A német húsüzemekben a koronavírus fertőzések rávilágítottak a munkaszerződések miatti visszásságokra. Ezek átalakítása jelentősen áremelkedést okozhat a kereskedelemben.
Egyes vélemények szerint az új szabályozástervezet túl messzire megy és olyan előírásokat fogalmaz meg, amelyek jelentős többlet terheket jelentenek majd a húsüzemekben. Van, aki szerint a többi ágazathoz képest már túlszabályozásról lehet szó, ami versenyhátrányt okozhat a húságazatban.
A húsüzemekben továbbra is rendkívül jelentős az idénymunka, amit alapvetően a nyári grillszezon okozta szezonális plusz kereslet indokol. Az idénymunkások jellemzően állásközvetítő ügynökségeken keresztül érkeznek a vágóhidakra. Ha ezt a foglalkoztatási formát be akarják tiltani, akkor a termelési folyamat lesz drágább a szakértők szerint – hívta fel a figyelmet a proplanta.de mezőgazdasági információs oldal. Egyes álláspontok szerint a munkaügyi elképzelések akár a fogyasztói árak 10-20 százalékos emelkedését is magukkal hozhatják, ami már az a szint, amikor az egyes üzemek külföldre költözése is gazdasági alternatíva lehet.
A Tönnies húsüzemben kitört új típusú koronavírus járvány hatására jelentette be a berlini szövetségi kormányzat, hogy 2021 elején eltörli a húsiparban eddig engedélyezett munkaszerződési formákat és az állásközvetítési tevékenységet. A német munkaügyi tárca az erről szóló javaslatot a hírek szerint július végéig terjeszti a törvényhozás elé.
Németországban a 360 ezer lakosú Gütersloh-ban és a 280 ezer lakosú szomszédos Warendorf járásban június végén visszaállították a járvány eddigi legsúlyosabb, március-áprilisi szakaszában megismert korlátozásokat, miután tömeges fertőzés történt a térség egyik legnagyobb vállalata, a Tönnies húsipari holding rheda-wiedenbrückeni központi üzemében. A 7000 dolgozó közül 1553-nál mutatták ki az új típusú koronavírust (Sars-Cov-2). Az üzemet leállították, a dolgozókat és a velük együtt élőket kéthetes karanténra kötelezték. A hideg hőmérsékleten működő, zsúfolt vágóhidak egyébként ideális körülményt jelentenek a koronavírusnak. Néhány helyen a vendégmunkások eleve már sűrűn kerülnek elszállásolásra, de magán a vágóhídon is egymáshoz közel dolgoznak. Ezért terjedhetett el gyorsan és könnyen a vírus a Tönnies húsüzemben.