Állattenyésztés

Már nem érződik a madárinfluenza hatása, nincs hiány libából sem a piacon

Magyar Idők

Széles kínálatból válogathatnak a Márton-napi libasült kedvelői, ráadásul drágulástól sem kell tartani az ünnepi időszakot megelőzően. A madárinfluenza hatása mára végérvényesen eltűnt a piac­ról, így a libamáj is olcsóbb lett a tavalyi jelentős drágulás után - írja a Magyar Idők.

November 11-e, azaz Márton napja itthon is egyre inkább összekapcsolódik a libafogyasztással, a tapasztalatok szerint évről évre több család asztalára kerül ilyenkor libapecsenye.

Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke a Magyar Időknek elmondta: ebben az évben szerencsére semmilyen egészségügyi probléma nem nehezítette a kacsa- és libatartók dolgát, s remélhetőleg a következő hetekben is elkerülik majd az ágazatot a járványok.

A szakember szerint az árak is elfogadhatók, a tavalyi szinthez képest sem a kacsa, sem a liba esetében nem volt drágulás, sőt egyes esetekben enyhe áresés volt tapasztalható.

Az ágazati tapasztalatok szerint az elmúlt években a kacsa fokozatosan napi fogyasztási cikké vált. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a kisebbik víziszárnyast az év minden szakában lehet kapni a áruházláncokban, ahogyan a piacok kínálatában is megtalálható.

Szabó Miklós szerint a libánál is érzékelhető, hogy nemcsak Márton-nap és karácsony környékén keresik a vásárlók, hanem például húsvétra is igényel a kereskedelem friss libát. A fogyasztás szerkezetében is láthatók változások. Az egész kacsa vagy liba helyett egyre többen a darabolt, előkészített, úgynevezett konyhakész termékeket keresik. Ez a tendencia az európai piacon már megszokott volt, míg itthon az elmúlt években jelent meg.

– Vége van már annak az időszaknak, amikor Márton-napra egy egész libát vettek a háziasszonyok, ma már szívesebben választják a darabolt árut vagy a félkész terméket – fogalmazott a szakember.

A kacsa minden része keresett, a libából a legtöbben a mellet és combot teszik a kosarukba. Míg az elmúlt évben hiány volt a hízottlibamájból, az idén helyreállt a rend, sőt a szakemberek szerint inkább kínálati piac alakult ki ennél a terméknél is.

A madárinfluenza-járvány utolsó esetét 2017 tavaszán észlelték az országban. Azóta a termelés visszazökkent az eredeti kerékvágásba, sőt a kacsa esetében növekedés tapasztalható.

Ezt a belföldi kereslet élénkülése mellett a külföldi piac növekvő igényei is indokolták.

A magyar pecsenyekacsa az ország határain túl is népszerű termék, s kisebb mértékben ugyan, de a libaexport is emelkedik. Az ágazat szereplői jelentős mennyiséget szállítanak a távol-keleti országokba, de sokan keresik a magyar szárnyast a tengerentúlon is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Ismét megjelent a madárinfluenza hazánkban

2020. március 26. 11:10

A Bács-Kiskun megyei Csólyospálos közelében található kacsatartó gazdaságban azonosította tegnap a madárinfluenza vírusát a Nébih laboratóriuma.

Exportra ítélve - komoly jövedelmezőségi veszélyben a víziszárnyas-ágazat

2019. október 26. 08:37

Sajnos, a víziszárnyas ágazatban, kacsánál, libánál az árak nem javultak az előző hónapokhoz képest, holott azt szoktuk mondani, hogy az ősz a szezonja mindkét terméknek, elsősorban a libának, mivel azt főleg Márton-napon és karácsonykor fogyasztják.

Csongrád megyében is megjelent a madárinfluenza

2020. április 1. 12:33

A madárinfluenza március 25-ei kitörése óta csaknem 40 gazdaságban jelent meg a betegség Bács-Kiskun és Csongrád megyében.

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.