Agrártámogatások

61,5 milliárd forint vidékfejlesztési forrást fizettek ki az első félévben

AKI/NAK

Az Agrárgazdasági Kutató Intézet elkészítette az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokat összegző időszaki jelentését. Ezúttal a 2018. első félévi adatokat összesítették.

Az agrár- és vidékfejlesztési támogatásokra elkülönített 791,1 milliárd forintból 2018. június 30-ig 287,1 milliárd forintot fizettek ki. Az előirányzatok teljesülése azonban a kifizetési rendből adódóan többnyire nem időarányos. Számos támogatás az év második felében teljesül, bizonyos jogcímek esetében pedig lehetnek áthúzódó kifizetések is. A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is a termelőknek nyújtott közvetlen támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között.

Az ágazatba érkezett összes támogatás 65,1 százalék a jutott el közvetlen támogatás formájában a kedvezményezettekhez, a támogatási összeg további 21,4 százaléka pedig vidékfejlesztési intézkedésekre irányult. A Vidékfejlesztési Program 2014-2020 keretében 61,5 milliárd forintot folyósítottak, míg a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programra nem történt kifizetés 2018. június 30-ig. Mindemellett a hazai költségvetésből finanszírozott nemzeti támogatások keretében további jelentős összeget, 32,6 milliárd forintot vehettek igénybe a gazdálkodók az első félév során. A piac szabályozását célzó intézkedésekre 5,9 milliárd forintot fordítottak, amelynek zöme továbbra is a kiegészítő nemzeti támogatással működő programokat fedezte, nagyobb részben nemzeti forrásból.

Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások keretében 2018. június 30-ig folyósított összeg az előző év azonos időszakához képest 76 milliárd forinttal volt több. A növekedés a közvetlen termelői támogatásoknál jelentkezett legnagyobb mértékben, főként az áthúzódó kifizetésekből adódóan. A vidékfejlesztési intézkedésekre fordított támogatási összeg 18,8 milliárd forinttal, a nemzeti támogatások összege 804 millió forinttal haladta meg az egy évvel korábbi összegeket, míg a piaci és egyéb támogatások 1,1 milliárd forinttal mérséklődtek.

Az első félévben az agrárium és a vidék fejlesztését célzó támogatási összeg 83-17 százalékban oszlott meg az uniós és a nemzeti forrás között: európai uniós forrásból 238,8 milliárd, hazai forrásból további 48,3milliárd forint kifizetésére került sor. Ezen belül a társfinanszírozással megvalósult támogatásokra uniós forrásból 49,3, hazai költségvetésből 15,7 milliárd forintot fordítottak.

Továbbiakat ide kattintva olvashat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Anyakecsketartás átmeneti támogatása kérelembeadás nyílik hétfőn

2020. szeptember 18. 09:17

Az átmeneti támogatás mértéke 8 200 forint/anyakecske, azzal, hogy a támogatás országos szinten a tárgyévre vonatkozóan legfeljebb 32 000 egyed után nyújtható.

Elindult az átmeneti támogatások kifizetése

2020. szeptember 16. 08:47

Első körben 3,12 milliárd Ft-ot utaltak ki összesen 13000 kertészeti tevékenységet végző, méhész gazdálkodó, valamint tejhasznú-tehéntartó számára.

Agrofeed Kft.: 747 millió forint támogatás fermentációs eljárások fejlesztésére

2020. szeptember 8. 04:36

A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.

Hét ország fogott össze a termeléshez kötött agrártámogatások megtartásáért

2019. március 19. 07:46

Egyértelmű visszalépés az Európai Bizottság javaslata, amely szerint a jelenlegi 13+2%-ról a Magyarországnak járó közvetlen támogatási keret 10+2%-ára csökkentené a termeléshez kötött támogatások mértékét.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Életmód Képgaléria

Elengedhetetlen a Közös Agrárpolitikára fordítható források szinten tartása

2020. február 24. 16:47

Bulgária, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia, Magyarország és Lengyelország agrárminiszterei február 24-én közös nyilatkozatban álltak ki a Közös Agrárpolitika (KAP) költségvetésének szinten tartása mellett.

Az EU-nak a családi gazdaságokat kell támogatnia

2018. február 20. 07:47

A magyar kormány ellenzi a dél-amerikai országokkal megkötendő EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást, mert annak köszönhetően olcsó tömegtermékek árasztanák el az uniós belső piacot.