Agrárközélet
Agrárközélet

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

Agrofórum Online

A bécsi Mezőgazdasági Minisztérium benyújtotta jelentését a mezőgazdaság és az erdészet 2019-es helyzetéről az osztrák parlamentnek.

Ebből az derül ki, hogy a 2018. évi bevételkiesés után nem romlott tovább a jövedelem, hanem stabilizálódott. A jelentés szerint mind a növényi, mind az állati termékek értékesítésében enyhe növekedés volt tapasztalható. Aggasztó a helyzet viszont az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

2019-ben a mezőgazdaságból és az erdőgazdálkodásból származó jövedelem azonban stabil maradt az előző évhez képest. Gazdálkodási egységenként átlagosan átlagosan 27 966 eurót tett ki. Ez azonban nem pótolta a 2016-hoz és 2017-hez viszonyított 10 százalékos jövedelemcsökkenést.

Az enyhe bővülést részben a sertéstenyésztésből származó plusz, a növénytermesztésből származó jövedelem növekedése, illetve az állami források növekedése okozta. A gyümölcstermesztésben és a szőlőtermesztésben, illetve az erdőgazdálkodásban nem volt ilyen jó helyzet. A szarvasmarha-tenyésztés helyzete sem javult, amihez a magasabb anyagköltség, valamint a gépek és berendezések megnövekedett értékcsökkenése járult hozzá.

A hegyvidéki gazdaságok átlagos jövedelme gazdaságonként 22 657 euró volt, ez 19 százalékkal maradt el az összes gazdaság átlagától.

A jelentés szerint a növénytermesztés 0,7 százalékkal nőtt, de itt az aszályt is figyelembe kell venni, különösen Kelet-Ausztriában és az átlag feletti hőmérsékletet, amely kissé meghaladta az előző évi szintet. A gabona, az olajos magvak, valamint az olajgyümölcsök, a burgonya és a zöldségfélék termelési mennyisége emelkedett. Ezzel szemben a gyümölcstermesztés termelési volumene az előző évi rekordtermés után meredeken csökkent. A bor és a cukorrépa mennyisége is mérséklődött. A növényi termékek termelői átlagára stabil maradt.

Az állattenyésztés 2,6 százalékkal nőtt 2019-ben, ami a mezőgazdaság teljes kibocsátási értékének 48 százalékát teszi ki. A termelői árak átlagosan csaknem 3 százalékkal emelkedtek, miközben a termelési mennyiség stabil maradt. A sertések kibocsátási értékének hirtelen növekedését ellensúlyozta a szarvasmarha, a baromfi és a tej kereskedelmének mérséklődése. Az afrikai sertéspestis terjedése és az ebből fakadó magas kínai kereslet volt az oka a sertéshús árának emelkedésének.

A jelentés szerint 2019-ben 442 millió euró volt az agrárkereskedelem hiánya Ausztriában 2019-ben. Ez 223 millió euróval kevesebb, mint 2018-ban. Összességében az export 6,8 százalékkal, 12,3 milliárd euróra nőtt, míg az import 4,6 százalékkal, 12,7 milliárd euróra nőtt. A mezőgazdasági termékek kereskedelmével kapcsolatban az EU-országok, köztük Németország, Olaszország, Hollandia, Magyarország és Lengyelország voltak Ausztria legfontosabb kereskedelmi partnerei. Ezeken kívül az Egyesült Államok, Svájc, Oroszország, Törökország és Kína voltak a fontosabb partnereik az osztrákoknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

44 százalékkal zuhant az olívaolaj ára Olaszországban

2020. szeptember 28. 06:17

A vendéglátóipari kereslet csökkenése nyomán bekövetkezett veszteségeket legalább részben csillapította a nagy- és kiskereskedelmi láncok, illetve a külföldi kereslet növekedése.

Az ipar 4.0 segítheti a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart

2018. november 30. 13:36

Az ipar 4.0 révén óvatos becslések alapján is akár 10 százalékos hatékonyságnövekedés érhető el. Most az agráriumon, ezen belül kiemelten az élelmiszeriparon van a sor, hogy a már meglévő technológiákat ésszerűen alkalmazza sajátos feladataira.

Meddig maradhatunk munkaerő nélkül?

2018. május 19. 04:07

Tényleg eljutottunk odáig, hogy nem lehet munkaerőt találni? Tényleg ott vagyunk, hogy nincs szakember, segédmunkás, irodai dolgozó, traktoros, stb.?

A Telihold vonzásában

2018. július 10. 06:15

Ehhez hasonló a címmel írtam egy bevezetőt az augusztusi lapszámunkhoz. Eredetileg valamiféle visszaemlékezés lett volna az elmúlt öt, majdnem hat évtized mezőgazdaságára, de a gondolataim – ki tudja mi okból – személyessé váltak és az emlékek leginkább rólam és nem a mezőgazdaságáról szóltak.

A mezőgazdaság jövője is az európai parlamenti választások tétje

2019. május 4. 06:48

Az európai parlamenti választás óriási tétje, hogy olyan képviselőket választanak-e, akik a magyar gazdák érdekeit képviselik Brüsszelben vagy olyanokat, akik Brüsszel érdekeit akarják megvalósítani Magyarországon - jelentette ki az agrárminiszter.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240303203741/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5373