Állattenyésztés

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

Syngenta Blog

A tudósok továbbra is erősen dolgoznak olyan oltóanyag kifejlesztésén, amely segít megvédeni a világ sertésállományát. A komoly munka viszont csak azután kezdődött, hogy a vírus megjelent Kínában is.

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

Az írországi Independent.ie maliciózusan meg is jegyzi: az afrikai sertéspestis megelőzését szolgáló oltás kifejlesztését addig nem tekintették a kutatók kiemelt prioritásának, amíg a betegség tavaly meg nem jelent Kínában, amely a világ sertésállományának felének ad otthont. Azóta más ázsiai országokban is elterjedt, ideértve Vietnamot, ahol a vírus hat hónap alatt 3,7 millió sertést pusztított el. Vietnam és Kína komoly erőfeszítéseket tesz az oltóanyag kifejlesztésére, ám a gyors eredmény elérése is évekig tarthat.

„Mielőtt egy oltóanyag forgalomba kerülhet, nagyszámú, biztonságosan elkülönített sertésen kell vizsgálni, és analizálni kell hulladékukat, illetve tetemüket is. Ez a folyamat két-öt évig tart – mondta Linda Dixon, a londoni Pirbright Intézet vírusos betegségeket vizsgáló biológusa.

Az 1960-as években Spanyolország és Portugália tesztelt egy ilyen oltást az afrikai sertéspestis kitörése után.

„Eleinte úgy tűnt, hogy a kezelt sertések jól vannak, de aztán a bőrükön kelések keletkeztek, sőt köszvényesek lettek” – mondta el Jose Manuel Sanchez-Vizcaino Rodriguez, aki a madridi egyetemen az afrikai sertéspestissel foglalkozó laboratóriumot vezeti.

A két ország végül szigorú egészségügyi protokollok bevezetésével, a fertőzött és hordozó sertések karanténba helyezése és leölése révén számolta fel a betegséget.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Állataik leölése ellen lázadtak fel a gazdálkodók

2018. november 2. 20:37

Tovább terjed Romániában az afrikai sertéspestis (ASP), a héten az olténiai Dolj megyében is megjelent a kór, ahol az érintett gazdák fellázadtak a jószágaik leölésére érkező állategészségügyi szakemberek ellen.

Romániában tovább terjed az afrikai sertéspestis

2018. december 2. 13:30

Mivel a 10 kilométeres megfigyelési körzet érinti Hajdú-Bihar megye egyes területeit, ezért a magyar hatóság Nagykereki és Kismarja települések külterületének korlátozó intézkedéseket rendelt el.

Újabb sertéspestises eset a magyar határ közelében

2018. november 9. 12:03

A Román Állategészségügyi Hatóság ASP vírus jelenlétét erősítette meg a Bihar (Bihor) megyei Érselénd (Silindru) település két kis létszámú házisertés-állományában.

Megjelent az afrikai sertéspestis Borsodban

2018. október 3. 13:31

A legfontosabb továbbra is a járvány házi sertésekre történő továbbterjedésének megakadályozása, amelyhez elengedhetetlen az állattartók részéről a járványvédelmi előírások maradéktalan betartása.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420