Állattenyésztés

Emelt mintaszámmal folytatódik a méhkockázati monitoring program

NÉBIH

Nyolcadik éve zajlik a méhkockázati monitoring program az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) együttműködésében.

A vizsgálat a korábbi években méhmérgezéssel érintett körzetekben alkalmazott növényvédelmi technológia hatósági ellenőrzésére irányul. A tavalyi nagy számú méhpusztulásos eset miatt 2019-ben emelt mintaszámmal folytatódik a program.

A méhkockázati monitoring program során a szakemberek azt vizsgálják, hogy a növényvédő szerek kijuttatásakor az engedélyokiratban foglalt méhvédelmi előírásokat betartották-e a termelők. Az érintett területeket az OMME segítségével jelölte ki a hatóság.

Maga a monitoring program független a méhmérgezés gyanújáról tett bejelentéseket vizsgáló eljárásoktól. Célja nem csak a házi méhek védelme, hanem a vadon élő beporzóké is. Egy adott területen ugyanis, ha a méhészek nem is érzékelnek pusztulást állományaikban a nem megfelelő növényvédelmi technológia hatására, a helyi hasznos (és közömbös) rovar populációkat még károsíthatta a kezelés.

Az elmúlt években ilyen módon országos szinten 50-100 növényi mintát vizsgált a hatóság. A 2018-ban történt nagyarányú méhpusztulás miatt a Nébih idén emelt számú, 123 mintavételt irányzott elő. A mintákat a megyei kormányhivatalok növényvédelmi felügyelői veszik le és a Nébih laboratóriumai vizsgálják. Ha a szakemberek szabálytalanságot tárnak fel, eljárást indítanak a technológiai előírásokat megszegő termelővel szemben.

A Nébih kéri a termelőket, hogy tartsák be a növényvédő szerek engedélyokirataiban foglaltakat, különös tekintettel a méhvédelmi előírásokra. Ne csak a virágzó kultúrnövény esetében legyenek tekintettel a méhekre, hanem akkor is, ha a területet a méhek egyéb okból látogatják, például virágzó gyomnövények vannak a területen, levéltetvek, kabócák miatt mézharmat (édesharmat) található a növényeken, vagy ha a kezelni kívánt tábla a méhek napi gyűjtésének útvonalába esik. A témáról bővebben ide kattintva olvashatnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Amikor az 1+1 nem 2, avagy a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek hatása a méhekre

2019. március 27. 15:01

Az elmúlt három évben több vizsgálat történt Magyarországon, mely a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek méhekre gyakorolt hatását igyekezett tisztázni.

Kivonták a forgalomból a Destruktor 3,2% koncentrátumot

2019. január 30. 14:33

A Nébih kéri, hogy aki rendelkezik a Destruktor 3,2% koncentrátum készítménnyel, ne használja fel!

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

Korábban és többet kapnak a méhészek

2020. január 8. 06:38

Az Agrárminisztérium jelentős mértékben megemelte a méhészek támogatását. Méhcsaládonként ötszázról ezer forintra nő a méhállomány egészségügyi kondíciójának megőrzéséhez igénybe vehető támogatás.