vetésszerkezetű mezőgazdaság sérülékenysége és jövedelemtermelő képessége ezeken a területeken radikálisan lecsökken és az új növények beillesztéséhez pedig új piacokra és stratégiákra van szükség; ami pedig nem alakítható ki egyik pillanatról a másikra.
Ezért tartjuk szakmailag indokoltnak azon eljárások integrációját, amelyekről van tudomásunk, engedélyezettek és hatékonyak.
A fenti probléma megelőzése érdekében a Sumi Agro szakemberei két rovarölő szer alkalmazására hívják fel a termelők figyelmét:
1.
INAZUMA – két hatóanyag kombinációja, taglózó és tartamhatás is egyben. Kijuttatásakor a méhkímélő technológia betartása kötelező.
Dózisa 0,2 kg/ha. Igen hatékony és gazdaságos megoldás.
2.
MOSPILAN 20 SG – a felszívódó acetamiprid hatóanyag a záloga a biztos és hosszantartó hatásnak. A most virágzó szomszédos kultúrák közvetlen szomszédságában és a méhek által látogatott táblákban is engedélyezett a nappali kezelés. Javasolt dózisa 0,15 kg/ha.
További információk:
www.sumiagro.hu