Állattenyésztés

Kecskepestis jelent meg Bulgáriában

Magyar Állattenyésztők Szövetsége

A közelmúltban, június 23-án Bulgária arról értesítette a Európai Bizottságot és a többi tagállamot, hogy a bulgáriai Jambol régióban található Bolyarovo településen három alkalommal is kitört a kiskérődzők pestise.

Uniós rendeletekben előírtak szerint, Bulgária felszámolta a fertőzött állományokat, valamint az előírt irányelveknek megfelelően védő- és megfigyelési körzeteket alakított ki a betegség megjelenésének helye körül. Ezenkívül fokozta a megfigyelést az érintett területekkel szomszédos településeken, valamint azokon a településeken, amelyek az Unió és a kiskérődzők pestise által érintett harmadik országok között húzódó határ mentén találhatók. Annak érdekében, hogy ne terjedhessen tovább Bulgáriában és más tagállamokba, illetve harmadik országokba a kiskérődzők szállítmányainak feladását és a kiskérődzőkből származó egyes termékek forgalomba hozatala tiltás alá került, kivétel- ha az illetékes hatóság engedélyezi- a feldolgozatlan állati melléktermékeket hatósági felügyelet mellett valamely, Bulgária területén található, az illetékes hatóság által jóváhagyott üzembe szállítsák feldolgozás vagy ártalmatlanítás céljára.

Kiskérődzők pestise (Peste des petits ruminants, PPR) a PPR – amelyet kecskepestisként is emlegetnek – kecskék és juhok ragályos vírusbetegsége, amelyet láz, a szájban kialakuló sebek, hasmenés és tüdőgyulladás jellemez, és néha halálos kimenetelű. A betegség világszerte jelentős terjedést mutatott az elmúlt tizenkét évben. Az OIE és a FAO 2015-ben világméretű eradikációs programot indított. A program a tervek szerint 15 évig tart és tömeges vakcinázást foglal magába Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában. A Boehringer Ingelheim állategészségügyi üzletága – a Botswana Vaccine Institute-on keresztül – jelentős szerepet vállal a betegség kiirtásában

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Pályáznak a minőségre

2019. május 23. 08:17

A füstölt árukon túl grillkolbásszal, hamburgerpogácsával, saslikkal, vagy akár konyhakész állapotra előállított, fóliázott, védjeggyel ellátott termékcsaláddal kívánnak piacra lépni.

Továbbra is stabil az európai báránypiac

2020. június 9. 13:33

A bárányárak Európában az elmúlt héten kis mértékben visszaestek, de általánosságban stabilak maradnak, mivel egyes országokban a COVID-19 járványhoz kapcsolódó korlátozások fokozatos enyhítése serkenti a keresletet.

Vajon lesz elég takarmány? - Sok a kérdés az állattenyésztésben a koronavírus miatt

2020. március 16. 21:43

A koronavírus miatt kialakult válságot sajnos az állattenyésztők és állattartók sem ússzák meg.

„Amíg élek, itt mindig lesznek juhok... hogy mennyi, az egy másik kérdés”

2019. április 24. 06:08

A Hajdú-Bihar megyei, tiszagyulaházai tanyában egykor 1000 juh is szaladgált, 2019 áprilisának első napjaiban azonban már csak mindössze 365 darab.