Állattenyésztés

Főállatorvosi jelentés 2013-ról az Országgyűlésnek

Agrofórum Online

A Nébih laboratóriumai tavaly 913 107 tétel ellenőrzése során több mint 2 millió vizsgálatot végeztek el.

Az országos főállatorvos elkészítette a múlt évről szóló élelmiszerlánc-biztonsági jelentését, amely az élelmiszerlánc-biztonsági stratégia, a több éves terv és éves ellenőrzési terv végrehajtásáról, a célok teljesüléséről, valamint a felügyeleti díj felhasználásáról tájékoztatja az Országgyűlést.

A jelentésben foglalt legfontosabb kérdéskörökről az országos főállatorvos, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára tájékoztatta az MTI-t.

Bognár Lajos kiemelte: a múlt év feladatait már az élelmiszerlánc egész területét integráltan ellenőrizni képes, korszerű és hatékony szervezet végezte. Ennek az időszaknak a legfontosabb eseménye az volt, hogy a többéves előkészítő munka eredményeként, kormányhatározattal elfogadták a 2013-2022 közötti időszakra vonatkozó Élelmiszerlánc-biztonsági Stratégiát.

Hozzátette: a stratégiában foglalt célok megvalósulása érdekében már tavaly jelentős lépések történtek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) valamennyi tevékenységi területén eredményeket tudott felmutatni. (Ezt a jelentés részletesen ismerteti.) Példaként említette: az informatikai alapokon nyugvó FELIR rendszert, azt a korszerű állami tudásbázist, amely nagymértékben javítja az élelmiszerlánc-felügyeleti ellenőrzési és vizsgálati adatok minőségét.

Emellett a Nébih és a megyei kormányhivatalok mezőgazdasági szakigazgatási szervezetei az élelmiszerlánc teljes területén – a talajvédelemtől az állategészségügyön át a vendéglátásig – folyamatosan ellenőrzik és felügyelik a vállalkozások tevékenységét és létesítményeit. E munka nagyságának érzékeltetésére az országos főállatorvos elmondta: a Nébih laboratóriumai tavaly 913 107 tétel ellenőrzése során több mint 2 millió vizsgálatot végeztek el.

Bognár Lajos kitért rá: a jelentés hangsúlyozza a kommunikációs tevékenység fontosságát a társadalmi szemléletformálás érdekében. Az élelmiszer eredetű megbetegedések jelentős része ugyanis helyes vásárlási szokásokkal, konyhatechnikával megelőzhető.

A tudatos vásárlói magatartás kialakítása és megerősítése ugyanis visszahat az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjére. Közvetve ugyan, de hosszú távon eredményesen és költséghatékonyan növeli a hazai élelmiszerlánc-biztonságot, valamint segíti a minőségi magyar élelmiszerek további térnyerését – húzta alá a helyettes államtitkár.

Megjegyezte: a Nébih nélkül sem az állampolgárok, sem a gazdasági szereplők számára nem volt jól azonosítható állami felelőse az élelmiszerlánc-biztonságnak. A Nébih megalakulása óta törekszik arra, hogy a szakmai közönséggel való kommunikáció mellett szóljon a nagyközönséghez, a fogyasztókhoz is.

E területen ki kell emelni a lakossági és vállalkozói tudatosság érdekében megvalósult kampányok és programok sorozatát: például az „Ételt csak okosan!”, vagy a „Zöld szám”-szolgáltatást, illetve a kutatás-fejlesztés területén a „Légy Te is láncszem!” elnevezésű pályázat. Az ingyenesen hívható – panasz bejelentő – zöld számra 2013-ban 3500 bejelentés érkezett. Ezzel egyidejűleg a Nébih fokozott erőfeszítéseket tett a lakosság tájékoztatására, ennek köszönhetően hivatali (FM és NÉBIH) szinten 2013-ban több mint 4500 élelmiszerlánc-biztonsági sajtó megjelenés volt. Így a Nébih ismertsége a lakosság körében mára már meghaladja a 40 százalékot.

A Nébih 2012. január 1-jétől bevezette a felügyeleti díjat, amely az élelmiszerlánc hatósági felügyeleti tevékenység feladatainak fedezetéül szolgál. A 2013-as költségvetési évben 10,664 milliárd forint felügyeleti díj bevétel megosztására került sor, amelyből a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal (a továbbiakban: KIH) részére a Nébih 5,758 milliárd forintot utalt át. A Nébih bevételét képező felügyeleti díj összege pedig 4,905 milliárd forint volt.

A jelenlegi élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági struktúra még hatékonyabb feladatellátásához nem kell további központi költségvetési forrásokat bevonni, hanem az élelmiszerlánc-felügyeleti díjat is magába foglaló pénzügyi eszközöket kell jobban kihasználni – húzta alá a helyettes államtitkár.

Emlékeztetett: európai viszonylatban is kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a Nébihen belül 2012 szeptemberében létrejött a Kiemelt Ügyek Igazgatósága (KÜI). A hatósági jogkörrel fellépő, nagy gyakorlati tapasztalattal rendelkező szakemberekből álló, országos illetékességgel első fokon eljáró operatív csoport szoros kapcsolatot tart a nemzeti adó- és vámhatóság, a katasztrófavédelem és a rendőrség szerveivel.

A KÜI szakemberei több hónapos előkészítést követően, célzottan, gyanú alapján derítik fel az élelmiszerlánc-hamisítási, -csalási ügyeket, így jelentős számú sikeres felderítési ügyük volt 2013-ban is. A központi egység évente átlagosan 400 ellenőrzést végez, 1500 tonna terméket semmisít meg, és 7-8 milliárd forint adóelkerülés felderítésében működik közre.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Érdemes időben védekezni a parlagfű ellen

2018. április 24. 09:40

A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására megfelelő a rendszeres kaszálás, amire évjárattól függően legalább 3 alkalommal kell sort keríteni.

Ne hozzunk be növényi károsítót az országba!

2018. október 9. 12:50

Az ellenőrzés során a vámhatóság együttműködésével 236 csomagot vizsgált át a Nébih, amiből 34 csomag tartalmazott növényt vagy növényi terméket, főként India, Izrael, Japán, Kína, Korea, Mongólia, Törökország és Nigéria területéről.

Precíziós konferencia: ahol a hagyomány és az újdonság kéz a kézben járnak

2019. január 14. 09:36

A mezőgazdaságban tért nyerő digitalizáció hatására - minden évben a KITE Zrt. növényvédelmi képzésének kiegészítő rendezvényeként – szervezik a precíziós konferenciát, melyre a modernizáció iránt érdeklődő gazdálkodókat várják.

Zárlat: aranyszínű sárgaság már Pécsen is

2018. február 14. 13:03

Növény-egészségügyi zárlatot rendeltek el Pécsen a szőlő aranyszínű sárgasága betegség megjelenése miatt – közölte ma a baranyai megyeszékhely jegyzője.