Állattenyésztés

Még nincs fertőzött házi sertés hazánkban

NAK

A legkisebb ASP-gyanú esetén is elrendeli az adott sertéstelepet érintő zárlatot a NÉBIH – közölte a nak.hu-val a hatóság. Az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein pedig célzottan történik a vaddisznótetemek keresése.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már a Heves megyei afrikaisertéspestis-eset megállapítása után azonnal bevezette a megfelelő óvintézkedéseket, egyúttal megkezdte a térségben a házisertés-állományok felmérését.

„A fertőzött területen április 23-án, hétfőn kezdődött és folyamatosan zajlik a házisertés-állományok felmérése, amiről végleges adatokat egy-két héten belül tudunk közölni. A betegség gazdasági jelentőségére való tekintettel a házi sertéseknél a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul óvintézkedéseket (pl. helyi zárlatot) rendel el a hatóság, amíg a laborvizsgálatok kizárják az ASP jelenlétét. Ilyenre eddig nem volt szükség – közölte a nak.hu-val a NÉBIH sajtóosztálya.

Adódik a kérdés: vajon az érintett területen milyen a körülmények, van-e bármilyen esély arra, hogy fertőzött vaddisznók sertésekkel érintkezzenek? Mint a sajtóosztály megjegyezte, „a felméréssel egyidejűleg történik az állományok zártságának felmérése, valamint a szükséges védőintézkedések elrendelése is, a házi és vaddisznó-állományok leghatékonyabb elkülönítése érdekében”.

Egyidejűleg – mint közölték – az országos főállatorvos 1/2018. számú határozata alapján az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein célzottan történik a vaddisznótetemek keresése, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyék kijelölt vadászati területein. Az érintett területekről a NÉBIH tematikus aloldalán szűrhető adatbázis és térkép segítségével is tájékozódhatnak az érdeklődők. A sajtóosztály hozzátette, a 2017/2018-as vadászati idényben és 2018. március 1-je óta csaknem 10926 vaddisznó-mintát vizsgált meg a NÉBIH laborja, ebből 459 darab tetem, a többi elejtett vaddisznó volt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

A horvát mezőgazdasági miniszter a magyar élősertés bevitelének szüneteltetését kéri

2018. május 18. 06:44

Az ASP nagyon ellenálló vírus, váladékokban és élelmiszerhulladékban hónapokig fertőzőképes lehet, ugyanakkor nem azonos a klasszikus sertéspestissel - az emberre nem veszélyes.

Egyél jót - a mangalicahús különleges

2019. március 26. 12:46

Az idén először népszerűsítik kampánnyal a mangalicahús fogyasztását "Egyél jót - a mangalicahús különleges" címmel.

Romániában tovább terjed az afrikai sertéspestis

2018. december 2. 13:30

Mivel a 10 kilométeres megfigyelési körzet érinti Hajdú-Bihar megye egyes területeit, ezért a magyar hatóság Nagykereki és Kismarja települések külterületének korlátozó intézkedéseket rendelt el.

Ukrajna lazított a magyar sertéshús beviteli tilalmon

2018. július 27. 13:15

A rendelkezés visszavonásával, illetve a fertőzött magyarországi megyék területére való módosításával újra megnyílt a lehetőség az érdekelt magyar vállalkozások előtt az ukrán export szállításokra.