Állattenyésztés

Farkasveszélyre figyelmezteti az állattartókat az Aggteleki Nemzeti Park

Agrofórum Online

Az elmúlt hónapokban a farkasok egyre gyakrabban jelennek meg a legelő állatállományok közelében.

Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén a nagyragadozók jelenléte állandó. Mivel azonban az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban jelennek meg a legelő állatállományok közelében, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, mint természetvédelmi kezelő, ezúton tájékoztat minden állattartót, aki téli legeltetést folytat, téli legeltetést tervez az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság működési területének későbbiekben felsorolt részein, hogy a legelő állatállományuk védelme érdekében, biztonsági intézkedésekre lehet szükség, melyek javasolt módjai a következők lehetnek.

– A nappali órákban, emberi felügyelet mellett őrkutyával, ha ez nem megoldható, akkor villanypásztorral, minimum négy sor zsinórral körülkerített területen legeltessenek.
– Lehetőleg nyílt területen legeltessenek, kerüljék a részben fedett, bokros területrészeket!
– Éjszakára az állatállományt zárt karámba, hodályba zárják, ne hagyják őrizetlenül a legelőn!

Amennyiben az állatállományukban elhullást észlelnek, melyet úgy ítélik meg, hogy farkas, vagy medve okozhatott, kérjük, haladéktalanul jelezze az ANP Igazgatóság felé, a 48/506-000 vagy 30/555-1646 telefonszámok valamelyikén.

Az eddigi rendelkezésre álló adatok szerint, az alább felsorolt területeken lehet számítani nagyragadozók felbukkanására.

Aggtelek-Rudabányai-hegyvidék:

Aggteleki-karszt, Putnoki- dombság, Rudabányai-hegység, Szalonnai karszt, a Sajó-völgy, Szendrői-rögvidék, Rakacai-völgymedence, Keleti-Cserehát, Nyugati-Cserehát.

Tokaj-Zempléni-hegyvidéken:

Központi Zemplén, Abaúji-Hegyalja, Hegyalja, Hegyközi-dombság

Tájékoztatásul

A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 43. § (1) szerint, Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása.

Amennyiben káresemény történik, a védett állat kártételének megelőzésével, a kártalanítással, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. tv 74. §-sa az iránymutató.

Az európai szürke farkas (Canis lupus), a barna medve (Ursus arctos) Magyarországon fokozottan védett fajok, (13/2001.(V.9. KöM rendelet) melyeknek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke 250.000 Ft.

(Aggteleki Nemzeti Park)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Augusztusban ismét vízvédelmi ellenőrzések lesznek az állattartó telepeken

2016. július 21. 21:22

A vízvédelmi ellenőrzések eredményes lefolytatása érdekében a gazdálkodóknak is javasolt a felkészülés.

Változik az állattartó telepek korszerűsítését támogató pályázatok beadási határideje

2016. május 2. 11:51

Az ügyfelek a május eleji határidők helyett, leghamarabb 2016. május 17-től kezdődően nyújthatják be az öt pályázati felhívásra igényüket.

Trágyatárolók építésére pályázhatnak a termelők

2015. november 21. 18:06

A felhívás célja, hogy az állattartó telepek megfeleljenek a trágyaelhelyezéssel kapcsolatos előírásoknak.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420