Állattenyésztés

Napirenden a halastavi gazdaságok támogatása

Földművelésügyi Minisztérium

Tizenhat tagország kérte a Bizottságot a halastavi gazdaságok támogatásának fenntartására.

Magyarország és Csehország kezdeményezésére az unió halászatért felelős miniszterei az édesvízi akvakultúra 2020 utáni uniós fejlesztési lehetőségeiről tárgyaltak. Tizenhat tagország kérte a Bizottságot a halastavi gazdaságok támogatásának fenntartására, ami kulcsfontosságú az ágazat számára – jelentette ki Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter.

A tanácsülés után a tárcavezető hangsúlyozta, hogy a halastavi gazdálkodás nem kíván versenyezni a tengeri akvakultúrával, hanem azzal együtt járul hozzá az Európai Unió hal és haltermék iránti importfüggőségének csökkentéséhez. Emlékeztetett, hogy a regionális igények eltérőek lehetnek az EU-n belül, amelyekre tekintettel kell lennie az új szabályozásnak.

Magyarország ezért azt javasolta Karmenu Vella halászati biztosnak, hogy az Európai Bizottság a 2020 utáni támogatáspolitika kialakításakor vegye figyelembe a tenger nélküli országok, így Magyarország eltérő adottságait. Mert fontos tényező, hogy a tógazdaságok a haltermelés mellett számos egyéb ökológiai funkciót is biztosítanak, mint például az élőhely-fenntartást, a vízgazdálkodást, az árvízvédelmet, a víztisztítást, a rekreációt, valamint a tájképi érték megőrzését.

Mindezek olyan közjavak, amelyek megtartása érdekében közösen kell fellépnünk 2020 után is. Ehhez elengedhetetlen az innováció, a termeléshez köthető beruházások, és a környezetvédelmi szolgáltatásokat nyújtó akvakultúra támogatása 2020 után is – hangsúlyozta a miniszter.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újabb sertéspestises esetek Németországban

2020. szeptember 27. 08:32

A német kormány fontolóra veszi, hogy a gazdálkodóknak támogatást nyújtson, miután az árak csökkentek az ASP vadon élő állatokban való felfedezését követően.

Uniós oltalom alatt az Akasztói szikiponty is!

2020. szeptember 26. 05:37

A magyar akvakultúra ágazat számára komoly elismerés, hogy a Szilvásváradi pisztráng után második magyar édesvízi halként az Akasztói szikiponty földrajzi árujelzője is uniós oltalmat kapott. Az Akasztói szikiponty oltalom alatt álló eredetmegjelölésként való bejegyzésével már 62-re emelkedett azoknak a magyar agrártermékeknek a száma, amelyek földrajzi árujelzője az Európai Unióban oltalmat élvez.

Megbénult a német sertéspiac

2020. szeptember 24. 12:17

A sertéseknek halálos kórt okozó vírus (ASP) továbbra is jelentős hatással van a piaci trendre, de mindenekelőtt az exportra.

Készül az akvakultúrát meghatározó stratégia

2020. szeptember 23. 12:01

Az Európai Unióban és Magyarországon is folyamatban van azoknak a stratégiai dokumentumoknak, jogszabályoknak és programoknak az előkészítése, amelyek a következő tíz évre meg fogják határozni a magyar akvakultúra fejlődését – mondta Szentpéteri Sándor erdőkért felelős helyettes államtitkár a 44. Halászati Tudományos Tanácskozáson.

Változás lesz az agrárminiszteri poszton

2018. április 25. 06:57

Nem vállalja az újabb négy évre szóló megbízást Fazekas Sándor, az agrártárca vezetése helyett a Fidesz-frakció munkáját erősítené az új kormányzati ciklusban.

Hatalmas sikerrel zárt a régió legnagyobb vadászati kiállítása

2018. február 18. 20:20

A régió legjelentősebb vadászati, fegyver- és horgászrendezvényén 10 ország 310 kiállítójára csaknem 55 ezren voltak kíváncsiak.

Határozott nem a dél-amerikai szabadkereskedelmi megállapodásra

2018. február 15. 09:48

Latin-Amerikából tömegáru kerülne az európai piacokra, elsősorban a sertés-, a baromfi-, a méz-, a csemegekukorica- és az etanol-, a bio-üzemanyag termelők, az ezekkel foglalkozó vállalkozások számára jelentene konkurenciát.

Maradhat a SAPS rendszer 2020 után

2018. március 20. 10:40

Jók a kilátások arra, hogy 2020 után is pénzügyileg erős marad a Közös Agrárpolitika (KAP).