Agrártámogatások

Az AKG-s növényvédőszer-hatóanyagok korlátozása

NAK

A VP AKG-s pályázati felhívásban rögzítettek szerint az irányító hatóság közzétette az intézkedésben résztvevő területeken 2018-ban nem, vagy esetenként megkötésekkel alkalmazható növényvédőszer-hatóanyagok, valamint az azokat tartalmazó növényvédő szerek körét.

A VP AKG-s pályázati felhívások alapján a növényvédőszer-használat az alábbi tematikus előíráscsoportok esetén korlátozásokhoz kötött.

A korlátozások

– MTÉT túzokvédelmi, valamint az MTÉT alföldi madárvédelmi szántó tematikus előíráscsoportok esetében tilos a rovarölő szerek alkalmazása, kivéve repce, mustár, illetve olajretek rovarirtását.

– MTÉT kékvércse védelmi, illetve az MTÉT hegy- és dombvidéki madárvédelmi szántó tematikus előírás csoportokba bevitt területeken tilos a rovarölő szerek alkalmazása.

– Az MTÉT szántó tematikus előíráscsoportok egészében tilos a rágcsálóirtó szerek és talajfertőtlenítő szerek alkalmazása.

– A horizontális szántó, az erózió-érzékeny szántó, a belvíz-érzékeny szántó, az aszály-érzékeny szántó tematikus előíráscsoportok, valamint az MTÉT túzokvédelmi szántó, MTÉT kékvércsevédelmi szántó, MTÉT alföldi madárvédelmi szántó, MTÉT hegy- és dombvidéki madárvédelmi szántó tematikus előíráscsoportokban szereplő területeken a tiltott, illetve korlátozással használható növényvédőszer-hatóanyagok listáját az 1/a táblázat tartalmazza.

– Horizontális ültetvény tematikus előíráscsoportban a tiltott, illetve korlátozással használható növényvédőszer-hatóanyagok listáját az 1/b táblázat tartalmazza.

– A MTÉT túzokvédelmi, a MTÉT kékvércsevédelmi, az MTÉT alföldi madárvédelmi és az MTÉT hegy- és dombvidéki madárvédelmi szántó tematikus előíráscsoportok esetében a tiltott (nem használható) rovarölő hatóanyagok és növényvédő szerek jegyzékét az 1/c táblázat tartalmazza.

– Az 1/c számú táblázat csak az 1/a számú táblázattal és a pályázati felhívás előírásaival együtt alkalmazható.

– Azon hatóanyag használata, amelyik a táblázatban külön jelölés nélkül szerepelnek, tiltottak. A megjelölt hatóanyagok a jelölés szerinti korlátozással használhatóak, de minden esetben be kell tartani az adott hatóanyagot tartalmazó készítmény engedélyokiratában foglaltakat.

Fontos! Amennyiben a gazdálkodó az agrár-környezetgazdálkodási kifizetéssel érintett területen EFA területet kíván elszámolni, a fent meg nem jelölt növényvédőszer-hatóanyagok, és az azokat tartalmazó növényvédő szerek használata sem megengedett!

Zárlati károsítók megjelenése esetén a kedvezményezett a megjelölt tematikus előíráscsoportokban a területileg illetékes megyei kormányhivatalok szakmai javaslata alapján a NÉBIH engedélyező hatóságának az engedélye szerint, naptári évenként egyszeri alkalmazásra felhasználhatják a környezetkímélő besorolásba nem került növényvédőszer-hatóanyagokat.

A táblázatban nem szereplő, azaz nem tiltott hatóanyagok sem alkalmazhatóak abban az esetben, ha kötelező vagy választható elemként a pályázati felhívás növényvédőszer-használat tiltását fogalmazza meg, mint pl. növényvédőszer-mentes tartós zöldugar/méhlegelő szegély, zöldugar, 3-6 méter széles növényvédőszer-mentes táblaszegély.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Anyakecsketartás átmeneti támogatása kérelembeadás nyílik hétfőn

2020. szeptember 18. 09:17

Az átmeneti támogatás mértéke 8 200 forint/anyakecske, azzal, hogy a támogatás országos szinten a tárgyévre vonatkozóan legfeljebb 32 000 egyed után nyújtható.

Elindult az átmeneti támogatások kifizetése

2020. szeptember 16. 08:47

Első körben 3,12 milliárd Ft-ot utaltak ki összesen 13000 kertészeti tevékenységet végző, méhész gazdálkodó, valamint tejhasznú-tehéntartó számára.

Agrofeed Kft.: 747 millió forint támogatás fermentációs eljárások fejlesztésére

2020. szeptember 8. 04:36

A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.

Még tart a növényvédőszeres göngyölegek nyári visszagyűjtési akciója!

2020. július 17. 08:38

Fontos a növényvédőszeres göngyölegek biztonságos és felelősségteljes kezelése.

Összefoglaló a növényvédő szerek háztáji alkalmazásáról

2019. szeptember 2. 11:49

A növényvédő szerek otthoni alkalmazásánál számos előírást és íratlan szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy növényünk, környezetünk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ez az összefoglaló útmutatásul szolgál a szakszerű, biztonságos és eredményes háztáji növényvédőszer-használatról.

Bevált megoldások a kukorica gyomirtására

2018. március 3. 10:32

A kukorica gyomirtásának szakszerű és költségtakarékos megoldására mutatunk be néhány, gyakorlatból vett termelői tapasztalatot.

Megjelent az Európai Bizottság rendelete az élelmiszerek növényvédőszer-maradékainak ellenőrzéséről

2018. április 13. 11:24

A növényvédő szerek használata bármely hároméves időszak alatt jelentősen változik, ezért a fogyasztók expozíciójának és az uniós jog alkalmazásának értékelése céljából jelenlétüket ezekben az élelmiszerekben hároméves ciklusokban ellenőrizni kell.