Állattenyésztés

Kéknyelv betegségre figyelmeztetik a briteket

Syngenta Blog

A brit állattenyésztési ágazat figyelmeztette a gazdálkodókat, hogy óvatosan járjanak el, ha olyan országokból importálnak, ahol kimutatták a kéknyelv betegség vírusát.

A felhívást azt követően adták ki, hogy a behozatal utáni vizsgálatokon 12 hónapon belül harmadszor találtak fertőzött állatokat. A fertőzött állatokat levágták, de kártérítést nem kaptak.

A brit farmerszövetség (NFU), valamint az állatorvosok és a birkatenyésztők szervezete (British Veterinary Association, National Sheep Association) szerint a szúnyogok által terjesztett betegséget eddig Franciaországban, Svájcban, Cipruson, Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban és Olaszországban mutatták ki.

A hivatalos szervek ezért arra szólítják fel az importőröket, hogy a kéknyelv betegség által érintett területekről történő behozatal előtt végeztessék el az érintett állomány vizsgálatát, a kockázatok minimalizálása érdekében.

A kéknyelv betegség főként a juhok szúnyogok által terjesztett vírusos betegsége. A betegség Afrikában őshonos. Európa északibb régióiba, így hazánkba is, fertőzött kérődzőkkel vagy fertőzött szúnyogokkal kerülhet.

Súlyos tünetekben megnyilvánuló, esetenként halállal végződő megbetegedést csak juhokban okoz. A szarvasmarhák esetében enyhébbek a tünetek, a kecskék pedig tünetmentesen lehetnek a betegség hordozói.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Tovább csökkent a sertések száma

2018. február 14. 10:15

Az elmúlt egy évben 18 ezerrel nőtt a szarvasmarha-, 6 ezerrel a juhállomány, ugyanakkor a sertések száma 37 ezerrel, a tyúkoké pedig 183 ezerrel csökkent - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Nőtt az élő szarvasmarhák exportja az idén

2019. augusztus 9. 16:16

A hazai szarvasmarha-állomány és az ágazat bevétele évről évre nő, az állatlétszám lassan eléri a 900 ezret.

Kevesebb élőmarhát vittek a törökök

2018. szeptember 17. 08:53

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 3 százalékkal emelkedett 2018 január–júniusában 2017 január–júniusához képest. A főbb partnerek Törökország, Ausztria és Horvátország voltak. A legtöbb szarvasmarhát Törökországba szállították, ahova 11 százalékkal csökkent a kivitel. Az Ausztriába és Horvátországba szállított mennyiség nem változott jelentősen.

Növekedtek az élőállat-vágások

2018. november 28. 10:34

A hazai vágóhidakon az idei első három negyedévben 11 százalékkal több szarvasmarhát és 10 százalékkal több baromfifélét vágtak le, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban.