Nőtt az ország szarvasmarha-állománya, derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet adataiból. A nyerstej kiviteli ára pedig a belpiaci árnál jóval magasabb volt.
Nőtt az ország szarvasmarha-állománya, derült ki az Agrárgazdasági Kutató Intézet adataiból. A nyerstej kiviteli ára pedig a belpiaci árnál jóval magasabb volt.
Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára kilogrammonként 72,28 forint volt szeptemberben. A zsírtartalom 0,06 százalékpontos, a fehérjetartalom 0,05 százalékpontos javulása és az alapár 4 százalékos növekedése miatt a nyers tej átlagára 6 százalékkal emelkedett szeptemberben az augusztusihoz képest, ugyanakkor 5 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
A nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 26 százalékkal magasabb, 91,11 forint volt kilogrammonként szeptemberben, egy hónap alatt 8 százalékkal emelkedett, az előző év azonos hónapját pedig 9 százalékkal haladta meg.
Az Európai Bizottság októberi előrevetítése szerint az EU tejfelvásárlása első félévben 3 százalékkal nőtt, míg a második félévben várhatóan 2 százalékkal csökken, így éves szinten 0,6 százalékkal haladhatja meg a 2015. évit. A tejfelvásárlás növekedésének legnagyobb részét Hollandia, Írország, Olaszország, Németország, Lengyelország és Dánia adhatja.
A KSH adatai szerint hazánk szarvasmarha-állománya 2 százalékkal 832 ezer egyedre, a tehenek száma 3 százalékkal 377 ezer egyedre nőtt, míg az előhasi üszőké 38 ezer egyeden stagnált június 1-jén az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A tehenek 57 százalékát a tejhasznú (214 ezer egyed), 34 százalékát a húshasznú (130 ezer egyed), 9 százalékát a kettős hasznosítású (33 ezer egyed) fajták adták. A húshasznú tehenek száma egy év alatt 13 százalékkal, a tejhasznúaké 1 százalékkal nőtt, míg a kettős hasznosításúaké 17,5 százalékkal csökkent.
A tejhasznú tehénállomány 83 százalékát gazdasági szervezetek (177 ezer egyed), 17 százalékát az egyéni gazdaságok (37 ezer egyed) tartották. A gazdasági szervezetek tejhasznú tehénállománya egy év alatt 1 százalékkal (1000 egyeddel) csökkent, míg az egyéni gazdaságoké 9 százalékkal (3000 egyeddel) nőtt.
(AKI/NAK)