Állattenyésztés

Módosultak a méhtartás regisztrálására vonatkozó előírások

NÉBIH

A méhtartókat is érinti a Tenyészet Információs Rendszerre (TIR) vonatkozó jogszabályi környezet módosulása. A 2018 végén hatályba lépett előírások értelmében egy állattartónak egy tenyészetéhez csak egy tartási hely tartozhat, vagyis minden egyes tartási hely önálló tenyészetnek minősül, és ennek megfelelően saját azonosítót kap. A méhtartás regisztrálásakor az állatok állandó tartási helyét kell bejelenteni, s az így létrejött tenyészet rendelkezik majd önálló azonosítóval.

A tavaly év végén hatályba lépett rendeletmódosítás értelmében egy állattartónak egy tenyészetéhez csak egy tartási helye tartozhat. Amennyiben egy állattartó tenyészetéhez több olyan tartási hely tartozik, ahol ténylegesen állattartást folytat, akkor valamennyi tartási hely önálló tenyészetnek minősül, és ennek megfelelően önálló azonosítót kap a Tenyészet Információs Rendszerben (TIR).

A rendelet szerint, új méhtartás regisztrálása esetén elegendő az állatok állandó tartási helyét bejelenteni a TIR-be. Azoknak az állattartóknak pedig, akik már rendelkeznek bejelentett, más fajokat tartó tenyészettel, csak akkor szükséges a méhtartást regisztrálniuk, ha az még nem szerepel a TIR adatbázisban.

A tartási hely bejelentésekor továbbra is kötelező megadni a méhcsaládszámot. Fontos, hogy valamennyi méhcsalád az állandó tartási helyre legyen bejelentve a nyilvántartásban, mert a Magyar Államkincstár ezt a számadatot tekinti támogatható létszámnak a továbbiakban. Az ideiglenes tartási helyeket az Országos Adatbázis nem tartja nyilván.

A TIR rendelet változatlanul fenntartja a kaptárak jelölési kötelezettségét, elsősorban az eltulajdonítások számának csökkentése érdekében. Ennek megfelelően, az állattartó köteles a méhészhez tartozó tenyészetkódot a kaptárak külső felületén, jól láthatóan, legalább 20 milliméteres számokkal feltüntetni. A méhésznek minden egyes kaptárján azt az egy tenyészetkódot kell feltüntetnie, amelyhez a méhcsaládokat bejelentette.

A jelölési kötelezettségnek úgy kell eleget tenni, hogy „kaptárnak” az egy kaptárként kezelt egységet tekinti a méhész (beleértve a több részből összeállított, egy egységként kezelt rakodókaptárt is). Egy egységen legalább egy jelölésnek szerepelnie kell. A kaptárnál kisebb részegységek jelölése nem kötelező, de önkéntesen megtehető.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Ügyfélprofil Rendszerén (ÜPR) keresztül indított meghatalmazással az állattartó nevében eljáró személy is elvégezheti a bejelentést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Veszélyt jelent a méhekre a neonikotinoid hatóanyagcsoportú rovarirtó

2018. március 6. 14:08

2013-tól hazánkban is tilos a neonikotinoid hatóanyagokkal csávázott vetőmagok forgalmazása és felhasználása

A Nébih visszahívta az Oxxovar 5% oldatot a hazai piacról

2019. január 24. 07:48

A vizsgálati eredmények alapján a Nébih megtiltotta az Oxxovar 5% oldat valamennyi gyártási tételének forgalmazását és felhasználását, valamint elrendelte a hazai piacról történő kivonást.

Tizenhárom tagállam támogatta a méhészeti ágazat megerősítéséről szóló magyar javaslatokat

2019. november 19. 18:00

Az európai méhészek által előállított minőségi termékek nem képesek felvenni az árversenyt az olcsó importtal. Hiába emelkedik uniós szinten a méhcsaládok száma, ha közben csökken az ágazat jövedelmezősége.

Újabb méhészeti támogatások kifizetését kezdte meg a Kincstár

2019. szeptember 23. 09:07

A Magyar Államkincstár a Magyar Méhészeti Nemzeti Program 2018/2019-es végrehajtási időszakához kapcsolódóan az elmúlt hónapokban tizenkét alintézkedés keretében már összesen 335 millió forint támogatást fizetett ki a méhész-gazdálkodóknak, illetve a méhész szervezeteknek.