Állattenyésztés

Czerván: nőtt a baromfiágazat kibocsátása

Agrofórum Online

A baromfihús kivitele 2015-ben 515,2 millió euró volt, több mint harmadával haladta meg a 2010-es szintet.

Nőtt a baromfiágazat kibocsátása, amely 2015-ben a teljes mezőgazdasági kibocsátás 13,3 százalékát adta – emelte ki az agrárgazdaságért felelős államtitkár pénteken Devecserben a Gallus Kft. 25 éves jubileumi ünnepségén.

Czerván György elmondta, ezen belül az élő baromfi tenyésztés  11 százalékot, a tojástermelés 2,3 százalékot tett ki. Az élő baromfi tenyésztésből származó kibocsátás 2015-ben a megelőző évhez képest 8 százalékkal bővült, 2010-2015 között pedig  16,8 százalékkal növekedett.

Az államtitkár azt mondta: a hazai hústermelés több mint felét, 2015-ben, 52 százalékát a baromfiágazat adta. A baromfiágazat kivitelében a hús a meghatározó, exportértékének 35 százalékát a csirkehús, 25 százalékát a pulyka-, 25 százalékát a kacsa- és 15 százalékát a libahús teszi ki.

A baromfihús kivitele 2015-ben 515,2 millió euró volt, több mint harmadával haladta meg a 2010-es szintet. Tavaly csak a kukorica és az állati takarmányok hoztak nagyobb export árbevételt a szárnyasféléknél – tette hozzá az államtitkár.

Czerván György arról is beszámolt, hogy a baromfiágazat döntően, 90-95 százalékban magyar tulajdonban van, és az ágazatban 50-60 ezer ember talál megélhetést. Az ágazat termelési értéke alapanyag szinten mintegy 400 milliárd forint, feldolgozott termékek szintjén 800 milliárd forint.

Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács elnöke szerint a következő években növekedés várható az ágazatban. A tanács elnöke a Gallus Kft.-ről szólva kiemelte: az ország legnagyobb naposcsibe előállítójának számít, a magyar naposcsibe export egyharmadát, a belföldi telepítések 21 százalékát adja.

Kovács Zoltán, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: Pápa és Devecser térségében jelentős a baromfitermelés. A Gallus-csoportról szólva elmondta, hogy Veszprém megyében árbevétele alapján az első tíz cég között szerepel, a Somló-hegy környékén pedig az egyik legjelentősebb foglalkoztatónak számít.

Szabó István, a Gallus ügyvezető igazgatója közölte: a Dunántúl öt megyéjében 22 településen vannak istállóik, feldolgozóüzemeik. Naposcsibe kibocsátásuk eléri az évi 55 milliót keltetőtojásból pedig megközelíti a 70 milliót. A hazai piac ellátása mellett termelésük 40 százalékát az export adja, a legjelentősebb célországok közt Ukrajna, Románia és Horvátország szerepel.

A Gallus Kft. 1991 szeptember 1-jétől száz százalékban magyar tulajdonban működik. Baromfi nevelés és tenyésztés mellett foglalkozik tenyésztojás keltetéssel, valamint takarmánykeveréssel is. A táraság árbevétele 2015-ben 8,35 milliárd forint volt, eredménye pedig megközelítőleg 300 millió forint. A vállalkozásnál jelenleg közel 850-en dolgoznak, a beszállítókkal együtt több mint 1200 embernek adnak munkát.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Visszanyerte hazánk a madárinfluenzától mentes besorolását

2020. szeptember 11. 08:18

Hazánk teljes területének madárinfluenza-mentes státuszát – az OIE előírásainak megfelelően – 2020. szeptember 8-tól nyertük vissza.

Fontos határidő közeleg a baromfi állatjóléti támogatásoknál

2018. október 5. 10:46

Október 15-ig kell eljuttatni a harmadik negyedéves baromfiágazati állatjóléti támogatásokkal összefüggő szakmai ellenőrzési lapokat a Baromfi Termék Tanácshoz.

Színes csirkékről álmodtak…

2018. szeptember 13. 06:30

A kilencvenes években, amikor a gasztroforradalom hullámai végig söpörtek Magyarországon, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy ehhez szükség van minőségi alapanyagokra is. Ennek a felismerésnek a hatására jópáran gondolták azt, hogy ideje pályát módosítani, hogy aztán sajtkészítővé, kertésszé vagy akár mangalica tenyésztővé váljanak. Közülük kevesen maradtak talpon, termékeik, ha még jó minőségűek voltak is, nem feleltek meg a piac követelményeinek.

A hazai baromfikat döntően jól tartják

2019. április 4. 10:03

A magyar baromfi döntő többsége jól tartott, mert a legtöbb gazda nemcsak az előírásoknak megfelelően, hanem a kötelező tartási feltételeknél jobb körülményeket biztosítva tartja az állatokat.