Agrártámogatások

Sok gazda bánkódhat a gyomos területei miatt

Magyar Idők

Mintegy ötszázmillió forintnyi agrártámogatástól estek el az elmúlt három évben a gazdálkodók az elhanyagolt földterületek miatt. Az ellenőrzéseken 2015 és 2017 között 2909 táblán találtak a megengedettnél több gazt vagy a parlagfűhöz hasonló veszélyes gyomnövényt - írja a Magyar Idők.

Az utóbbi három évben mintegy 2909 parcella, összesen több mint hétezer hektár után járó agrártámogatástól estek el a hanyag gazdák.

Az agrárminisztérium adatai szerint nagyjából ekkora mezőgazdasági területen találtak az utóbbi években veszélyes gyomnövényt, illetve a megengedettnél nagyobb mértékű gyomosodást.

Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszából kiderült, az érvényben lévő támogatási szabályok szerint egy mezőgazdasági terület – legyen szó szántóról, gyepről vagy állandó kultúráról – csak akkor támogatható, ha megfelel az előírásoknak.

Ezek egyike alapján a gazdáknak azokat a területeket is folyamatosan rendben kell tartaniuk, ahová az adott évben nem vetettek semmit. Ha ugyanis az ellenőrzés során nagymértékű gyomosodást tapasztalnak a hatóság emberei, akkor abban az évben biztosan lecsúszik az agrártámogatásokról az érintett gazdálkodó.

Súlyosnak akkor nevezhető a helyzet, ha a gyom átterjedt a szomszédos területre, illetve ha a parcella legalább felét elfoglalja. A veszélyes gyomnövényekre ennél is szigorúbb szabályozás vonatkozik. Parlagfűből például elég néhány darab az adott földterületen ahhoz, hogy a parcellát támogathatatlannak minősítse az ellenőr.

A tárcavezető hangsúlyozta: azt, hogy a jogosulatlan területekhez kapcsolódóan ki nem fizetett támogatási összeg mekkora, csak becsülni lehet. Ennek oka, hogy egy adott területhez nem csak az alap- és a zöldítési támogatás tartozhat, hanem a terület után a gazdálkodó igényelhetett termeléshez kötött hozzájárulást, vagy részt vehet más, európai mezőgazdasági vidékfejlesztési alapból finanszírozott területalapú pályázatokban is – ilyen például az agrár-környezetgazdálkodási program –, amelyek után további összegekre lehet jogosult.

Emellett, ha a terület elbukik az ellenőrzésen, akkor a rendszer túl­igénylést észlel, ami további szankció­kat von maga után.

A minisztérium adatai szerint tavaly összesen 586 gazdálkodó 843 parcellája vált jogosulatlanná hanyagság miatt, az érintett terület nagysága meghaladja az 1688 hektárt. Az előző évekhez képest ugyanakkor érzékelhető némi javulás.

2016-ban ugyanis a gyomosodás miatt kizárt földterületek nagysága még 2652 hektár volt, 2015-ben pedig 2709 hektárt érintett a szankció.

Nagy István jelezte: ha a kizárt területek után bizonyosan igényelt alap- és zöldítési támogatás mintegy 70 ezer forintos hektáronkénti összegét vesszük figyelembe, és az egyéb szankciókat, kizárásokat nem, akkor 2015 és 2017 között mintegy ötszázmillió forint támogatástól estek el az érintett gazdálkodók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csak pár nap maradt az EFA másodvetések elvetésére

2020. szeptember 25. 09:47

A másodvetések tényleges vetését a tényleges vetés megtörténtét követő 15 napon belül kell bejelenteni az egységes kérelemben.

Anyakecsketartás átmeneti támogatása kérelembeadás nyílik hétfőn

2020. szeptember 18. 09:17

Az átmeneti támogatás mértéke 8 200 forint/anyakecske, azzal, hogy a támogatás országos szinten a tárgyévre vonatkozóan legfeljebb 32 000 egyed után nyújtható.

Elindult az átmeneti támogatások kifizetése

2020. szeptember 16. 08:47

Első körben 3,12 milliárd Ft-ot utaltak ki összesen 13000 kertészeti tevékenységet végző, méhész gazdálkodó, valamint tejhasznú-tehéntartó számára.

Agrofeed Kft.: 747 millió forint támogatás fermentációs eljárások fejlesztésére

2020. szeptember 8. 04:36

A három éven átívelő projekt célja olyan speciális nedves fermentációs eljárás honosítása és továbbfejlesztése, mellyel kevésbé értékes takarmány-alapanyagok tartósítása és feltárása végezhető el.

Tovább folytatódik a vidékfejlesztés és az agrárium megerősítése

2020. január 13. 09:33

A magyar gazdálkodóknak idén több mint 450 milliárd forintot fizetnek majd ki különböző terület- és állatalapú támogatási jogcímeken a tavasszal benyújtandó támogatási kérelmeik után.

Agrártámogatások: vége a könnyű pénz időszakának

2020. február 14. 10:02

Az idén is nyílnak még új pályázatok, a következő támogatási ciklusban pedig Magyarország a vidékfejlesztési forrásokat a mostaninál koncentráltabb rendszerben osztaná szét.

Ma kezdődik a 2019. évi egységes kérelmekhez kapcsolódó adategyeztetés

2019. október 14. 08:47

Az előző évhez hasonlóan 2019-ben is kizárólag elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül küldik ki az adategyeztetésre felszólító végzéseket.

Két nap alatt több mint 70 milliárd forint előleget fizetett ki a Kincstár

2019. október 21. 10:02

Az idei évben a 2019. évi Egységes Kérelemmel összefüggésben a Kincstár összességében mintegy 20 intézkedés, támogatási konstrukció tekintetében tervez előleg-, rész- illetve végkifizetéseket.