Állattenyésztés

Jó úton haladunk az antibiotikumok visszaszorítása felé

Agrofórum Online

A fogyasztók és az állattenyésztők között sincsen egyetértés abban, hogy az állati eredetű termékek mikor egészségesebbek az emberi szervezetre: ha szabad tartásban nevelkednek az állatok a lehető legkevesebb gyógyszeres kezelést kapva, vagy a külvilágtól elzárva nevelt, gyógyszerekkel védett állatokból nyert élelmiszer hat kedvezőbben a fogyasztókra. Sokakban az antibiotikumhasználat okozza a legnagyobb riadalmat, de szerencsére jó úton halad Európa az állattenyésztésben használt antibiotikumok visszaszorítása felé.

Az állati eredetű táplálékok az emberiség megjelenése óta alapját képezik a táplálkozásunknak, a vegetáriánus és a vegán életforma terjedése ellenére is az állati eredetű táplálékok adják még ma is a növekvő népesség tápanyagszükségletének java részét. A fejlődő területeken az állati fehérje kifejezetten fontos tápanyagnak számít, emellett azonban az is fontos, hogy milyen minőségű termékek kerülnek a fogyasztók elé – erre igen nagy ráhatásuk van az állattenyésztéssel foglalkozó gazdálkodóknak és a gyógyszergyártóknak is.

A nagyüzemi állattenyésztésre jellemző Európában, hogy talán még sosem voltak ennyire megbízhatóak és veszélytelenek az európai állati eredetű termékek, mint manapság. Ez elsősorban a szigorú élelmiszer-biztonsági szabályozásoknak köszönhető, amelyek betartása mellett szinte elképzelhetetlen, hogy bármilyen, betegséggel fertőzött állati eredetű termék kerüljön forgalomba, továbbá az antibiotikumokkal kezelt állatokat is kivonják az élelmiszerláncból addig, amíg a gyógyszerek a szervezetükben kimutathatóak.

Az európai állatgyógyászattal foglalkozó cégek ténykedésése egyébként sikeres, már hosszú évek óta nem ütötte fel a fejét igazán komoly méretű járvány. Erre legutóbb körülbelül 20 évvel ezelőtt volt példa, amikor a száj- és körömfájás járvány tört ki kontinensünkön. Ez természetesen nem csak a megfelelő gyógyszerek kifinomult használatának, hanem a beteg állatok időben történő észlelésének és kiszelektálásának is köszönhető.

És ami még jobb hír, hogy a már fentebb említett szigorú előírások miatt az állategészségüggyel foglalkozó cégek az antibiotikum használat helyett igyekeznek befektetni olyan, megelőző technológiák fejlesztésébe, melyekkel meg lehet előzni egyes betegségek felbukkanását és ezáltal vissza lehet szorítani az antibiotikumok használatát, ezzel tovább csökkentve a felhasznált gyógyszerek mennyiségét az állattenyésztésben.

Eközben sokan a szabad tartásra esküsznek, amely az állatokra valóban jó hatással lehet, viszont a betegségek megelőzése a szabadon tartott haszonállatok esetében jóval nehezebb feladat. A szabadtartásban nevelt jószágok ugyanis szinte bármikor érintkezhetnek beteg vadállatokkal és így könnyen terjedésnek indulhatnak különböző betegségek – gondoljunk csak az utóbbi időszak afrikai sertéspestis eseteire, melyek komoly problémákat okoztak mind a házisertések, mind a vaddisznók között – írja az euronews.com.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Karám blog - a bemutatkozás

2018. február 12. 12:09

A legnagyobb hazai közösségi oldalon Karám-hírek néven néhányan már találkozhattak az írásaimmal, gondolataimmal, most azonban ezen a felületen induló blogom kapcsán először szeretnék bemutatkozni, Kedves Olvasók.

A termelői árak a ráfordítási áraknál nagyobb mértékben nőttek

2020. augusztus 8. 06:36

A növényi termékek 4,1%-kal, az állatok és állati termékek 7,7%-kal drágultak 2019-ben az előző évhez képest.

Több támogatás jut állatbetegségek felszámolására

2018. október 19. 11:06

A 2018. évben rendelkezésre álló keretet, melyet állategészségügyi szolgáltatásra lehet felhasználni, másfél milliárd forinttal megemelték, 12 milliárdra – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetsége honlapján.

Egy ragadozó, ami fokozott figyelmet követel

2019. április 26. 05:36

A 80-as évek elejéről még csak egy-egy példányról van tudomásunk országunkban, ma pedig már 6000 körüli az a szám évente, amit a vadászok elejtenek. Magyarországon több tízezer példányról kell beszélnünk, ami az állományát illeti.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420